Korespondencja z USA: Gubernator Kalifornii Gavin Newsom ogłosił stan wyjątkowy

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Mieszkańcy Kalifornii, a szczególnie rejonów Los Angeles i San Bernardino otrzymali nakaz zakupu wody, suchego prowiantu, latarek oraz pozostania w gotowości przez następne 24 do 48 godzin.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1 nawiedziło w piątek południową Kalifornię - poinformowały amerykańskie służby sejsmologiczne USGS. To drugi tak silny wstrząs w tym rejonie w ciągu dwóch dni i najsilniejszy od 20 lat.

„Przez cały czas monitorujemy sytuację, uruchomiliśmy dodatkowe patrole powietrzne (helikoptery) oraz sprawdzamy ulice i autostrady”

– powiedział na konferencji prasowej w Sacramento szef Policji Drogowej w Kalifornii Warren Stanley.

Amerykańska agencja EGSG uaktualniła swój oficjalny raport: ruchy sejsmiczne rejonu pustyni Mojave w ostatnich dwóch dniach nie są zgodne ze standardowymi zachowaniami dla tych terenów.

„Nigdy dotąd nie obserwowaliśmy tego typu zjawiska, dlatego niestety jest szansa na wstrząs o sile do 8 w skali Richtera, aż 1 na 20 i to w najbliższych dwóch dniach” – mówiła Lucy Jones z agencji USGS, która na miejscu wraz z naukowcami bada skalę piątkowego wstrząsu.

Czwartkowe trzęsieni ziemi na pustyni Mojave o natężeniu 6.4 w skali Richtera nie powinno przynieść silniejszego trzęsienia, jak piątkowe 7.1 ale mniejsze.

Aktualny raport agencji USGS stwierdza, że trzęsienie ziemi w święto nieodległości było poprzedzającym główne w tym cyklu sejsmicznym trzęsienie ziemi o skali 7.1.

W Los Angeles pękł rurociąg w centrum miasta na ulicy Wilshire. Straty łącznie szacowane są w milionach dolarów.

„Dobrą wiadomością w tym wszystkim jest to, że nie został naruszony budynek,  gdzie przechowywana jest w Kalifornii Biblia Gutenberga”

– zaznacza Małgorzata Schultz.

Muzea, tak jak szpitale mają zabezpieczenia w razie trzęsienia ziemi. Jednak przenośne transformatory zapewniają zwykle prąd tylko na kilka godzin.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

PiS na czele również tego sondażu

  

W lutym 41 proc. ankietowanych deklarujących udział w wyborach do Sejmu poparłoby PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem, Koalicja Obywatelska uzyskała 26 proc., Lewica - 10 proc., a PSL-Kukiz'15 - 7 proc. - wynika z najnowszego sondażu Kantar.

W porównaniu do sondażu ze stycznia notowania PiS poprawiły się o 3 punkty proc., a poparcie dla KO spadło o 2 punkty proc. O 3 punkty proc. mniej ankietowanych zagłosowałoby w lutym na Lewicę, a notowania PSL-Kukiz'15 poprawiły się o 1 punkt proc.

Na Konfederację w lutym zagłosowałoby 4 proc. badanych deklarujących udział w wyborach (wzrost o 1 punkt proc.). Tyle samo ankietowanych co w styczniu - 12 proc. - odpowiedziało „trudno powiedzieć” na pytanie kogo poparłoby w wyborach.

W lutym łącznie 72 proc. respondentów zadeklarowało udział w wyborach do Sejmu - 37 proc. odpowiada pozytywnie w sposób zdecydowany, a 35 proc. - raczej planuje głosowanie.

[polecam:https://niezalezna.pl/311353-przelomowy-sondaz-w-bastionie-platformy-andrzej-duda-w-gore-kidawa-blonska-traci]

Z kolei łącznie 21 proc. ankietowanych oświadczyło, że nie wzięłoby udziału wyborach - 12 proc. „raczej”, a 9 proc. „zdecydowanie” nie poszłoby głosować. Natomiast 7 proc. badanych odpowiedziało „nie wiem, trudno powiedzieć” na pytanie o udział w wyborach.

W porównaniu z sondażem ze stycznia o 3 punkty proc. wzrósł odsetek osób zdecydowanie zamierzających głosować, a o 2 punkty proc. mniej było w lutym osób deklarujących, że raczej wezmą udział w wyborach. O 2 punkty proc. zwiększył się odsetek deklarujących, że raczej nie wezmą udziału w wyborach oraz nieznacznie spadł (o 1 punkt proc.) udział tych, którzy nie pójdą głosować zdecydowanie. Mniej o 2 punkty proc. było w lutym osób niezdecydowanych w tej kwestii.

[polecam:https://niezalezna.pl/311360-na-pis-chce-glosowac-44-procent-polakow-a-koalicja-obywatelska-daleko-w-tyle]

Kantar przeprowadził sondaż w dniach 7-12 lutego, metodą wywiadów bezpośrednich na reprezentatywnej próbie 969 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat; preferencje partyjne badano w grupie 703 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts