Wybór Ursuli von der Leyen na szefową KE to tylko formalność? Czarnecki: Tu może być problem

Ursula von der Leyen / By EU2017EE Estonian Presidency - Ursula von der Leyen, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62270345

  

Rada Europejska jednogłośnie przyjęła kandydaturę Ursuli von der Leyen na szefową Komisji Europejską. Czy jednak zdanie RE podzieli Parlament Europejski i przegłosuje niemiecką minister obrony na przewodniczącą w Berlaymont? Zdaniem polskiego eurodeputowanego, Ryszarda Czarneckiego, może być z tym problem. - Socjaliści mogą uznać, że owszem - to stanowisko przynależy chadecji - ale nie może to być pani von der Leyen, tylko jakiś inny kandydat EPL - powiedział Czarnecki.

Po trzydniowych obradach, Rada Europejska zdecydowała niemal jednogłośnie (przy jednym głosie wstrzymującym) o wskazaniu Ursuli von der Leyen, niemieckiej minister obrony, na przewodniczącą Komisji Europejskiej. Tę nominację musi jeszcze zatwierdzić jednak Parlament Europejski bezwzględną większością głosów. I może to wcale nie być tylko formalność. Głosowanie zaplanowano na 17 lipca.

Eurodeputowany Ryszard Czarnecki, pytany dziś w Polskim Radiu o szanse von der Leyen przed Parlamentem Europejskim, stwierdził, że "może być problem".

- Mamy oświadczenie oficjalne przewodniczącej frakcji socjalistów w Parlamencie Europejskim, Hiszpanki Iratxe Garcii, która oświadczyła, że socjaliści będą głosować przeciwko tej kandydaturze

 - powiedział.

- To może być mechanizm, który uruchomiono wobec pana [Siergieja] Staniszewa. Staniszew, były premier Bułgarii, był kandydatem ustalonym na szczycie Rady Europejskiej jako przewodniczący PE. Socjaliści się zbuntowali i nie chcieli kandydata z nowej Unii, z państw Europy Środkowo-Wschodniej i woleli Włocha [Davida Sassolego - red.]

- zauważył Czarnecki.

Według europosła, "socjaliści mogą uznać, że owszem - to stanowisko [szefa KE] przynależy chadecji - Europejskiej Partii Ludowej - ale nie może to być pani Ursula Gertrud von der Leyen z domu Albrecht, tylko jakiś inny kandydat EPL".

- W tej sprawie będą do nas przychodzić o głosy, do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, żeby panią minister obrony Niemiec na szefową Komisji Europejskiej poprzeć

- dodał Ryszard Czarnecki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, Polskie Radio, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pożar w zakładzie przetwórstwa rybnego

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Strażacy opanowali pożar, który wybuchł w środę w nieużytkowanym zakładzie przetwórstwa rybnego w Złocieńcu. Udało się uratować jedną trzecią powierzchni obiektu, który w wyniku pożaru częściowo uległ zawaleniu – poinformował oficer prasowy KW PSP w Szczecinie mł. kpt. Tomasz Kubiak.

Po ponad czterech godzinach strażakom udało się opanować pożar zakładu przetwórstwa rybnego w Złocieńcu, który formalnie nigdy nie został otwarty.

"Część hali uległa zawaleniu. Uratowano jedną trzecią powierzchni obiektu"

– powiedział Kubiak.

Kubiak poinformował, że w akcji gaśniczej brały udział 32 zastępy straży pożarnej. Pożar gasili strażacy z jednostek z powiatów: drawskiego, łobeskiego i wałeckiego.

W zdarzeniu nikt nie został poszkodowany. Ze względu na duże zadymienie na drodze krajowej nr 20, przy której położony jest zakład, obowiązuje ruch wahadłowy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl