Szpiegował na rzecz Rosji, tworzył profile osób z ministerstwa. Marek W. skazany

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Marek W., były pracownik Ministerstwa Energii, został skazany za szpiegostwo na rzecz GRU. Sąd uznał, że ocena postępowania Marka W. dokonana przez ABW jest słuszna – podał dziś Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. Sąd wymierzył oskarżonemu karę 3 lat pozbawienia wolności oraz zakazał zajmowania stanowisk w administracji publicznej na okres 10 lat.

Do zatrzymania Marka W. doszło 23 marca 2018 roku. Miał on przekazywać oficerom służb specjalnych Rosji istotne informacje o polskich inwestycjach.

Marek W. został oskarżony o branie udziału w latach 2014-2016 w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach działalności szpiegowskiej oskarżony przekazywał wiedzę uzyskaną z tytułu zatrudnienia w Ministerstwie Gospodarki – pisała w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Prokurator oskarżył Marka W. o popełnienie przestępstwa z art. 130 par. 1 kodeksu karnego. Zagrożone jest ono karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak podał dziś Żaryn, W. został oskarżony  o szpiegostwo na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego, na podstawie materiału zgromadzonego przez ABW.

„Sąd uznał, że jest on winny popełnienia czynów z art. 130 ust. 1 Kodeksu karnego. Sąd wymierzył oskarżonemu karę 3 lat pozbawienia wolności oraz zakazał zajmowania stanowisk w administracji publicznej na okres 10 lat. Na poczet kary zaliczono skazanemu pobyt w areszcie – czas od zatrzymania w marcu 2018 r. do wydania wyroku"

– podał Stanisław Żaryn.

Z materiałów ABW, potwierdzonych przez orzeczenie sądu wynika, że W. utrzymywał kontakty z oficerem GRU. W tym czasie przekazywał stronie rosyjskiej informacje dotyczące bezpieczeństwa energetycznego. Przekazywał informacje, które pozyskiwał w czasie pracy w sektorze państwowym.

„Jednocześnie pomagał tworzyć charakterystyki osób zatrudnionych w resorcie, którymi interesowało się GRU"

– czytamy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Remis w wyborach? W Izraelu trudno wskazać zwycięzcę

zdjęcie ilustracyjne / PublicDomainPictures; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Z sondaży exit poll wynika, że partia Likud premiera Izraela Benjamina Netanjahu nie zdobyła większości w dzisiejszych wyborach parlamentarnych. Przyszłość szefa rządu stanęła pod znakiem zapytania - podała agencja Reutera. Jednak jak się okazuje, rezultaty exit poll zbyt wyrównane, by jednoznacznie można było już teraz ogłosić zwycięzcę.

Narodowo-liberalna partia Likud premiera Izraela Benjamina Netanjahu i szeroka koalicja Niebiesko-Białych pod wodzą byłego szefa sztabu generalnego Benny'ego Gantza uzyskały w dzisiejszych wyborach parlamentarnych porównywalną liczbę głosów - wynika z sondaży exit poll.

Z sondażu exit poll zrealizowanego dla izraelskiej telewizji wynika, że koalicja Niebiesko-Białych zdobyła 34 mandaty, a Likud 33 mandaty w 120-osobowym Knesecie.

Oznacza to, że minie wiele dni lub nawet tygodni, zanim wyłoniony zostanie kandydat na premiera.

- zauważa Reuters.


Trzy sondaże exit poll pokazują zbliżone prognozy dotyczące wyniku wyborów parlamentarnych w Izraelu.

Według badań dla telewizji Channel 12 i Channel 13 News zwycięża blok Niebiesko-Białych, a z sondażu dla Kan Public Broadcaster wynika, że Likud i Niebiesko-Biali mają po 32 mandaty.

W sondażu dla Channel 12 koalicja Niebiesko-Białych zdobyła 34 mandaty, a Likud 33 mandaty w 120-osobowym Knesecie; w badaniu zaś dla Channel 13 News Likud wywalczył 31 miejsc, a Niebiesko-Biali 33 mandaty - podał dziennik "Haarec".

Jak pisze Associated Press, wszystko wskazuje na to, że ani blok Niebiesko-Białych ani Likud nie będą w stanie stworzyć rządu, nie wchodząc w koalicję z partią Nasz Dom Izrael (Israel Beiteinu) Awigdora Liebermana. Według sondaży exit poll ugrupowanie Liebermana ma szanse na 8-10 miejsc w Knesecie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl