Coraz bliżej beatyfikacji polskiego księdza

Grobowiec Władysława Korniłowicza w kościele św. Marcina w Warszawie / By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32782165

  

Coraz bliżej beatyfikacji księdza Władysława Korniłowicza (1884-1946), nazywanego apostołem inteligencji i duchowego współtwórcy zakładu opieki dla niewidomych w Laskach. "Papież uznał dekret o heroiczności jego cnót" - poinformował Watykan.

Informację podano po wczorajszym spotkaniu Franciszka z prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynałem Angelo Becciu, który przedstawił mu dekrety dotyczące beatyfikacji kilkorga Sług Bożych.

Urodzony w Warszawie Władysław Korniłowicz wbrew woli ojca wstąpił w 1905 roku do seminarium duchownego w swoim rodzinnym mieście. Następnie przeniósł się na studia do Fryburga, które ukończył w 1912 roku. W tym samym roku otrzymał święcenia kapłańskie w Krakowie z rąk ówczesnego arcybiskupa Adama Stefana Sapiehy. W czasie I wojny światowej był między innymi wikariuszem w Górze Kalwarii, a także notariuszem Kurii warszawskiej, duszpasterzem inteligencji i młodzieży akademickiej. W 1918 roku ksiądz Korniłowicz zgłosił chęć zostania kapelanem wojskowym i wyjechał na front lwowski.

Po powrocie do Warszawy pracował w gimnazjum, był kapelanem Szkoły Podchorążych, a następnie garnizonu we Włocławku. Gdy opuścił wojsko, wrócił do duszpasterstwa młodzieży; pracował na KUL do 1928 roku. Wtedy osiedlił się w Laskach pod Warszawą i w tamtejszym zakładzie opieki dla niewidomych prowadził liturgie, rekolekcje, wykłady i zainicjował wydawanie czasopisma religijnego "Verbum".

Podczas II wojny światowej ukrywał się w zakładzie dla niewidomych w Żułowie na Lubelszczyźnie razem z dziećmi ewakuowanymi z Lasek i kontynuował działalność duszpasterską. Razem z również ukrywającym się księdzem Stefanem Wyszyńskim, przyszłym prymasem Polski, prowadził wykłady.

Zmarł na nowotwór w 1946 roku w Laskach. Pochowany jest w warszawskim kościele św. Marcina.

Proces beatyfikacyjny księdza Władysława Korniłowicza rozpoczął się w 1978 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirus we Włoszech: Ostrożność na lotniskach

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com

  

Choć epidemia koronawirusa najbardziej zagraża krajom azjatyckim, to jest państwo w Europie, które mocno odczuwa skutki tej choroby. To Włochy - wprowadza się tam nadzwyczajne środki ostrożności na lotniskach. Mimo to, wciąż informowani jesteśmy o kolejnych przypadkach koronawirusa w tym kraju.

Do 61 wzrosła liczba przypadków zarażenia koronawirusem we Włoszech - podały w sobotę służby medyczne. Ognisko zachorowań znajduje się w regionach Lombardia i Wenecja Euganejska na północy, gdzie zmarły dwie osoby. Jest już też pierwszy chory w Piemoncie.

Włochy są na pierwszym miejscu w Europie pod względem liczby przypadków groźnego wirusa, którego epidemia wybuchła w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków rośnie szybko. W ciągu niecałej doby zwiększyła się ponad trzykrotnie. Wśród zarażonych są lekarze.

Najwięcej zachorowań - 46, według najnowszych informacji, zanotowano w Lombardii, w tym także w rejonie Mediolanu. Również z Turynu, stolicy Piemontu napłynęła wiadomość o pierwszym w tym regionie chorym.

Wprowadzono nadzwyczajne środki ostrożności. Na nagraniu widzimy, jak służby lotniskowe badają temperaturę ciała podróżnym:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts