Coraz bliżej beatyfikacji polskiego księdza

Coraz bliżej beatyfikacji księdza Władysława Korniłowicza (1884-1946), nazywanego apostołem inteligencji i duchowego współtwórcy zakładu opieki dla niewidomych w Laskach. "Papież uznał dekret o heroiczności jego cnót" - poinformował Watykan.

Grobowiec Władysława Korniłowicza w kościele św. Marcina w Warszawie
By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32782165

Informację podano po wczorajszym spotkaniu Franciszka z prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynałem Angelo Becciu, który przedstawił mu dekrety dotyczące beatyfikacji kilkorga Sług Bożych.

Urodzony w Warszawie Władysław Korniłowicz wbrew woli ojca wstąpił w 1905 roku do seminarium duchownego w swoim rodzinnym mieście. Następnie przeniósł się na studia do Fryburga, które ukończył w 1912 roku. W tym samym roku otrzymał święcenia kapłańskie w Krakowie z rąk ówczesnego arcybiskupa Adama Stefana Sapiehy. W czasie I wojny światowej był między innymi wikariuszem w Górze Kalwarii, a także notariuszem Kurii warszawskiej, duszpasterzem inteligencji i młodzieży akademickiej. W 1918 roku ksiądz Korniłowicz zgłosił chęć zostania kapelanem wojskowym i wyjechał na front lwowski.

Po powrocie do Warszawy pracował w gimnazjum, był kapelanem Szkoły Podchorążych, a następnie garnizonu we Włocławku. Gdy opuścił wojsko, wrócił do duszpasterstwa młodzieży; pracował na KUL do 1928 roku. Wtedy osiedlił się w Laskach pod Warszawą i w tamtejszym zakładzie opieki dla niewidomych prowadził liturgie, rekolekcje, wykłady i zainicjował wydawanie czasopisma religijnego "Verbum".

Podczas II wojny światowej ukrywał się w zakładzie dla niewidomych w Żułowie na Lubelszczyźnie razem z dziećmi ewakuowanymi z Lasek i kontynuował działalność duszpasterską. Razem z również ukrywającym się księdzem Stefanem Wyszyńskim, przyszłym prymasem Polski, prowadził wykłady.

Zmarł na nowotwór w 1946 roku w Laskach. Pochowany jest w warszawskim kościele św. Marcina.

Proces beatyfikacyjny księdza Władysława Korniłowicza rozpoczął się w 1978 roku.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#beatyfikacja #Franciszek #Władysław Korniłowicz

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo