Woliński Park Narodowy - najpiękniejsze klify w Polsce

/ pellegrino

  

Na terenie Polski funkcjonują tylko dwa Nadmorskie Parki Narodowe, a jednym z pośród nich jest Woliński Park Narodowy - znajdujący się na wyspie Wolin. Rozciąga się od krańców Świnoujścia, w okolicach miejscowości Międzyzdroje, Wisełka aż po Międzywodzie.

Woliński Park Narodowy posiada łącznie 44 kilometry tras turystycznych i obejmuje prawie 11 hektarów.  Dominującym krajobrazem jest pasmo wzniesień graniczące z morzem i zalewem (Pasmo Wolińskie i Pagórki Lubińsko-Wapnickie). Najwyższe aktywne klify osiągają wysokość 95 m. Można tutaj zobaczyć też między innymi wiekowy Dąb Wolinian, w okolicach klifowego wybrzeża Zalewu Szczecińskiego, a także Głazy Piastowskie, niedaleko cyplu klifu Święta Kępa. Znajdują się tu takie znane punkty widokowe, jak Gosań czy Kawcza Góra, a także szerokie plaże, niezwykle atrakcyjne turystycznie. Na terenie parku znajdziemy jeziora naturalne, polodowcowe oraz sztuczne, a także liczne wysepki i cieśniny. 

Powstanie Wolińskiego Parku Narodowego to zasługa leśnika i żołnierza AK, Mieczysława Tarchalskiego. 

Atrakcje Wolińskiego Parku Narodowego:

Jezioro Turkusowe, otoczone wsiami, lasami i pagórkami. Powstało wskutek stopniowego zalewania starego wyrobiska kredy, a jego szmaragdowy kolor to zasługa refleksów, odbijanych od kredowych złóż na dnie. Tuż obok w krajobrazie wyróżnia się punkt widokowy, Góra Piaskowa, z której widać całą okolicę.

Zagroda Pokazowa Żubrów to 28 hektarów, położonych w lesie. Obiekt uruchomiono już w 1976 roku, a na początku były jedynie cztery stworzenia. Żubry rozmnaża się tu, dokarmia, hoduje i przekazuje do innych stad. Żyją tutaj także dziki, sarny, puchacze i bieliki.

Latarnia morska na wzniesieniu Kikut nieopodal Wisełki. Wysoki na ponad 18 metrów obiekt daje światło na długość ponad 19,6 kilometra. Projekt białej latarni o podstawie z kamieni polnych i cegieł powstał w Gdańsku, a obiekt zaczął działać od 1962 roku.

Bunkier V3 w Zalesiu. Obiekt był ściśle tajnym, hitlerowskim poligonem doświadczalnym, gdzie składowano pociski V3. Obecnie znajduje się tu ciekawa ekspozycja niemieckiej broni i pozostałości po stanowiskach ogniowych.

Grodzisko Lubin, zajmuje najwyższe wzniesienie nad Zalewem Szczecińskim i jest terenem corocznych, letnich wykopalisk archeologicznych. We wczesnośredniowiecznym grodzie zachowały się ruiny świątyni, najstarszej na całym Pomorzu, a dla turystów przygotowano na klifie tarasy widokowe z lunetami.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

W ramach programu Rodzina 500+ padł kolejny rekord! „Liczba przerosła wszelkie oczekiwania”

Program Rodzina 500 plus - zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa przedstawiła najnowsze statystyki dotyczące realizacji programu Rodzina 500+. Jak się okazuje, świadczenie otrzymało już ponad ćwierć miliona dzieci. Łącznie wypłacono już ponad 125 mln zł. Jednocześnie szefowa MRPiPS zwróciła uwagę na kolejny rekord, który padł w związku z rządowym programem.

Jak zaznaczyła minister Borys-Szopa liczba wniosków o wypłacenie środków w ramach programu Rodzina 500+ „przerosła wszelkie oczekiwania”.

Ponad 50 proc. wniosków już jest w tej chwili internetowo złożonych, to jest rekordowa liczba. Staliśmy się Polską cyfrową.
- oceniła.

Minister Borys-Szopa poinformowała, że do wtorku drogą internetową zostało złożonych 370 tys. wniosków.

Rok temu to było 260 tys. w tym samym czasie. To jest niebywały skok.
- podkreśliła.

Dodała, że świadczenie 500+ otrzymało już ponad ćwierć miliona dzieci.

Łącznie wypłacono już ponad 125 mln zł. To musi cieszyć. Chociaż (...) są samorządy, które nie dopełniły jeszcze żadnej wypłaty. To musi niepokoić.
- zastrzegła.

Minister przypomniała, że we wtorek wystosowała pismo do samorządów, w którym zwróciła się z apelem o zwiększenie częstości wypłat świadczeń wychowawczych do kilku w miesiącu.

W mediach społecznościowych mieszkańcy gmin piszą do nas, prosząc o to, żeby te przelewy szły szybciej i myślę, że ten apel rzeczywiście poskutkuje. Bo tak naprawdę chodzi o to, żeby samorządy podjęły decyzję o tym, że częściej niż jeden raz w miesiącu będą przesyłane przelewy. Środki są, my je weryfikujemy, wojewodowie na bieżąco te środki przelewają na rzecz gmin, więc myślę, że to jest kwestia tylko i wyłącznie podejścia do tych wniosków
- zastrzegła.

Minister przyznała, że „przy ogromie tych wniosków samorząd ma naprawdę bardzo dużo pracy”.

Wiemy, że są samorządy, że pierwsze wypłaty przewidują pod koniec lipca. Stąd ten apel.
- wyjaśniła.

Zdaniem Bożena Borys-Szopy program „pozwala rodzinom patrzeć zupełnie inaczej na przyszłość dzieci”.

Być może zrealizowano te najbardziej podstawowe potrzeby. My mamy sygnały, że są rodziny, które wyszły z zadłużenia, bo do tej pory brały kredyty, nierzadko były to kredyty pozabankowe, a wiec takie na granicy lichwiarskich (...). Olbrzymia część rodziców postanawia inwestować w swoje dzieci. To cieszy, dlatego, że my tym rodzinom pozwalamy, żeby ich dziecko startowało z takiego samego poziomu jak dzieci z bogatszych rodzin.
- mówiła minister Borys-Szopa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl