Wenecja zagrożonym dziedzictwem UNESCO?

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Alois_Wonaschuetz

  

Pozarządowa fundacja Europa Nostra dbająca o ochronę dziedzictwa kultury wystąpiła na 43. sesji komisji UNESCO w Baku z dramatycznym apelem, by wpisać Wenecję na listę dziedzictwa zagrożonego. UNESCO pozwala gigantycznym wycieczkowcom wpływać na lagunę.

Jak pisze branżowy portal The Art Newspaper, Europa Nostra na sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO podniosła alarm wobec cichej zgody tej wyspecjalizowanej agendy ONZ na wpływanie na lagunę wenecką gigantycznych wycieczkowców.

Sekretarz generalna fundacji Sneszka Quaedvlieg-Mihailović skrytykowała wspieranie przez UNESCO dalszego ruchu wycieczkowców. Ciche poparcie i niezauważanie problemu - pisze The Art Newspaper - sprzeciwia się rekomendacjom tejże komisji UNESCO z 2014 roku, aby z ruchu po lagunie je wyłączyć.

Quaedvlieg-Mihailović wystąpiła z krytyką podczas czwartkowego posiedzenia, zabierając głos z sali. "Niestety komisja poparła dziś alternatywną trasę (żeglugi po mieście), która utrzyma statki wycieczkowe na lagunie. Trasa ta jest promowana przez miasto Wenecja przy wsparciu branży rejsów wycieczkowych. Jestem pewna, że wszyscy zgodzicie się, że rolą UNESCO jest zachowanie światowego dziedzictwa i nieudzielanie wsparcia 'przemysłowi rejsowemu'" - mówiła.

Zwróciła uwagę, że komisja nie powinna przyzwalać na plan, którego jeszcze nie zatwierdził włoski rząd; rozważana jest rekomendacja ministra infrastruktury i transportu Danilo Toninellego, by wycieczkowce wyprowadzić z laguny.

Na ich rejsach zależy tureckim udziałowcom portu w Wenecji; są popierani przez burmistrza miasta - wyjaśnia The Art Newspaper. Przypomina przy tym, że nawet inna trasa rejsów prowadzić będzie do dalszej erozji laguny, już i tak poważnie uszkodzonej przez budowę głębokich kanałów w latach 50. i 60., pozwalających na wpływanie do portu tankowców z ropą.

Quaedvlieg-Mihailović zakończyła swoje wystąpienie apelem, by Wenecję wpisać na listę zagrożonego dziedzictwa. Przewodniczący obradom zareagował na jej wystąpienie słowami: "Dziękuję, a teraz przejdźmy do następnego punktu".

Jak pisała kilka dni wcześniej w The Art Newspaper Anna Somers Cocks, która była w latach 1999-2012 szefową fundacji Venice in Peril Fund (Wenecja w niebezpieczeństwie), UNESCO już trzeci rok z rzędu nie zamierza wpisywać Wenecji na listę zagrożonych obiektów kultury, "nie zamierza nawet o tym dyskutować".

Twierdzi, że Wenecji zagraża niebezpieczeństwo zarówno krótko-, jak i długoterminowe z powodu około 500 statków wycieczkowych płynących co roku w kierunku placu Św. Marka, niekontrolowanego napływu turystów, ekologicznej degradacji i podnoszącego się poziomu morza. Przypomniała też, że w czerwcu jeden z gigantycznych wycieczkowców zawadził nawet o nabrzeże w mieście.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

PO skręca ostro w lewo. Poseł Tomczak ujawnia: Skrzydło konserwatywne zostało zdziesiątkowane

Grzegorz Schetyna / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Zaledwie kilka dni temu pojawiły się nieoficjalne informacje i sugestie dotyczące tego, że Platforma Obywatelska chce po rozstaniu z dwoma swymi posłami: Markiem Biernackim i Jackiem Tomczakiem (obaj przeszli do klubu PSL, przekształconego w klub PSL - Koalicja Polska) zbudować konserwatywne skrzydło koalicji. Odnosząc się do tych spekulacji poseł Tomczak uchyla rąbka tajemnicy i w programie Michała Rachonia #Jedziemy ujawnia, jak w rzeczywistości zdziesiątkowano konserwatywne skrzydło w PO.

Zostaliśmy usunięci z PO za to że głosowaliśmy przeciwko projektowi Barbary Nowackiej dot. aborcji na żądanie.
- mówił poseł PSL Jacek Tomczak.
 
Polityk podkreśla, że Platforma Obywatelska zmienia cały swój partyjny profil.

To jest dziwne. PO dopóki była ugrupowaniem centroprawicowym, konserwatywno-liberalnym miała możliwość mocnego konkurowania i nawet wygrywania z PiS. Obserwujemy od pewnego czasu proces rozbudowywania skrzydła lewicowego w PO. Platofma przekształca się z ugrupowania, którym była kiedyś, ugrupowania o silnym konserwatywnym skrzydle. Dzisiaj ono zostało zdziesiątkowane.
- mówił w Tomczak.

W rozmowie z Michałem Rachoniem poseł Tomczak zwrócił uwagę, że taka sytuacja wzbudza niemałe zamieszanie w samych szeregach Platformy. Jego zdaniem przyjmowanie kolejnych polityków lewicy, absorpcje kolejnych formacji lewicowych, to jest proces, którego wiele osób nie rozumie. W tym wielu działaczy PO.
 
PO robi sobie w ten sposób krzywdę, z jednej strony dobijając partie lewicowe, z drugiej powoduje to, że nie ma silnego skrzydła konserwatywnego.
- tłumaczy poseł Tomczak.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVP Info

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl