Korespondencja z USA: Gubernator Kalifornii Gavin Newsom ogłosił stan wyjątkowy

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Mieszkańcy Kalifornii, a szczególnie rejonów Los Angeles i San Bernardino otrzymali nakaz zakupu wody, suchego prowiantu, latarek oraz pozostania w gotowości przez następne 24 do 48 godzin.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1 nawiedziło w piątek południową Kalifornię - poinformowały amerykańskie służby sejsmologiczne USGS. To drugi tak silny wstrząs w tym rejonie w ciągu dwóch dni i najsilniejszy od 20 lat.

„Przez cały czas monitorujemy sytuację, uruchomiliśmy dodatkowe patrole powietrzne (helikoptery) oraz sprawdzamy ulice i autostrady”

– powiedział na konferencji prasowej w Sacramento szef Policji Drogowej w Kalifornii Warren Stanley.

Amerykańska agencja EGSG uaktualniła swój oficjalny raport: ruchy sejsmiczne rejonu pustyni Mojave w ostatnich dwóch dniach nie są zgodne ze standardowymi zachowaniami dla tych terenów.

„Nigdy dotąd nie obserwowaliśmy tego typu zjawiska, dlatego niestety jest szansa na wstrząs o sile do 8 w skali Richtera, aż 1 na 20 i to w najbliższych dwóch dniach” – mówiła Lucy Jones z agencji USGS, która na miejscu wraz z naukowcami bada skalę piątkowego wstrząsu.

Czwartkowe trzęsieni ziemi na pustyni Mojave o natężeniu 6.4 w skali Richtera nie powinno przynieść silniejszego trzęsienia, jak piątkowe 7.1 ale mniejsze.

Aktualny raport agencji USGS stwierdza, że trzęsienie ziemi w święto nieodległości było poprzedzającym główne w tym cyklu sejsmicznym trzęsienie ziemi o skali 7.1.

W Los Angeles pękł rurociąg w centrum miasta na ulicy Wilshire. Straty łącznie szacowane są w milionach dolarów.

„Dobrą wiadomością w tym wszystkim jest to, że nie został naruszony budynek,  gdzie przechowywana jest w Kalifornii Biblia Gutenberga”

– zaznacza Małgorzata Schultz.

Muzea, tak jak szpitale mają zabezpieczenia w razie trzęsienia ziemi. Jednak przenośne transformatory zapewniają zwykle prąd tylko na kilka godzin.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Ponad setka nowych zarażeń koronawirusem w Polsce! Ministerstwo Zdrowia podaje nowe dane

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Zanotowano 117 nowych przypadków koronawirusa, kolejne sześć osób zmarło - poinformowało Ministerstwo Zdrowia późnym wieczorem w piątek. Wcześniej resort ten informował, że tego dnia potwierdzonych zostało 320 nowych zakażeń oraz osiem przypadków śmiertelnych. Łącznie liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 3383 osoby, z nich 71 zmarło.

Nowe potwierdzone przypadki dotyczą: 39 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 17 z woj. mazowieckiego, 16 z woj. dolnośląskiego, 12 z woj. łódzkiego, ośmiu z woj. świętokrzyskiego, siedmiu z woj. podlaskiego, siedmiu z woj. pomorskiego, czterech z woj. małopolskiego, trzech z woj. warmińsko-mazurskiego, dwóch z woj. lubelskiego, jednej osoby z woj. wielkopolskiego i jednej z woj. lubuskiego.

Resort przekazał, że zmarło sześć kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 89-letnia kobieta ze szpitala w Bytomiu, 67-letni mężczyzna ze szpitala w Katowicach, 75-letni mężczyzna ze szpitala w Zgierzu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Łodzi, 68-letnia kobieta i 66-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 3383, 71 z nich zmarło.

Media obiegła informacja o 69 osobach zakażonych w Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach w pow. grójeckim (woj. mazowieckie). Dodatni wynik testów ma 60 mieszkańców i 9 pracowników placówki – informował dyrektor placówki Marek Beresiński.

W placówce przebywa 87 pensjonariuszy. To osoby schorowane i niepełnosprawne. W przypadku 60 mieszkańców wynik testu na obecność koronawirusa wyszedł pozytywny, reszta ma wyniki negatywne. Według dyrektora na razie objawy chorobowe, takie jak podwyższona temperatura czy kaszel, wystąpiły u kilku osób. Można się jednak spodziewać, że część z zarażonych pensjonariuszy będzie wymagała hospitalizacji.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts