Woliński Park Narodowy - najpiękniejsze klify w Polsce

/ pellegrino

  

Na terenie Polski funkcjonują tylko dwa Nadmorskie Parki Narodowe, a jednym z pośród nich jest Woliński Park Narodowy - znajdujący się na wyspie Wolin. Rozciąga się od krańców Świnoujścia, w okolicach miejscowości Międzyzdroje, Wisełka aż po Międzywodzie.

Woliński Park Narodowy posiada łącznie 44 kilometry tras turystycznych i obejmuje prawie 11 hektarów.  Dominującym krajobrazem jest pasmo wzniesień graniczące z morzem i zalewem (Pasmo Wolińskie i Pagórki Lubińsko-Wapnickie). Najwyższe aktywne klify osiągają wysokość 95 m. Można tutaj zobaczyć też między innymi wiekowy Dąb Wolinian, w okolicach klifowego wybrzeża Zalewu Szczecińskiego, a także Głazy Piastowskie, niedaleko cyplu klifu Święta Kępa. Znajdują się tu takie znane punkty widokowe, jak Gosań czy Kawcza Góra, a także szerokie plaże, niezwykle atrakcyjne turystycznie. Na terenie parku znajdziemy jeziora naturalne, polodowcowe oraz sztuczne, a także liczne wysepki i cieśniny. 

Powstanie Wolińskiego Parku Narodowego to zasługa leśnika i żołnierza AK, Mieczysława Tarchalskiego. 

Atrakcje Wolińskiego Parku Narodowego:

Jezioro Turkusowe, otoczone wsiami, lasami i pagórkami. Powstało wskutek stopniowego zalewania starego wyrobiska kredy, a jego szmaragdowy kolor to zasługa refleksów, odbijanych od kredowych złóż na dnie. Tuż obok w krajobrazie wyróżnia się punkt widokowy, Góra Piaskowa, z której widać całą okolicę.

Zagroda Pokazowa Żubrów to 28 hektarów, położonych w lesie. Obiekt uruchomiono już w 1976 roku, a na początku były jedynie cztery stworzenia. Żubry rozmnaża się tu, dokarmia, hoduje i przekazuje do innych stad. Żyją tutaj także dziki, sarny, puchacze i bieliki.

Latarnia morska na wzniesieniu Kikut nieopodal Wisełki. Wysoki na ponad 18 metrów obiekt daje światło na długość ponad 19,6 kilometra. Projekt białej latarni o podstawie z kamieni polnych i cegieł powstał w Gdańsku, a obiekt zaczął działać od 1962 roku.

Bunkier V3 w Zalesiu. Obiekt był ściśle tajnym, hitlerowskim poligonem doświadczalnym, gdzie składowano pociski V3. Obecnie znajduje się tu ciekawa ekspozycja niemieckiej broni i pozostałości po stanowiskach ogniowych.

Grodzisko Lubin, zajmuje najwyższe wzniesienie nad Zalewem Szczecińskim i jest terenem corocznych, letnich wykopalisk archeologicznych. We wczesnośredniowiecznym grodzie zachowały się ruiny świątyni, najstarszej na całym Pomorzu, a dla turystów przygotowano na klifie tarasy widokowe z lunetami.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koalicjant Platformy Obywatelskiej z własnym kandydatem na prezydenta? Padło nazwisko

/ Barbara Nowacka, Małgorzata Kidawa-Błońska, Grzegorz Schetyna / Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

W debacie publicznej najgłośniej rozbrzmiewa kwestia kandydatury Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Tworzące Koalicję Obywatelską ugrupowania nie są jednak do końca przychylne, aby poprzeć kandydata PO. Inicjatywa Polska rozważa dwa warianty, w tym wystawienie swojej kandydatki, przewodniczącej partii Barbary Nowackiej.

Dzisiaj w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie Rady Krajowej Inicjatywy Polskiej. Jednym z poruszonych tematów był udział tej formacji w najbliższych wyborach prezydenckich.

Podczas posiedzenia Rady Krajowej nie zdecydowano, czy iPL wystawi swojego kandydata na prezydenta. Wcześniej zapowiadano, że może nim być przewodnicząca iPL Barbara Nowacka. Podjęto za to decyzję, że Rada Krajowa na kolejnym posiedzeniu rozstrzygnie, czy wystawić w wyborach kandydaturę Nowackiej, czy poprzeć wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej.

[polecam:https://niezalezna.pl/300514-zamieszanie-w-koalicji-obywatelskiej-zieloni-popra-kandydata-platformy-niekoniecznie]

Dariusz Joński z zarządu iPL wyjaśnił, że w tym drugim przypadku kandydat musiałby podpisać się pod propozycjami programowymi przygotowanymi przez iPL. Dodał, że chodzi o zagwarantowanie przez kandydata KO lewicowych realizacji postulatów takich, jak: legalizacja związków partnerskich, wsparcie państwa dla zabiegów in vitro, ochrona środowiska, ochrona zwierząt i innych.

Poseł zapowiedział też, że jego partia – we współpracy z innymi lewicowymi formacjami, m.in z Unią Pracy i SDPL-em – przygotuje wkrótce takie propozycje i przedstawi je swoim koalicjantom z KO.

Zapowiedział też, że kolejne posiedzenie Rady Krajowej iPL ma się odbyć w najbliższych tygodniach, najprawdopodobniej na przełomie roku. Wtedy zapadnie decyzja, która z dwóch możliwości zostanie wybrana.

Posiedzenia Rady Krajowej nie będzie w przyszłym tygodniu, bo wtedy będą prawybory prezydenckie w PO. Chcielibyśmy, żeby PO zakończyła wybór swojego kandydata, zanim podejmiemy decyzję

- powiedział Joński PAP.

[polecam:https://niezalezna.pl/300419-koalicja-obywatelska-i-cztery-kandydatury-na-prezydenta-to-realny-scenariusz]

"Zdajemy sobie sprawę z powagi tych wyborów, a także z tego, jakie środki i struktury trzeba posiadać, żeby przedstawić swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Dlatego bierzemy pod uwagę też ten drugi wariant. To dlatego padł pomysł propozycji programowych, by kandydat czy kandydatka w ramach KO utożsamiała się z nimi. Nie chodzi o to, by popierała wszystkie nasze propozycje, ale większość z nich tak, a my, żebyśmy wiedzieli, kogo popieramy" - powiedział poseł. Dodał, że iPL wystawi Barbarę Nowacką, jeśli w KO nie pojawi się kandydat, który spełni wymagania partii dotyczące programu.

Inicjatywa Polska jest partią, która obok Platformy Obywatelskiej (PO), Nowoczesnej i Zielonych, współtworzy Koalicję Obywatelską (KO).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl