Cywilizacyjne zmiany w sporcie za rządów PiS. Minister Bańka o szczegółach podczas #MyślącPolska

/ twitter.com/WitoldBanka

  

- Sport to jest też budowanie potęgi i siły państwa - mówił podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości minister sportu Witold Bańka. Zapewnił o zbudowaniu w ostatnich latach systemowego finansowania polskiego sportu oraz zaapelował o dalszą pracę na rzecz aktywnego społeczeństwa.

W wystąpieniu podczas sesji konwencji poświęconej edukacji i sportowi szef Ministerstwa Sportu i Turystyki zaznaczył, że działania resortu w kończącej się kadencji opierały się na czterech filarach: sporcie dzieci i młodzieży, sporcie wyczynowym, sporcie osób z niepełnosprawnościami i infrastrukturze sportowej.

Śmiało można powiedzieć, że w tym obszarze w naszej kadencji rządu Prawa i Sprawiedliwości dokonaliśmy wielkich zmian, powiedziałbym nawet cywilizacyjnych – i nie jest to patos, ale to są fakty

- przekonywał.

Minister mówił, że w obszarze sportu dzieci i młodzieży zdecydowanie, o prawie 93 proc. w 2018 r. wobec 2015 r., wzrosły nakłady finansowe - w tym na projekt powrotu koncepcji szkolnych klubów sportowych (ponad 50 mln zł rocznie; prowadzi je ponad 15 tys. nauczycieli wychowania fizycznego, a w dodatkowych zajęciach uczestniczy ponad 360 tys. dzieci i młodzieży). Bańka zaznaczył, że to działanie należy jeszcze wzmacniać.

Ok. 42 mln zł rocznie trafia też na Program Klub: regularne dotacje dla ponad 3,6 tys. małych i średnich klubów sportowych.

Finansujemy dziś każdy etap rozwoju młodego człowieka w kadrach wojewódzkich – stworzyliśmy tu spójną piramidę szkoleniową

 - wskazał szef resortu sportu i dodał, że wsparcie trafia też na imprezy promujące zdrowy styl życia i sport powszechny.

Witold Bańka zapewnił, że także polscy sportowcy wyczynowi nie mogą narzekać dziś na brak środków.

Przygotowują się w dobrych warunkach, na dobrej infrastrukturze sportowej, uczestniczą w zgrupowaniach w kraju i za granicą, mają różnego rodzaju możliwości stypendialne, które sprawiają, że przygotowują się i dostarczają nam wielu emocji i wzruszeń

- ocenił.

Nawiązał też do dobrej współpracy ze spółkami Skarbu Państwa w tym zakresie, dzięki której zawarto ok. 330 indywidualnych kontraktów z zawodnikami, zapewniając im dodatkowe finansowanie.

Tego w polskim sporcie nigdy nie było

 - zastrzegł wyjaśniając, że ma to być odpowiedź na barierę finansową, która także jemu w przeszłości przeszkodziła w rozwoju kariery.

Dzisiaj mamy tych młodych ludzi objętych indywidualną opieką i oni nie kończą karier. Jestem przekonany, że w najbliższych latach, na najbliższych igrzyskach będą zdobywać dla nas jeszcze większą liczbę medali, a sport to jest też budowanie potęgi i siły państwa. Sukcesy sportowe zawsze wzmacniają, a sportowcy są najlepszymi ambasadorami Polski za granicą

- akcentował Bańka.

Myślę, że do tego nie muszę nikogo przekonywać, że kiedy biało-czerwona wisi na maszcie i słyszy Mazurka Dąbrowskiego, to jest dla każdego Polaka najpiękniejszy moment i to jest też budowanie wspólnoty narodowej poprzez sport; jedności w tak trudnych czasach, gdzie tak ciężko zbudować wspólnotę. Sport jest takim katalizatorem dobrych emocji, pozytywnych zmian

 - przekonywał minister.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

W najbliższą niedzielę nie zrobimy zakupów

zdjęcie ilustracyjne / Markus Spiske; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

W niedzielę, 20 października sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. W tym miesiącu handlowa niedziela przypadnie 27 października.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel w niedziele w tym roku jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl