Patryk Dudek i Janusz Kołodziej nie awansowali do półfinałów. W klasyfikacji MŚ Sajfutdinow zrównał się z prowadzącymi przed tymi zawodami Dudkiem i Duńczykiem Leonem Madsenem. Cała trójka ma po 47 punktów, ale to Rosjanin zajmuje pierwsze miejsce.

Trzej najlepsi

Przygotowanie toru budziło sporo kontrowersji. Do warunków nie był w stanie przystosować się Kołodziej, który przed trzema tygodniami triumfował w Pradze. Rundę zasadniczą zakończył zaledwie z trzema punktami - w czterech wyścigach był ostatni.

Problemy miał również Dudek, który trzykrotnie był drugi oraz raz trzeci i czwarty. Właśnie w decydującym o awansie biegu przekroczył metę jako ostatni i z siedmioma punktami zakończył występ w Hallstavik. Tyle samo punktów zdobył Madsen.

Lepiej radzili sobie dwaj pozostali Polacy. Zmarzlik z ośmioma punktami awansował do półfinału, ale w nim zajął ostatnie miejsce. Jedynym Polakiem w finale był Janowski, który w Hallstavik triumfował rok temu.

Jednak w ostatnim sobotnim biegu świetną dyspozycję potwierdził Sajfutdinow. W fazie zasadniczej Rosjanina pokonali jedynie równie szybki w Hallstavik Vaculik oraz w ostatnim biegu tej części zmagań, gdy Sajfutdinow był już pewny awansu do półfinału, Szwed Oliver Berntzon (jadący z tzw. dziką kartą) i Brytyjczyk Robert Lambert.

Klasyfikacja generalna

Kolejne zawody zaplanowane są na 3 sierpnia we Wrocławiu.

Wyniki:

 1. Emil Sajfutdinow (Rosja)         17 pkt - 1. miejsce w finale
2. Martin Vaculik (Słowacja)        16 - 2. miejsce w finale
3. Maciej Janowski (Polska)         13 - 3. miejsce w finale
4. Max Fricke (Australia)           11 - 4. miejsce w finale
5. Matej Zagar (Słowenia)           10
6. Fredrik Lindgren (Szwecja)       10
7. Bartosz Zmarzlik (Polska)         8
8. Niels Kristian Iversen (Dania)    8
9. Leon Madsen (Dania)               7
10. Oliver Berntzon (Szwecja)         7
11. Jason Doyle (Australia)           7
12. Patryk Dudek (Polska)             7
13. Antonio Lindbaeck (Szwecja)       6
14. Artiom Łaguta (Rosja)             5
15. Janusz Kołodziej (Polska)         3
16. Robert Lambert (Wielka Brytania)  3