Wałęsa przypomniał fragment wywiadu, a w nim wyznanie. "Ja go kocham" - to o Kaczyńskim

/ PrtSc/youtube

  

W grudniu 2018 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku orzekł, że Lech Wałęsa jest winny naruszenia dóbr osobistych Jarosława Kaczyńskiego i musi przeprosić prezesa Prawa i Sprawiedliwości za oskarżanie go o spowodowanie katastrofy smoleńskiej. Teraz Wałęsa przypomniał wywiad, jakiego udzielił zaraz po usłyszeniu wyroku. Padły w nim zaskakujące słowa odnośnie prezesa PiS: "Ja go kocham" - zapewnił były prezydent.

Jarosław Kaczyński w pozwie domagał się od Wałęsy przeprosin i wpłaty 30 tys. zł na cele społeczne za wpisy na Facebooku od czerwca do września 2016 r.

Lech Wałęsa już wcześniej zapowiadał, że w razie przegranej w sądzie z Jarosławem Kaczyńskim, będzie odwoływał się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. A że, choć sąd orzekł, iż nie musi dokonać wpłaty 30 tys. złotych na cele społeczne, o co wnosił w pozwie Jarosław Kaczyński, były prezydent sprawę przegrał i miał złożyć oświadczenie o treści:

"Przepraszam pana Jarosława Kaczyńskiego za to, że w moich wypowiedziach publicznych w okresie od kwietnia 2015 do maja 2017 roku sformułowałem wobec niego zarzuty, że Jarosław Kaczyński mając świadomość nieodpowiednich warunków pogodowych panujących podczas lotu polskiej delegacji do Smoleńska wydał polecenie nakazania lądowania samolotu, czym doprowadził do katastrofy lotniczej 10 kwietnia 2010 roku, a swoimi późniejszymi działaniami zmierzał do przerzucenia odpowiedzialności za katastrofę smoleńską na inne osoby. Tymi słowami naruszyłem dobre imię i godność osobistą pana Jarosława Kaczyńskiego. Lech Wałęsa".

W pozwie stwierdzono, że ze strony byłego prezydenta padły zarzuty, iż "Jarosław Kaczyński podczas lotu samolotu z polską delegacją do Smoleńska, mając świadomość nieodpowiednich warunków pogodowych, kierując się brawurą, wydał polecenie, nakazał lądowanie, czym doprowadził do katastrofy lotniczej w dniu 10 kwietnia 2010 r." W oświadczeniu, którego domaga się od Wałęsy Jarosław Kaczyński, ma znaleźć się stwierdzenie, że były to "bezprawne i nieprawdziwe zarzuty".

Prezes PiS domagał się też przeprosin za słowa Wałęsy o tym, że "nie jest zdrowy, zrównoważony psychicznie". 

Choć od tamtej pory minęło już parę miesięcy, Wałęsa postanowił przypomnieć wywiad, jakiego udzielił Radiu ZET zaraz po ogłoszeniu wyroku.

Na swoich profilach w mediach społecznościowych zamieścił nagranie, w którym padają zaskakujące słowa o prezesie PiS.

Warto wysłuchać. Ostre, ale właściwie

– napisał.

Pytany o to, czy nie warto przerwać łańcucha wzajemnej nienawiści, Wałęsa o Jarosławie Kaczyńskim powiedział:

Ja go kocham. Ja go kocham jako człowieka, tylko nie pozwolę na to, by łamano prawo i zasady.

Zobaczcie sami:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Europosłowie PiS nie zostawili suchej nitki na projekcie unijnego budżetu ogólnego na rok 2020

zdjęcie ilustracyjne / CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP / (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

  

W trakcie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyła się debata na temat stanowiska w sprawie projektu budżetu ogólnego na rok budżetowy 2020. Występujący w imieniu grupy EKR eurodeputowany PiS Bogdan Rzońca mówił, że dyskusja o budżecie zawsze jest trudna, ale powinna być oparta o rzeczywistość. W dalszej części debaty Rzońca oraz Zbigniew Kuźmiuk wykazywali, że nowy unijny budżet... nie przewiduje wystarczającego wsparcia fundamentalnych sektorów UE.

Europoseł Rzońca tłumaczył, że wspólnotowe rozwiązywanie problemów europejskich to szlachetne zadanie i piękna idea, dlatego należy dbać, by wychodziły naprzeciw wyzwaniom, które stoją przed krajami członkowskimi.
 
Europoseł wskazał, że nowy budżet unijny nie przewiduje wystarczającego wsparcia fundamentalnych sektorów UE, jak np. rolnictwo.

Nie możemy się godzić na propozycje Rady by zmniejszyć zobowiązania i płatności w dziale II projektu budżetu ogólnego UE - Zrównoważony Wzrost Gospodarczy i Zasoby Naturalne. Nie możemy!.
- mówił europoseł PiS.
 
Jednocześnie wymienił też proponowane przez EKR poprawki do budżetu, wśród których znalazła się pomoc dla produkcji zdrowej, nie modyfikowanej genetycznie żywności.

Nasze wnuki nie mogą jeść plastiku, tylko naturalną żywność.
- podkreślał polityk.
 
Bogdan Rzońca mówił też o propozycji EKR dotyczącej wzmocnienia FRONTEX i EUROPOL.

Jeżeli chcemy czuć się bezpiecznie na dworcach kolejowych, lotniskach i w metrze to chrońmy granicę Unii Europejskiej.
- mówił.
 
Polski polityk odniósł się również do zmniejszenia budżetu na program HORYZONT 2020 o 413 mln euro. Podkreślał, że Uniwersytety i uczenie muszą mieć pieniądze na badania i bezpiecznie technologie, by nowocześnie kształcić i przeciwdziałać bezrobociu młodzieży.
 
Bądźmy zatem realistami, rozwiązujmy realne problemy, proponujmy racjonalne rozwiązania, które dotyczą UE i mieszkańców wspólnoty.
- mówił europoseł Rzońca.
 
Natomiast Zbigniew Kuźmiuk podkreślił, że jest wyraźnie zaniepokojony zbyt małym wzrostem środków na płatności.

Wprawdzie wrosną one o 5,1 mld w stosunku do obecnego roku, ale w związku z tym, że rok 2020 jest ostatnim rokiem realizacji ram finansowych, zapewne przyśpieszy realizacja projektów zarówno w ramach polityki spójności, jak i rozwoju obszarów wiejskich.
- mówił europoseł.
 
Jak zauważył, margines błędnych środków w płatnościach wynosi aż 20 mld euro.

Może to spowodować powtórzenie się problemu zaległości w płatnościach, czego doświadczyliśmy w latach 2012 - 2015, ze szczytowym rokiem 2014, kiedy zaległości wyniosły 30 mld euro.
- wyjaśniał europoseł.
 
Zdaniem Kuźmiuka dobrym rozwiązaniem jest oparcie projektu budżetu o projekt umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

Jeśli dojdzie do wyjścia bez umowy, a Wielka Brytania nie będzie wywiązywała się z zobowiązań finansowych, to zmiany w budżecie na 2020 rok powinny być dokonane przez budżet korygujący.
– powiedział w trakcie debaty Zbigniew Kuźmiuk.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, EKR

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl