Wójcik: "To wspólny sukces". Będą podwyżki dla pracowników sądów i prokuratur

Michał Wójcik / screen z TV Republika

  

"Porozumienie w sprawie podwyżek dla pracowników sądów i prokuratur zostanie przedstawione w piątek także tym związkom, które nie uczestniczyły w jego podpisaniu" - zapowiedział wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Wójcik.

Podpisane porozumienie przewiduje podwyżki wynagrodzeń dla pracowników sądów i prokuratur średnio o 450 zł brutto od października 2019 r. oraz o kolejne 450 zł od stycznia 2020 r.

"Bardzo się cieszymy, uważam że to jest wspólny sukces i organizacji związkowych, i resortu sprawiedliwości. To podwyżki, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom pracowników"

- powiedział dziennikarzom w Sejmie Michał Wójcik. Dodał, że porozumienie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wszystkich osób, które protestowały przeciw niskim płacom w wymiarze sprawiedliwości. Podkreślił, że "dotyczy to wielu grup zawodowych – pracowników sądów, prokuratur, kuratorów, specjalistów OZSS (opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów) i asystentów".

Wiceminister zapowiedział, że w piątek przedstawi szczegóły porozumienia pozostałym związkom zawodowym.

"Dziś podpisaliśmy porozumienie ze sztabem protestacyjnym, czyli z trzema dużymi centralami związkowymi, jutro spotkamy się z pozostałymi organizacjami związkowymi i przedstawimy szczegóły tego porozumienia"

- dodał. Spotkanie ze związkowcami ma się odbyć w piątek przed południem.

"I chcę powiedzieć, że to się wpisuje w politykę ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego. Minister Zbigniew Ziobro bardzo często mówił, że wynagrodzenia pracowników sądów i prokuratur muszą być godne"

- zaznaczył.

Związkowcy reprezentujący pracowników sądów i prokuratur protestują od 7 maja w miasteczku namiotowym przed budynkiem Ministerstwa Sprawiedliwości. Domagali się m.in. podwyżek wynagrodzeń o 650 zł w tym roku i o 500 zł w kolejnym. Związkowcy postulowali też przyjęcie jeszcze przed wyborami parlamentarnymi ustawy, która systemowo ureguluje warunki pracy w sądach i prokuraturze. Projekt ustawy w tej sprawie resort przedstawił związkowcom w czerwcu.

Z danych Solidarności Pracowników Sądownictwa wynika, że około 95 proc. pracowników sądów, z wyłączeniem sędziów, asesorów, referendarzy i kuratorów sądowych, zarabia obecnie mniej niż 2852 zł netto, w tym 20 proc. nie więcej niż 1808 zł netto.

Związkowcy podkreślali, że zgodnie z przepisami pracownicy sądów nie mają prawa do podjęcia dodatkowego zatrudnienia. Niskie pensje i bardzo trudne warunki pracy powodują masowy odpływ pracowników z sądów i prokuratur. W ciągu ostatnich czterech lat z sądów miało odejść 20 tys. wykwalifikowanych pracowników.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nigeria. Dżihadyści zabili zakładników

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Działająca w Nigerii międzynarodowa organizacja pomocowa Action Against Hunger poinformowała, że dzihadyści zabili czterech jej pracowników, którzy zostali porwani w lipcu br. Przy życiu pozostaje jeszcze jeden z zakładników.

W lipcu sześć osób z organizacji humanitarnej zostało uprowadzonych w pobliżu miasta Damasak w stanie Borno. Uprowadzenia dokonała Zachodnioafrykańska Prowincja Państwa Islamskiego (ISWAP), odłam Boko Haram. Jedna z osób porwanych została zabita we wrześniu.

Wczoraj poinformowano, że dżihadyści zgładzili kolejne cztery osoby mimo apeli Action Against Hunger o uwolnienie zakładników.

- Nasza organizacja potępia te zabójstwa w najostrzejszych słowach i głęboko ubolewa, że nie wykonano wezwań do uwolnienia zakładników

- oświadczono. Jednocześnie ponownie zaapelowano do uwolnienia ostatniej żyjącej porwanej osoby.

Organizacja Boko Haram, której nazwę tłumaczy się jako „zachodnia edukacja to świętokradztwo”, walczy zbrojnie o wprowadzenie szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii. Szariat obowiązuje w północnych stanach kraju, gdzie mieszka najwięcej muzułmanów. 10 lat istnienia Boko Haram w Nigerii pozbawiło życia ok. 30 tys. osób, a ponad 2 mln musiało opuścić swoje domostwa.

Action Against Hunger jest międzynarodową organizacją pozarządową mającą na celu walkę z głodem na świecie. Została założona w 1979 przez grupę francuskich lekarzy, naukowców, dziennikarzy i pisarzy. Obecnie działa w 40 krajach

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl