Potrzebna ustawa na ostatniej prostej

  

Sejm przyjął przygotowaną przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ustawę, której celem jest ograniczenie zjawiska zatorów płatniczych. To w zasadzie nowelizacja aż dwunastu innych ustaw wprowadzająca do polskiego prawa liczne, w moim przekonaniu potrzebne rozwiązania. Jest wśród nich ulga na złe długi, jest możliwość nakładania kar przez prezesa UOKiK na nierzetelnych kontrahentów zalegających z płatnościami, jest konieczność raportowania o zaległościach wobec partnerów biznesowych przez duże podmioty z obrotem wynoszącym ponad 50 mln zł.

Ustawa wprowadza także konieczność dokonania płatności w relacjach małych firm z dużymi w terminie nieprzekraczającym 60 dni, podmioty publiczne (z wyłączeniem szpitali) zmuszone będą zapłacić w ciągu 30 dni od momentu wystawienia faktury. Trzeba te rozwiązania pochwalić i docenić. Czy przyniosą one oczekiwane rezultaty? Czas pokaże, sama ustawa była jednak starannie i długo konsultowana ze środowiskiem biznesowym i myślę, że z jej wejściem w życie wiązać można spore nadzieje. Teraz przyjęty przez niżą izbę parlamentu akt prawny trafi do Senatu. Pewnie niebawem będzie już czekał tylko na podpis prezydenta. Nowe rozwiązania mają wejść w życie z początkiem przyszłego roku, raporty z praktyk płatniczych największych CIT – owców poznamy rok później. Czy w konsekwencji problem zatorów zniknie z Polski na dobre? Najpewniej nie, szczególnie że to nie tylko kwestia regulacji prawnych ale także etyki biznesowej. A wiadomo, że nieuczciwi ludzie w dalszym ciągu będą w biznesie obecni. Ważne aby zjawisko niepłacenia na czas zniwelować, bo to co uznać trzeba za patologię przez lata było w naszym kraju normą. Oby ten stan rzeczy zmienił się jak najszybciej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts