Trwają przedterminowe wybory parlamentarne

/ flickr.com/Klearchos Kapoutsis/CC BY-SA 2.0

  

W Grecji rozpoczęły się przedterminowe wybory parlamentarne, w których do głosowania jest uprawnionych ponad 10 milionów Greków. Lokale wyborcze zostały otwarte o godz .7:00 (6:00 czasu polskiego) a zostaną zamknięte o godz. 19:00 (18:00 czasu polskiego). Pierwsze wyniki głosowania powinny zostać ogłoszone już dwie godziny później.

Według sondaży przedwyborczych w wyborach zwycięży opozycyjna liberalno-konserwatywna Nowa Demokracja (ND) obiecująca zmęczonym wieloletnim kryzysem ekonomicznycm Grekom więcej miejsc pracy i przyciągnięcie zagranicznych inwestycji.

ND, której przywódcą jest 51-letni Kyriakos Micotakis, syn byłego premiera i brat byłej minister spraw zagranicznych, może zdobyć ok 35 proc. głosów. Na drugim miejscu ma się znaleźć rządząca obecnie krajem Koalicja Radykalnej Lewicy (Syriza) z wynikiem około 28 proc.

Do parlamentu mają także wejść Ruch na Rzecz Zmiany (Kinal), który założyli w 2018 r. głównie byli członkowie jednej z tradycyjnie największych partii Grecji Pasok (Ogólnogreckiego Ruchu Socjalistycznego), Komunistyczna Partia Grecji (KKE) oraz neonazistowski Złoty Świt.

Dwie mniejsze partie, nowo powstała międzynarodowa partia DiEM25 (Ruch Paneuropejski na Rzecz Demokratyzacji Unii Europejskiej) byłego kontrowersyjnego ministra finansów w rządzie Syrizy Janisa Warufakisa oraz skrajnie prawicowe Greckie Rozwiązanie sprzedającego w telewizji listy do Jezusa Kyriakosa Welopulosa, także mają szansę na przekroczenie obowiązującego w Grecji trzyprocentowego progu wyborczego.

Grecki system wyborczy przewiduje dla partii, która zajmie w wyborach pierwsze miejsce premię w postaci dodatkowych 50 miejsc. Ma to ułatwić zwycięzcy rządzenie i oznacza, że konserwatyści w sumie mają szansę ma zdobycie w nowym 300-osobowym parlamencie około 150-159 miejsc, co pozwoliłoby im na samodzielne sprawowanie władzy.

Tak na pewno będzie, jeśli do parlamentu wejdzie tylko pięć pierwszych partii. Jednak jeśli DiEM25 i Greckie Rozwiązanie także tam się znajdą. ND może potrzebować koalicyjnego partnera. Eksperci przewidują, że w takiej sytuacji może nawet dojść do ponownych wyborów, które odbyłyby się w sierpniu. Ciekawostką jest, że w takim przypadku, nie obowiązywałaby już zasada dodatkowych 50 miejsc, ponieważ prawo to zostało zmienione przez obecny rząd Syrizy trzy lata temu. Syriza także obniżyła wiek uprawnionych do głosowania z 18 do 17 lat.

Greckie wybory miały się oryginalnie odbyć w październiku tego roku, ale zostały zwołane wcześniej przez Premiera Aleksisa Ciprasa, po tym jak jego partia Syriza przegrała z ND w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dla 44-letniego Ciprasa miały być sprawdzianem, czy jego polityka, żąglująca między drastycznymi oszczędnościami budżetowymi narzuconymi Grecji przez tzw trojkę (Europejską Komisję, Europejksi Bank Centralny oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy) w zamian za pożyczki w wysokości 256 miliardów euro a wysiłkami zmierzającymi w kierunku poprawy losu tych najbardziej potrzebujących, ma w dalszym ciągu poparcie jego tradycyjnych zwolenników.

Sondaże wskazują jednak na to, że tak nie jest. W kraju, gdzie panuje najwyższe w Unii Europejskiej bezrobocie, obietnice absolwenta Harvardu i byłego finansisty Micotakisa, żyzny grunt.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Św. Jan Paweł II doktorem Kościoła? Polscy księża "za"

/ https://episkopat.pl/

  

Polscy księża wspierają prośbę przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Proszą też, aby w Polsce najbliższe dwa lata zostały poświęcone przemyśleniom na temat nauczania św. Jana Pawła II.

"Z wdzięcznością przyjęliśmy wiadomość, że abp Gądecki jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się z prośbą do papieża Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Gorąco popieramy tę inicjatywę, prosząc zarazem o zgodę na to, aby w Polsce najbliższe dwa lata zostały poświęcone przemyśleniu nauczania św. Jana Pawła II"

– czytamy w liście otwartym polskich księży do przewodniczącego KEP, przekazanego przez biuro prasowe Episkopatu Polski.

Księża podkreślają w nim, że ze względu na długość pontyfikatu papieża Polaka, są "głęboko naznaczeni osobowością i świętością życia Jana Pawła II". "Jego myśl teologiczna zawarta w licznych encyklikach, adhortacjach, książkach, ale także wyrażona językiem poezji, oraz jego świadectwo modlitwy i cierpienia, kształtowały nasze kapłaństwo i uczyniły nas – niezależnie od wieku – pokoleniem Jana Pawła II" – napisali w liście kapłani.

Wyrazili w nim też przekonanie, że "włączenie św. Jana Pawła II do szlachetnego grona doktorów Kościoła będzie wielkim darem dla wierzących, a dla wszystkich zobowiązaniem do odkrywania prawdy zawartej w jego dziedzictwie".

List podpisali: o. prof. Jacek Salij OP, ks. prof. Marek Starowieyski, ks. prof. Jan Sochoń, ks. prof. UKSW Jacek Grzybowski, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.

Duchowni mogą wyrazić poparcie dla tej inicjatywy za pomocą specjalnego formularza.

Z prośbą o ustanowienie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zwrócił się do Ojca Świętego Franciszka w październiku 2019 roku w imieniu Konferencji Episkopatu Polski. Prośbę tę 22 października 2019 r., podczas kongresu "Europa Christi", wsparł również kard. Stanisław Dziwisz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts