Czemu służy specustawa dotycząca Westerplatte? Wicepremier wyjaśnia

- Specustawa służy temu, żeby Polska mogła wreszcie godnie upamiętnić Westerplatte, żeby powstało tam wreszcie godne muzeum plenerowe, muzeum pola bitwy Westerplatte – mówił w Katowicach wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

twitter.com/KosmaZlotowski

Podczas ostatniego dnia katowickiej konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy Gliński został zapytany przez dziennikarzy, kto zorganizuje obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.

Nie wiem dokładnie, ale o ile pamiętam od czasu prezydenta (Gdańska Pawła) Adamowicza, który rozpoczął kiedyś te obchody, to organizuje je miasto Gdańsk we współpracy z państwem, bo to są obchody dotyczące całej Polski i wszystkich Polaków

 – odpowiedział wicepremier.

Dopytywany, czy przyjęta niedawno specustawa dotycząca Westerplatte nie spowoduje, że to rząd będzie organizatorem uroczystości, Gliński odparł, że "specustawa służy temu, żeby Polska mogła wreszcie godnie upamiętnić Westerplatte".

Żeby powstało tam wreszcie godne muzeum plenerowe, muzeum pola bitwy Westerplatte

– dodał Gliński.

Przyjęty w czwartek przez Sejm projekt ustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku" wpłynął do Sejmu w maju.

Według jego autorów, posłów PiS, ustawa ma usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Posłowie PiS chcą m.in., by Westerplatte - lepiej niż dotychczas - ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. stawili opór w tym miejscu po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Ich zdaniem teren ten nie jest należycie wykorzystany dla polskiej pamięci.

Specustawa zakłada budowę na terenie Westerplatte placówki muzealnej, która ma być oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Placówka miałaby działać na terenach dziś będących w gestii m.in. wojska i Straży Granicznej, ale też tych należących do miasta Gdańsk. Wśród tych ostatnich terenów są m.in. działki, na których zlokalizowana jest Wartownia nr 1, relikty budowli 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

##MyślącPolska #Piotr Gliński #Westerplatte #specustawa

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo