Putin nie zaprosi papieża do Rosji

Władimir Putin / http://en.kremlin.ru

  

Prezydent Rosji Władimir Putin spotka się podczas dzisiejszej wizyty w Rzymie już po raz trzeci z papieżem Franciszkiem, ale ze względu na stanowisko Cerkwi kwestii zaproszenia papieża do Rosji nie ma w agendzie spotkania - pisze dziennik "Wiedomosti".

Gazeta przytacza opinię rzecznika patriarchy Cyryla, zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, ojca Aleksandra Wołkowa, który wskazał, że w tej sprawie Cerkiew wypowiadała się wielokrotnie i że nie omawia ona wizyty papieża w Rosji w żadnym statusie.

"Teraz wizyta papieża nie jest możliwa z punktu widzenia Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej, ponieważ wizyta w Rosji oznacza wizytę na obszarze kanonicznym Cerkwi i nie widzimy wystarczających warunków do jej urzeczywistnienia"

- powiedział Wołkow. Zastrzegł przy tym, że relacje między rosyjską Cerkwią i Kościołem katolickim, jak również pomiędzy papieżem Franciszkiem i patriarchą Cyrylem są dobre i rzeczowe w wielu kwestiach, a możliwość wizyty bądź jej brak nie wpływa na te relacje.

Za główną przyczynę braku zgody na wizytę papieża w Rosji politolog Aleksiej Makarkin uważa istnienie w łonie Cerkwi wielu osób o skrajnie konserwatywnych poglądach. Religioznawca Roman Łunkin przypomina, że pomiędzy Cerkwią i Kościołem utrzymują się sprzeczności, z których najostrzejsza dotyczy Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie.

"Drugim, jeszcze potężniejszym czynnikiem jest obawa polityczna wewnątrz Cerkwi przed siłami konserwatywnymi w rosyjskiej Cerkwi. Gdyby ogłoszono, że wizyta jest możliwa, to siły te oskarżyłyby Cerkiew o ekumenizm, modernizm i dążenie do zawarcia sojuszu z Kościołem katolickim" - powiedział ekspert.

Jak ocenił, Putin spotyka się z Franciszkiem jako "chrześcijański lider tradycjonalista". Dla rosyjskiego prezydenta ważne jest, że "globalny przywódca chrześcijański, który tak jak Putin krytykuje świecki liberalizm, choć nie wszyscy w to wierzą, jest mu bliski duchem" - podsumował Łunkin.

Doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow, pytany przez media o to, czy Putin przekaże Franciszkowi zaproszenie do Rosji, odpowiedział przecząco.

"Wiedomosti" przypominają także, że Putin i jego dwaj poprzednicy - przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow i prezydent Rosji Borys Jelcyn - spotykali się z papieżem Janem Pawłem II. Gorbaczow jako pierwszy opowiadał się za tym, by zwierzchnik Kościoła katolickiego odwiedził ZSRR, za rządów Jelcyna media utrzymywały, że przeciwny wizycie Jana Pawła II był ówczesny zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi Aleksy II.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Remont ulicy Garbary. Wkrótce koniec!

/ poznan.pl

  

Szybkie tempo prac i sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały zmiany w harmonogramie robót na ul. Garbary w Poznaniu – poinformował poznański magistrat. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, to od poniedziałku kierowcy będą mogli poruszać się po całej szerokości ulicy.

Celem prac prowadzonych na jednej z głównych poznańskich ulic jest przygotowanie ulicy Garbary do wprowadzenia buspasa. Remont nawierzchni prowadzony jest na lewym pasie jezdni, na odcinku od ulicy Wielkiej do posesji nr 48.

Urząd Miasta Poznania poinformował, że szybkie tempo prac remontowych i sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały zmiany w harmonogramie robót. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, to od poniedziałku kierowcy będą mogli poruszać się już po całej szerokości ulicy.

"Następny etap został zaplanowany już od 2 do 7 marca, kiedy drogowcy z Zakładu Robót Drogowych wyremontują prawy pas na odcinku od ulicy Estkowskiego do ulicy Wielkiej. Tydzień przerwy między kolejnymi etapami jest spowodowany koniecznością odtworzenia jezdni pobliskich ulic Mostowej i Wszystkich Świętych wraz ze skrzyżowaniem ulic Wszystkich Świętych i Garbary"

– podał Urząd Miasta Poznania.

Następnie na ulicy wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni środkowego pasa na odcinku od okolic przystanku autobusowego Małe Garbary do ulicy Wielkiej. Przy sprzyjającej pogodzie prace te rozpoczną się 7 marca i potrwają tydzień.

Magistrat podał, że kolejne działania na ul. Garbary uzależnione będą od rozpoczęcia robót na ul. Jana Pawła II, gdzie dobudowany zostanie trzeci pas jezdni; od ronda Śródka w kierunku ul. Berdychowo.

Ulica Garbary to jedna z głównych dróg w ścisłym centrum Poznania. Według danych zaprezentowanych przez Urzęd Miasta Poznania, poruszające się nią autobusy czterech linii przewożą dziennie ok. 15 tys. osób. Według rozkładu jazdy autobusy powinny przejechać ul. Garbary w ciągu pięciu minut, ale ze względu m.in. na natężenie ruchu w centrum często zdarzają się opóźnienia. Magistrat wskazał, że wprowadzenie buspasa w tym miejscu pozwoli zminimalizować rozbieżności pomiędzy rozkładowym a rzeczywistym czasem przejazdu. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts