Dostaną album o Poznaniu i skarpetki w koziołki

Album o Poznaniu, opisujący historię miasta i związki polsko-bałkańskie otrzymają uczestnicy trwającego od środy w Poznaniu Szczytu Bałkanów Zachodnich. Goście dostaną też m.in. skarpetki z motywem koziołków będących symbolem stolicy Wielkopolski.

Szymon Szynkowski vel Sęk
Gabriel Piętka/MSZ

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczął się trzydniowy Szczyt Bałkanów Zachodnich. Pierwszego dnia odbywa się forum think tanków, w którym udział bierze ok. 200 osób z organizacji pozarządowych z całej Europy.

Liderzy krajów biorących udział w procesie berlińskim - inicjatywie służącej wspieraniu integracji sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską spotkają się w stolicy Wielkopolski w piątek. Swoją obecność potwierdzili m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii Theresa May. W czwartek w Poznaniu zaplanowano m.in. spotkanie ministrów spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych oraz gospodarki. W sumie w szczycie udział weźmie 1,5 tys. osób, w tym 1 tys. gości z zagranicy.

Jak mówił na konferencji prasowej odpowiedzialny za przygotowanie szczytu w stolicy Wielkopolski wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, wizyta gości z zagranicy będzie także okazją do promocji Poznania.

„Widziałem już dzisiaj, że goście chodzą po mieście i z tego się bardzo cieszę, bo to przyciągnie, mam nadzieję więcej osób do Poznania w przyszłości. Niektórzy ministrowie przyjeżdżają do Poznania już w środę i wiem, że ambasady planowały dla nich indywidualne programy pobytu”

– podkreślił Szynkowski vel Sęk.

Zaznaczył, że w trakcie całego szczytu obecne będą polskie i poznańskie akcenty. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie odbywa się szczyt, prezentowana będzie m.in. specjalna wystawa przygotowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Podczas lunchu serwowane będzie polskie menu. Będzie również występ polskiej orkiestry Bum Bum ORKeSTAR, grającej bałkańskie rytmy” – dodał wiceminister.

Goście szczytu otrzymają także od organizatorów i od władz miasta upominki i pamiątki z Polski oraz Poznania.

Szynkowski vel Sęk powiedział, że każdy z gości otrzyma m.in. specjalny album prezentujący trzy aspekty Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu. Pierwsza część poświęcona będzie historii Poznania, druga prezentować będzie związki polsko-bałkańskie i poznańsko-bałkańskie, zaś trzecia – rolę Polski w procesie berlińskim.

Dla gości biorących udział w wydarzeniu upominki przygotowały także władze Poznania. Uczestnicy otrzymają m.in. skarpetki z motywem poznańskich koziołków – czyli jednego z symboli Poznania. Informacje dotyczące miasta, jego historii, a także mapy z opisami zabytków dla zagranicznych gości, przygotowała również Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna.

Z okazji odbywającego się szczytu „smaki Bałkanów” mogą poznać także mieszkańcy miasta. W około 20 poznańskich restauracjach serwowane są obecnie dania kuchni bałkańskiej. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo