Szpiegował na rzecz Rosji, tworzył profile osób z ministerstwa. Marek W. skazany

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Marek W., były pracownik Ministerstwa Energii, został skazany za szpiegostwo na rzecz GRU. Sąd uznał, że ocena postępowania Marka W. dokonana przez ABW jest słuszna – podał dziś Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. Sąd wymierzył oskarżonemu karę 3 lat pozbawienia wolności oraz zakazał zajmowania stanowisk w administracji publicznej na okres 10 lat.

Do zatrzymania Marka W. doszło 23 marca 2018 roku. Miał on przekazywać oficerom służb specjalnych Rosji istotne informacje o polskich inwestycjach.

Marek W. został oskarżony o branie udziału w latach 2014-2016 w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach działalności szpiegowskiej oskarżony przekazywał wiedzę uzyskaną z tytułu zatrudnienia w Ministerstwie Gospodarki – pisała w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Prokurator oskarżył Marka W. o popełnienie przestępstwa z art. 130 par. 1 kodeksu karnego. Zagrożone jest ono karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak podał dziś Żaryn, W. został oskarżony  o szpiegostwo na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego, na podstawie materiału zgromadzonego przez ABW.

„Sąd uznał, że jest on winny popełnienia czynów z art. 130 ust. 1 Kodeksu karnego. Sąd wymierzył oskarżonemu karę 3 lat pozbawienia wolności oraz zakazał zajmowania stanowisk w administracji publicznej na okres 10 lat. Na poczet kary zaliczono skazanemu pobyt w areszcie – czas od zatrzymania w marcu 2018 r. do wydania wyroku"

– podał Stanisław Żaryn.

Z materiałów ABW, potwierdzonych przez orzeczenie sądu wynika, że W. utrzymywał kontakty z oficerem GRU. W tym czasie przekazywał stronie rosyjskiej informacje dotyczące bezpieczeństwa energetycznego. Przekazywał informacje, które pozyskiwał w czasie pracy w sektorze państwowym.

„Jednocześnie pomagał tworzyć charakterystyki osób zatrudnionych w resorcie, którymi interesowało się GRU"

– czytamy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wielka Brytania: Zaostrzono przepisy o warunkowym zwalnianiu terrorystów

Boris Johnson w sztuce / pixabay.com

  

Osoby skazane w Wielkiej Brytanii za terroryzm będą mogły warunkowo wyjść z więzienia dopiero po odbyciu dwóch trzecich kary i tylko za zgodą komisji ds. zwolnień warunkowych. W środę weszła w życie ustawa blokująca automatyczne warunkowe zwalnianie w połowie wyroku.

Zmiana przepisów jest reakcją na dwa niedawne ataki terrorystyczne w Londynie - w Fishmongers' Hall pod koniec listopada 2019 roku oraz w Streatham w południowym Londynie 2 lutego br. Sprawcami obu były osoby dopiero co wypuszczone z więzień, gdzie odsiadywały wyroki za islamistyczny terroryzm.

Ponieważ w piątek warunkowo zwolniony miał zostać kolejny skazany za terroryzm - 42-letni Mohammed Zahir Khan - rząd Borisa Johnsona chciał, aby do tego czasu ustawa zaczęła obowiązywać, co pozwoliłoby zablokować jego wyjście na wolność. Khan w maju 2018 roku został skazany na 4,5 roku pozbawienia wolności za zachęcanie do terroryzmu. Przyznał się do zamieszczania na Twitterze oświadczeń Państwa Islamskiego, w których ta organizacja wzywała do przeprowadzania zamachów, oraz rozpowszechniania materiałów mających na celu podżeganie do nienawiści na tle religijnym.

Rządowy projekt ustawy został przyjęty w ekspresowym tempie. 12 lutego - podczas jednego dnia - przeszedł przez wszystkie etapy ścieżki legislacyjnej w Izbie Gmin i bez głosu sprzeciwu zostały przesłany do Izby Lordów. Ta się zajęła projektem w poniedziałek, pierwszego dnia po półtoratygodniowej przerwie zimowej, i również w ciągu jednego posiedzenia zakończyła debatę, zaś w środę po południu uzyskał on aprobatę królowej, co oznacza wejście w życie.

Zgodnie z ustawą, skazani za terroryzm mogą być przedterminowo zwalniani dopiero po odbyciu dwóch trzecich kary i tylko za aprobatą komisji ds. zwolnień warunkowych, a nie, tak jak to było dotychczas, automatycznie po odbyciu połowy kary. Nowe zasady odnoszą się nie tylko do przyszłych skazanych, ale także do tych obecnie odbywających wyroki.

Jak się szacuje, nowa ustawa będzie zastosowana do ok. 50 osób odbywających kary więzienia za przestępstwa o charakterze terrorystycznym, przy czym ok. 20 z nich miało zostać wypuszczonych w ciągu najbliższych miesięcy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts