"Nie zaprzestaniemy walki o lepszą przyszłość". Trump wygłosił Salut dla Ameryki

/ twitter.com/GrahamLedger

  

- Tak długo, jak pozostaniemy wierni naszej sprawie, dopóki będziemy pamiętać o naszej wspaniałej historii i tak długo jak nie zaprzestaniemy walki o lepszą przyszłość, nie będzie niczego, czego Ameryka nie mogłaby dokonać - mówił Donald Trump w trakcie czwartkowych obchodów Dnia Niepodległości. Wystąpieniu towarzyszyły pokazy lotnicze oraz pieśni w wykonaniu zespołów wojskowych. Podczas uroczystości doszło do konfrontacji między maszerującymi w kierunku Białego Domu oponentami prezydenta, a jego zwolennikami. Interweniowała policja.

"Celebrujemy naszą historię, naszych ludzi i bohaterów, którzy z dumą bronią naszej flagi - dzielnych mężczyzn i kobiety ze Stanów Zjednoczonych"

– podkreślił Trump w trakcie Salutu dla Ameryki.

Przemawiając w strugach deszczu przy Pomniku Lincolna przywódca USA uderzył w patriotyczne tony. Jego wystąpienie miało na ogół apolityczny charakter. Wskazywał natomiast na wyjątkowość Ameryki.

Nad uczestnikami uroczystości przelatywały m.in. Super Hornet F-18s, F-35Cs, helikoptery Apache, bombowiec B-2 oraz myśliwce F-22.

Prezydent nawiązywał do uchwalonej 4 lipca 1776 roku Deklaracji Niepodległości i jednego z jej współautorów Thomasa Jeffersona.

"Wszyscy ludzie zostali stworzeni jako równi, zostali wyposażeni przez Stwórcę we wrodzone i niepodważalne prawa, do których należą prawo do życia, prawo do wolności i dążenie do szczęścia"

– przypominał.

Wystąpienie Trumpa nasycone było odniesieniami do odległej i bliższej historii Stanów Zjednoczonych oraz jej herosów. Zwracał szczególną uwagę na bohaterstwo amerykańskich żołnierzy. Aby to podkreślić poprosił, aby towarzyszyli mu na scenie p.o. ministra obrony Mark Esper oraz przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA gen. Joseph Dunford.

Trump mówił o udziale Amerykanów w II wojnie światowej, wspominał wojny w Korei i Wietnamie, a także ostatnie starcia z Al-Kaidą i ISIS. Wskazując na potęgę militarna wyszczególnił rodzaje nowoczesnych amerykańskich sił zbrojnych, armii, lotnictwa, marynarki, straży przybrzeżnej, Marines oraz zapowiadane siły kosmiczne.

"Nic nie jest w stanie zastąpić zwycięstwa. Mamy najwspanialszych żołnierzy na świecie"

- przekonywał Trump. Zaznaczył, że podobnie jak 243 lata temu, także obecnie amerykańska wolność i jej przyszłość spoczywa na barkach mężczyzn i kobiet, którzy chcą jej bronić.

Zwracając się do zgromadzonych prezydent przywołał postać George'a Washingtona i innych rewolucjonistów, którzy pokonali Brytyjczyków ponad dwa stulecia temu. Wskazał na osiągnięcia w sferze stanowienia demokracji: zniesienie niewolnictwa, przyznanie praw wyborczych kobietom i walkę z rasizmem, której symbolem jest - jak podkreślił Trump - działalność lidera ruchu praw obywatelskich, Martina Luthera Kinga Jr.

Sporo uwagi poświęcił sukcesom naukowym, wynalazkom Thomasa Alvy Edisona, Alexandra Grahama Bella, braci Wright oraz działalności założycielki Amerykańskiego Czerwonego Krzyża Clary Barton. Wskazywał na rozwój nowoczesnych technologii. Przypominał o eksploracji kosmosu i zatknięciu amerykańskiej flagi na Księżycu. Zapowiadał też rychłe zatknięcie flagi na Marsie.

Prezydent nie przeoczył też zdobyczy cywilizacyjnych i sukcesów w dziedzinie kultury wymieniając jazz, musical, Rythm & Blues, amerykańskie filmy i literaturę.

Trump zapewniał o dzisiejszej świetności Ameryki. Argumentował, że naród jest silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

"Tak długo, jak pozostaniemy wierni naszej sprawie, dopóki będziemy pamiętać o naszej wspaniałej historii i tak długo jak nie zaprzestaniemy walki o lepszą przyszłość, nie będzie niczego, czego Ameryka nie mogłaby dokonać”

– zapewniał Trump podczas Salutu dla Ameryki.

Oficjalnym czwartkowym uroczystościom towarzyszyły protesty. Antywojenna organizacja Codepink zaprezentowała pomarańczowy sześciometrowy balon tzw. Trump Baby.

Podczas uroczystości doszło do konfrontacji między maszerującymi w kierunku Białego Domu oponentami prezydenta, a jego zwolennikami. Interweniowała policja.

W pierwszych komentarzach pojawiały się m.in. zarzuty, że militarne podejście do uroczystości nie jest tym, co znamionuje Amerykę, że obchody Dnia Niepodległości nie powinny być traktowane jak telewizyjne show.

Niektórzy obserwatorzy obwiniali prezydenta za używanie sił zbrojnych jako instrumentu politycznego. Wskazywali na bezdomnych i biednych, którym potrzebna jest pomoc. Brakowało im odniesień do przyszłości i wskazania, dokąd zmierza kraj.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Nie wolno walczyć z faktami". Fogiel nie wyklucza, że Polska "wycofa się z węgla"

/ pixabay.com/CC0/lukaszdylka

  

- Wycofamy się z węgla wtedy, gdy to będzie możliwe i pod względem społecznym i pod względem bezpieczeństwa energetycznego - powiedział dzisiaj w Polsat News zastępca rzecznika PiS, Radosław Fogiel. Polityk unikał jednak podania konkretnej daty, gdyż - jak wskazywał - jest ona uwarunkowana wieloma czynnikami.

Radosław Fogiel w Polsat News ocenił, że "problemu węgla" w energetyce nie można rozwiązać "ot, tak".

- Żeby wycofać się z węgla nie wystarczą dobre chęci, nie wystarczy zaklinanie rzeczywistości. Musimy mieć realne, stabilne źródła zasilania. Mityczne wiatraki nie zapewnią nam stabilnego zasilana sieci energetycznej

 - mówił Fogiel.

- Wycofamy się z węgla wtedy, gdy to będzie możliwe i pod względem społecznym i pod względem bezpieczeństwa energetycznego

- powiedział wicerzecznik PiS. Nie podał jednak daty, bo - jak stwierdził - zależy to od wielu czynników.

Fogiel zapewnił też, że prezes PiS Jarosław Kaczyński zdaje sobie sprawę, że "problem istnieje". "My go nie bagatelizujemy i dotychczasowych działaniach i w programie wyborczym" - powiedział.

[polecam:https://niezalezna.pl/284732-bezpieczenstwo-energetyczne-jest-sposob-na-jego-poprawe]

Mówiąc o wycofaniu się z energetycznego wykorzystania węgla zastępca rzecznika PiS podkreślił, że "nie można walczyć z faktami".

- Polska gospodarka jest oparta na węglu, a duża cześć gospodarki, zwłaszcza śląska, oparta jest na owego węgla wydobyciu. My dążymy - jest jasna deklaracja - że chcemy inwestować w energetykę jądrową

 - zaznaczył Fogiel, dodając, że temat energetyki jądrowej był obecny podczas ostatnich rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z administracją USA.

Przypomniał też, że w planach programowych PiS jest budowa sześciu bloków energetycznych opartych o technologię jądrową do 2040 r. "Chcielibyśmy to zrealizować, bo wbrew często podsycanemu lękowi energetyka jądrowa jest jedną z najczystszych form, w tym momencie, pozyskiwania energii elektrycznej" - wyjaśnił.

[polecam:https://niezalezna.pl/288980-akcja-nofuturenochildren-niezle-namieszalaci-studenci-przez-zmiany-klimatu-nie-chca-miec-dzieci]

W piątek w tysiącach miast na całym świecie zorganizowano protesty w obronie klimatu. To odpowiedź na apel szwedzkiej aktywistki na rzecz klimatu Grety Thunberg. 16-letnia Thunberg apelowała, by uczniowie zbojkotowali piątkowe lekcje w ramach "szkolnego strajku dla klimatu". Akcja odbywa się w wielu krajach na całym świecie w przeddzień szczytu klimatycznego ONZ (21-23 września), na którym omawiana będzie kwestia dotycząca zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

W Młodzieżowym Strajku Klimatyczny wzięli udział także polscy uczniowie. "Nie chcemy mieszkać na marsie", "Nie czas żałować kasy, gdy płoną lasy", "Nie damy sobie zabrać przyszłości" - z takimi hasłami na ulice polskich miast wyszło w piątek setki tysięcy młodych ludzi. W międzynarodowej akcji wzięło udział blisko 60 miast w Polsce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl