Nad Włochy, od południa po północ, nadeszła kolejna fala gorąca z Afryki z temperaturami powyżej 35-36 stopni w większości włoskich miast. Taka pogoda towarzyszyć będzie pierwszej fazie masowych wyjazdów na wakacje.

Wyjątkowo dotkliwy upał panować będzie do poniedziałku na Sardynii, gdzie wypoczywają dziesiątki tysięcy turystów. Regionalna Obrona Cywilna na wyspie wydała ostrzeżenie w związku z zapowiadanym przez synoptyków wzrostem temperatur do 41-42 stopni. Początkowo najgoręcej będzie w środkowej części Sardynii, a potem front ten rozszerzy się na obszary na południu i na wschodzie.

Czerwony alert z powodu upałów obowiązuje we Florencji. Został wprowadzony przez miejscowe władze, które przestrzegają przed możliwymi konsekwencjami dla zdrowia.

Jak informuje IMGW Europa południowa jest pod wpływem płytkich wyżów, pozostałe obszary kontynentu są w strefie oddziaływania układów niskiego ciśnienia. Z zachodu na wschód Polski przemieszcza się ciepły front atmosferyczny, związany z niżem, którego ośrodek znad Danii przemieści się w rejon Szwecji. Napływa powietrze polarne morskie, przejściowo cieplejsze.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 994 hPa i powoli będzie spadało.

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie miejscami rozpogodzenia. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 16 st. na wybrzeżu, około 21 st. w centrum, do 27 st. na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, na północy i zachodzie okresami dość silny i porywisty, zachodni i południowo-zachodni. W górach porywy wiatru do 60 km/h.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 11 st. do 15 st; chłodniej lokalnie na Pomorzu od 9 st. do 10 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie i północy porywisty, zachodni i południowo-zachodni. Na wybrzeżu i w górach porywy wiatru do 70 km/h.

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu, na południowym wschodzie lokalnie burze. Temperatura maksymalna od 16 st. na wybrzeżu i Pomorzu, około 20 st. w centrum, do 25 st. na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni. Na wybrzeżu, w górach oraz w czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

W sobotę w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 21 st. Wiatr umiarkowany, zachodni. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna 13 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. W niedzielę w stolicy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 19 st. Wiatr umiarkowany, zachodni.