Karski o przyszłości PiS w europarlamencie. I kulisach działań w Brukseli

Karol Karski / fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

- Nie ma jakiegoś "kordonu sanitarnego" wokół PiS w Parlamencie Europejskim. Jest miejsce na różnorodność, jest miejsce na zgłaszanie pozytywnych programów. Nie ma co na siłę budować pewnych konstrukcji, które na danym etapie nie wydają się potrzebne. Kiedyś PiS było w EPL, natomiast stworzyliśmy nową jakość z brytyjskimi konserwatystami, do tego przystąpili przedstawiciele szeregu innych europejskich partii politycznych i to jest ta formuła, w której doskonale udaje nam się pracować - powiedział portalowi Niezalezna.pl eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości, kwestor Parlamentu Europejskiego, prof. Karol Karski. Rozmowę przeprowadziliśmy podczas konwencji programowej PiS w Katowicach, która dzisiaj się rozpoczęła.

- Jesteśmy członkiem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. To ugrupowanie, które zrzesza ponad 15 grup narodowych i ma pewien program, pewne tradycje. W Europejskiej Partii Ludowej jest PO i PSL i tam się rozwijają

- powiedział w rozmowie z portalem niezalezna.pl eurodeputowany PiS, Karol Karski, zapytany o to, czy PiS rozważa zmianę frakcji w europarlamencie np. na EPL. Takie spekulacje pojawiły się swego czasu w mediach.

PiS jest po majowych wyborach jedną z największych sił partyjnych w Parlamencie Europejskim, jednak pozostaje w jednej z najmniejszych frakcji PE - Europejskich Konserwatystach i Reformatorów. Według medialnych doniesień, nie pozostawało to bez znaczenia przy braku poparcia dla Zdzisława Krasnodębskiego jako wiceprzewodniczącego europarlamentu.

Karol Karski zaznaczył, że "z kolei następnego dnia rano został przez aklamację, jednogłośnie wybrany na kwestora PE".

- To pokazuje, że nie ma tu jakiegoś "kordonu sanitarnego" wokół PiS. Jest miejsce na różnorodność, jest miejsce na zgłaszanie pozytywnych programów. Nie ma co na siłę budować pewnych konstrukcji, które na danym etapie nie wydają się potrzebne. Kiedyś PiS było w EPL, natomiast stworzyliśmy nową jakość z brytyjskimi konserwatystami, do tego przystąpili przedstawiciele szeregu innych europejskich partii politycznych i to jest ta formuła, w której doskonale udaje nam się pracować

- stwierdził w rozmowie z niezalezna.pl eurodeputowany.

- To jest dopiero początek kadencji wszystkich instytucji unijnych, chcemy merytorycznie wnosić wkład w rozwój UE, w jej usprawnianie. Ten PE jest nieco wzmocniony ugrupowaniami antyeuropejskimi, które chciałyby UE zniszczyć. My opowiadamy się za utrzymaniem Unii, ale także za ulepszaniem UE (...) Historia UE to ciągłe usprawnienia swojego funkcjonowania. Unia Europejska to dynamika, ciągła zmiana, ścieranie się różnych poglądów. Ważne, żeby były to poglądy pozytywne na nasz rozwój, współpracę i na to jesteśmy nastawieni razem z innym proeuropejskimi ugrupowaniami

- dodał Karol Karski.

W ostatnich dniach media informowały o liście, który do przedstawicieli niektórych frakcji w Parlamencie Europejskim rozesłał przewodniczący Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, Luca Visentini. Miał on domagać się zablokowania wyboru Elżbiety Rafalskiej na przewodniczącą europarlamentarnej komisji ds. zatrudnienia i spraw socjalnych.

- Najlepszym komentarzem jest list przewodniczącego NSZZ "Solidarność", Piotra Dudy, który wskazał, że osoba, która to napisała, jest urzędnikiem jednej z europejskich central związkowych, nie było to pismo z nikim konsultowane. [Visentini] jest to osoba nie mającą żadnej mocy sprawczej w tym zakresie. Gdzie się konie kuje, jakaś żaba łapę podstawiła. Jeszcze bardziej dezawuujący ten list jest fakt, że pani poseł Rafalska nie była rozważana na to stanowisko. To jest może chęć zbudowania wizerunku przez kogoś, kto do tej pory nie był rozpoznawany

- stwierdził europoseł Karski.

Zapytany o to, czy rozważane są nominacje polityków PiS na inne stanowiska w prezydiach komisji Parlamentu Europejskiego, Karol Karski odpowiedział:

- EKR ma prawo do obsadzenia przewodnictwa dwóch komisji - komisji ds. zatrudnienia oraz komisji budżetu. Także mamy prawo do miejsc w prezydiach poszczególnych komisji jako wiceprzewodniczący, w tym także jako pierwsi wiceprzewodniczący. Nie chcę niczego wyprzedzać przed decyzjami polskiej delegacji w EKR i samego EKR. W najbliższym tygodniu odbędzie się prezydium EKR, które te nominacje będzie zgłaszało.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jak uniknąć koronawirusa? Ekspert zaleca: Mycie rąk, zakrywanie twarzy

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Jak uchronić się przed koronawirusem? Dr John Wiesman, sekretarz zdrowia w stanie Waszyngton - gdzie potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w USA - mówi, że opinia publiczna powinna robić „to, co robisz w każde przeziębienie i grypę”.

Czyli, krótko mówiąc, potrzebne jest częste mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund.

- Jeśli czujesz się chory, zakryj twarz podczas kaszlu lub kichania. Ale nie używaj rąk. Użyj zgiętego łokcia lub chusteczki, którą natychmiast wyrzucisz

- przestrzega dr Wiesman. 

WHO zaleca także pozostawanie w odległości co najmniej 1 metra od każdego, kto może być zakażony.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach wzrosła do 1665 - poinformowała dziś chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach bilans ten zwiększył się o 142 osoby. Komisja podała, że 139 nowych przypadków śmiertelnych miało miejsce w centralnej prowincji Hubei, gdzie przed Nowym Rokiem wybuchła epidemia koronawirusa.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: CNN, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts