Ważna rola sektora pozarządowego

/ twitter.com/KosmaZlotowski

  

- Liczymy, że do 2030 roku około 3 proc. wszystkich zatrudnionych będzie pracować w sektorze pozarządowym. Żaden naród nie może funkcjonować bez sektora pozarządowego - powiedział wicepremier, szef Rady Programowej Prawa i Sprawiedliwości Piotr Gliński podczas jednego z paneli konwencji "Myśląc: Polska" w Katowicach.

Prof. Gliński podkreślił, że kwestia organizacji pozarządowych została wprowadzona do programu PiS w 2013 roku. Ocenił, że dotychczasowe postulaty dotyczące m.in. zwiększenia wsparcia finansowego dla tego sektora zostały zrealizowane.

To jest oczywiście reforma w jakimś sensie skromna, ograniczona, ale jednak znacząca i jakościowa - jeśli chodzi o wsparcie państwa dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i wspierania aktywności obywatelskich

 - mówił.

Wicepremier ocenił przy tym, że to m.in. przez działalność organizacji pozarządowych tworzą się przewagi konkurencyjne między poszczególnymi społeczeństwami.

To jest główny powód, dla którego jesteśmy przekonani, że żaden kraj, żaden naród, żadna demokracja bez sektora pozarządowego funkcjonować nie mogą, dlatego też udało nam się już wprowadzić do strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju - czego nie zakładaliśmy - narodowy program rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Ten sektor (organizacji pozarządowych) staje się bardzo ważnym sektorem gospodarczym w Polsce. Liczymy, że do 2030 r. około 3 proc. polskich zatrudnionych w gospodarce narodowej będzie zatrudnionych w sektorze pozarządowym

- powiedział.

Obecnie zatrudnienie w sektorze pozarządowym wynosi około 1,5 proc. wszystkich zatrudnionych w gospodarce narodowej.

Zapotrzebowanie organizacji pozarządowych Gliński oszacował na 2 mld zł, a możliwości budżetowe w tym zakresie - na 40 mln.

Będziemy chcieli zwiększyć pulę środków dla organizacji obywatelskich

 - zadeklarował.

Wicepremier poinformował również, że na najbliższym posiedzeniu rządu omówiony zostanie projekt noweli ustawy o działalności organizacji pożytku publicznego i wolontariacie, który będzie dotyczył powołania rady dialogu z młodym pokoleniem.

Prof. Gliński wśród działań rządu wymienił powołanie Narodowego Instytutu Wolności, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich czy programu rozwoju organizacji obywatelskich. Podkreślał rolę wsparcia mniejszych organizacji pozarządowych w miejsce wspierania wyłącznie dużych organizacji oraz wsparcie instytucjonalne tego sektora.

Wśród problemów funkcjonowania sektora pozarządowego, wicepremier wymienił deficyt zasobów i środków.

Myśmy nie odziedziczyli bogatych majątków po naszych dziadach i budujemy zasobność Polski od 1989 roku, nie mamy wielkiej filantropii prywatnej i takich zasobów, które mają kraje na Zachodzie

 - podkreślił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Twitter zawiesił 10 tys. kont z dezinformacją

zdjęcie ilustracyjne / edar CC0

  

Twitter zawiesił ponad 10 tys. kont z sześciu krajów (ZAE, Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Chin, Ekwadoru i Hiszpanii), które angażowały się w dezinformację i pogłębianie podziałów w dyskusjach na wrażliwe tematy polityczne.

Platforma należąca do firmy zarządzanej przez Jacka Dorseya podjęła działania względem 267 kont, które były wykorzystywane w ramach skoordynowanych działań z Egiptu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Operacje informacyjne realizowane z ich pomocą wymierzone były w Katar oraz inne kraje, m.in. Iran. Profile rozpowszechniały również przekaz propagandowy wspierający rząd Arabii Saudyjskiej - donosi w piątek serwis Tech Crunch.

Według Twittera wszystkie te konta mogły być powiązane z aktywnością firmy technologicznej DotDev, której profil również został odcięty od możliwości korzystania z platformy.

Oddzielna grupa 4258 kont działających z terytorium Arabii Saudyjskiej kierowała przekaz mający oddziaływać przede wszystkim na użytkowników z Kataru i Jemenu. Według przedstawicieli serwisu Jacka Dorseya cytowanych przez TC „konta te często posługiwały się fałszywymi danymi osobowymi i zamieszczały wpisy na temat lokalnych spraw politycznych, takich jak wojna domowa w Jemenie”.

Jedynie sześć kont z grupy zablokowanych profili pochodziło z samej Arabii Saudyjskiej. Wszystkie powiązane były z rządem tego kraju oraz kontrolowanym przez władze aparatem medialnym. Profile te „angażowały się w skoordynowane działania na rzecz upowszechniania przekazu korzystnego dla saudyjskiego rządu, a także przedstawiały się jako należące do dziennikarzy czy związane z mediami” - poinformował Twitter.

W Hiszpanii na platformie zawieszono 259 kont, które związane były z partią polityczną Partido Popular założoną przez byłego frankistowskiego ministra zaangażowanego w kilka skandali korupcyjnych. Konta były wykorzystywane do pozorowania większego zaangażowania w sprawy PP w internecie. Według Twittera były aktywne jedynie przez krótki czas.

1019 usuniętych kont powiązano z Ekwadorem. Były one zaangażowane w działania na rzecz partii PAIS Alliance i rozpowszechniały treści na temat administracji prezydenta Moreno, szczególny nacisk kładąc na tematykę wolności słowa, technologii i rządowej cenzury - poinformowali przedstawiciele amerykańskiej platformy internetowej.

Twitter zawiesił również 4302 konta działające z terytorium Chin. Miały one pogłębiać podziały społeczne w dyskusjach na temat protestów w Hongkongu. Dla porównania, w sierpniu platforma usunęła 200 tys. kont angażujących się w tego typu działania związane z trwającymi od czerwca demonstracjami.

Usunięte z serwisu materiały zostały umieszczone przez Twittera w specjalnym archiwum danych dla naukowców i badaczy, którzy mogą uzyskać do niego dostęp celem prowadzenia prac m.in. w zakresie analizy zjawiska dezinformacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl