"To zapowiedź dalszego dzielenia się z Polakami dochodem narodowym". Europoseł o wystąpieniu J. Kaczyńskiego

/ fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

- Polacy potrzebują bezpieczeństwa i to powinniśmy Polakom zaoferować. Myslę, że było takie oczekiwanie, że pojawią się zapowiedzi kolejnych "piątek", ale to absolutnie nie ten czas. Prezes Kaczyński bardzo mocno podkreślił fakt, że zdobyliśmy przez te cztery lata wiarygodność, a więc zrealizowaliśmy w 100 proc., a nawet z naddatkiem, program, który przygotowaliśmy m.in. tu, w Katowicach w 2015 - tak na gorąco wystąpienie prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego podczas konwencji w Katowicach komentuje dla niezalezna.pl eurodeputowany PiS, Zbigniew Kuźmiuk.

- Żeby iść dalej potrzebujemy nowego programu kontynuacji, ale tam gdzie trzeba także zmiany. Programu, który będzie skierowany do wszystkich Polaków, programu stabilizacji i spokoju, programu, który będzie zapewniał nam rozwój i będzie zapewniał także sprawiedliwy podział owoców tego rozwoju - mówił dzisiaj podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Odnosząc się do tej wypowiedzi w komentarzu dla portalu niezalezna.pl, europoseł Zbigniew Kuźmiuk podkreśla, że "Polacy potrzebują bezpieczeństwa".

- Myślę, że było takie oczekiwanie, że pojawią się zapowiedzi kolejnych "piątek", ale to nie ten absolutnie czas. Prezes Kaczyński bardzo mocno podkreślił fakt, że zdobyliśmy przez te cztery lata wiarygodność, a więc zrealizowaliśmy w 100 proc., a nawet z naddatkiem, program, który przygotowaliśmy m.in. tu, w Katowicach w 2015. To właśnie buduje naszą wiarygodność. (...) To, co wypracujemy także w Katowicach i później, ma dużą szansę na pełną realizację i to bardzo ważne przesłanie dla Polaków

- podkreśla europoseł.

Zbigniew Kuźmiuk podkreślił, że jest to "kontynuacja Dobrej Zmiany", która "podbudowana wiarygodnością powinna dać PiS poparcie".

- To jest w dalszym ciągu zapowiedź dzielenia się z Polakami wypracowanym dochodem narodowym. Prezes Kaczyński mówił też o sprawach ważnych w dłuższym horyzoncie czasowym niż najbliższe cztery lata, tych o charakterze rozwojowym. To są wielkie przedsięwzięcia infrastrukturalne. Myślę, że miał na myśli m.in. Centralny Port Komunikacyjny. Mówił także o tym, że mamy na świecie tani pieniądz i powinniśmy właśnie teraz z niego korzystać, rozbudowując infrastrukturę w wymiarze nie tylko kraju, ale chociażby Trójmorza, aby umacniać ten organizm. To jest 100 mln obywateli, (...)  tylko brakuje infrastruktury na linii północ-południe. Potrzebne są olbrzymie pieniądze i jest okazja, aby takie przedsięwzięcia uruchomić

- mówi eurodeputowany PiS.

Wczoraj, podczas wystąpienia inaugurującego konwencję w Katowicach wicepremier Piotr Gliński, akcentował przygotowanie "planu dla Europy". Zapytany o możliwy jego kształt, Zbigniew Kuźmiuk podkreśla, że jest to zwrócenie uwagi na "zajęcie się problemami realnymi UE, a nie wyimaginowanymi".

- Na problemy Europy zawołanie "Więcej Europy" okazało się pójściem w złym kierunku. Finałem tego jest brexit, nie wiemy jeszcze z jakimi konsekwencjami, ale nie ulega wątpliwości, że negatywnymi dla przyszłości UE. To jest zajęcie się nie problemami wymyślonymi a rzeczywistymi, takimi jak migracja, brak ochrony granic zewnętrznych UE, trudna sytuacja w strefie euro

- mówi Kuźmiuk.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Są powody do optymizmu ws. brexitu"

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Chickenonline /creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Unia Europejska i Wielka Brytania mają bardzo poważne problemy do rozwiązania, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie celne na granicy Irlandii i Irlandii Północnej, ale są powody do ostrożnego optymizmu w sprawie brexitu - ocenił minister ds. europejskich Konrad Szymański.

We wtorek główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier przekazuje ministrom z 27 państw członkowskich najnowsze informacje po intensywnych negocjacjach, które trwały w ostatnich dniach. Pertraktacje zostały określone przez stronę unijną jako konstruktywne, ale do tej pory nie ma rozwiązania problemu granicy między Irlandią, a Irlandią Północną.

"Biorąc pod uwagę kontekst i punkt startowy, to dziś są powody do ostrożnego optymizmu. Polska od samego początku, kiedy pojawiły się nowe propozycje Londynu, w szczególności te oparte o zabezpieczenie całkowitej zbieżności regulacyjnej w Irlandii Północnej, namawiała KE, państwa członkowskie do podjęcia rzeczowych, konstruktywnych rozmów"

- powiedział polskim dziennikarzom w Luksemburgu Szymański.

Szczegóły najnowszych propozycji nie zostały przedstawione publicznie, ale z nieoficjalnych przecieków wiadomo, że Irlandia Północna miałaby być formalnie w unii celnej ze Zjednoczonym Królestwem i jednocześnie nieformalnie w unii celnej z UE. Unijna "27" obawia się jednak, że towary, które wchodziłyby na teren Irlandii Północnej mogłyby później trafiać do UE bez odpowiednich ceł.

Szymański tłumaczył, że wyjście Irlandii Północnej z unii celnej oznacza bezprecedensową sytuację, jeśli chodzi o zabezpieczenie faktycznego przepływu towarów, osób i usług między terytoriami pozostającej w UE Irlandią i będącej poza UE Irlandią Północną.

"To są bardzo skomplikowane i nieznane dotąd modele współpracy, ale wysiłek negocjacyjny jest widoczny po obu stronach i to nas cieszy. Bardzo nas satysfakcjonuje fakt, że nasze oczekiwania, bardzo jasno, publicznie wyrażane, przynoszą właściwe efekty"

- oświadczył wiceszef MSZ.

Przyznał, że są ryzyka dla integralności jednolitego rynku, dlatego propozycje brytyjskie są niewystarczające.

"Razem z UE-27 oczekujemy dalszych negocjacji po to, aby wszystkie ryzyka i wszystkie ewentualne niedoskonałości tego rozwiązania, które jest całkowicie nowatorskie wyjaśnić i je zabezpieczyć, bo integralność wspólnego rynku jest w interesie Polski. Polska jest i będzie częścią wspólnego rynku, w związku z czym jest to nas wspólny interes" - powiedział minister ds. europejskich.

Kwestia tego, czy Wielkiej Brytanii uda się zawrzeć porozumienie z UE w sprawie warunków brexitu powinna być rozstrzygnięta tym tygodniu. W czwartek i piątek odbędzie się w Brukseli unijny szczyt, na którym ewentualne porozumienie ma zostać zatwierdzone, a w sobotę brytyjska Izba Gmin będzie głosować nad jego akceptacją lub - gdyby go nie było - nad dalszymi krokami.

Szymański zaznaczył, że w UE bardzo wiele porozumień było "dopinanych" w ostatnim momencie. Jego zdaniem należy docenić to co się dzieje w negocjacjach, bo przeciwnie do tego jak było jakiś czas temu, teraz są one niezwykle intensywne i rzeczowe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl