Merkel w końcu to przyznała! „Bez Grupy Wyszehradzkiej nie da się podjąć decyzji”

prof. Piotr Wawrzyk, / Telewizja Republika/printscreen

  

Wczoraj dzięki państwom Grupy Wyszehradzkiej i Włochom, zablokowano kandydaturę Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej. - Pani kanclerz Angela Merkel przyznała, że wbrew Grupie Wyszehradzkiej nie można podejmować decyzji. To pokazuje pozycję i siłę tej grupy – powiedział gość Katarzyny Gójskiej w programie "W punkt" w Telewizji Republika, wiceminister spraw zagranicznych prof. Piotr Wawrzyk.

Wszystko wskazuje na to, że stanowisko szefa KE obejmie niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen. Jak zauważył minister Wawrzyk, "ten wybór jest przesądzony".

Tak mówi procedura. To jest jedyna kandydatka, którą popierają wszystkie frakcje

– podkreślił wiceszef MSZ.

Pamiętajmy w jakich okolicznościach pojawiła się ta druga kandydatura. To nastąpiło po wielogodzinnych negocjacjach. Próbowano "siłą" przekonać do wyboru Fransa Timmermansa. Nie było pewne czy kandydatura Ursuli von der Leyen spotka się z poparciem Polski

– mówił prof. Wawrzyk.

Przypomniał, że Polska i Grupa Wyszehradzka ustaliły, że będą głosować wspólnie.

Pani kanclerz Angela Merkel przyznała, że wbrew Grupie Wyszehradzkiej nie można podejmować decyzji. To pokazuje pozycję i siłę tej grupy. (...) Zmienił się układ sił. Ten ostatni szczyt pokazał, że nie ma już tego francusko-niemieckiego tandemu, który może przegłosować każde stanowisko

– zauważył Wawrzyk. 

Jak dodał, "to wzmocniło naszą pozycję w Unii, pokazało, że trzeba się z Grupą Wyszehradzką liczyć".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jourova będzie rozmawiała z przedstawicielami najwyższych polskich władz? Ujawniono plan spotkań

Zdjęcie ilustracyjne / By European Parliament from EU - Hearing of Věra Jourová (Czech Republic) - Vice president-designate - Values and Transparency, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82911512

  

We wtorek może dojść w Warszawie do rozmów wiceszefowej Komisji Europejskiej Viery Jourovej z przedstawicielami najwyższych polskich władz, w tym z ministrem sprawiedliwości, marszałek Sejmu i prezes Trybunału Konstytucyjnego - powiedziało w niedzielę PAP unijne źródło w Brukseli.

Według niego, krąg możliwych rozmówców Jourovej obejmuje obok Zbigniewa Ziobry, Elżbiety Witek i Julii Przyłębskiej również marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, ministra do spraw europejskich Konrada Szymańskiego, I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf i rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, jak też przedstawicieli Krajowej Rady Sądownictwa. Ostateczna lista warszawskich spotkań wiceprzewodniczącej KE zostanie zatwierdzona w poniedziałek - zaznaczyło unijne źródło.

"Komisja Europejska jest bardzo zaniepokojona sytuacją dotyczącą praworządności w Polsce, w szczególności ostatecznym przyjęciem nowelizacji prawa o organizacji sądów"

- powiedział w piątek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Christian Wigand. Dodał, że Komisja będzie analizować tekst przyjętej w czwartek ustawy i jej zgodność z prawem unijnym.

"Nasze stanowisko było jasne od samego początku. Wiele razy wyraziliśmy nasze obawy. W liście z 19 grudnia wiceprzewodnicząca KE Viera Jourova zwróciła się do polskich władz o niekontynuowanie prac nad ustawą bez odpowiedniej konsultacji. Nadal uważnie śledzimy rozwój sytuacji i będziemy analizować ostateczny tekst aktu prawnego przyjętego wczoraj pod kątem zgodności z prawem UE"

- zaznaczył.

Podkreślił, że KE "bez wahania podejmie odpowiednie środki w razie potrzeby". Nie odpowiedział jednak na pytanie, jakie mogą to być środki.

Komisarz Jourova będzie uczestniczyła w poniedziałek w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts