Ile kozic jest w Tatrach?

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/jarekgrafik

  

950 kozic naliczyli polscy i słowaccy przyrodnicy w Tatrach podczas letniego liczenia tych chronionych zwierząt. W środę przedstawiciele obu parków narodowych podsumowali akcję liczenia kozic, która odbywa się regularnie dwa razy w roku.

Według statystyk w ubiegłym roku o tej samej porze przyrodnicy doliczyli się o 39 kozic więcej, jednak, jak zwracają oni uwagę, takie wahnięcia mogą być spowodowane niedopatrzeniem i nie ma powodów do obaw. Liczba ta zostanie zweryfikowana podczas jesiennej akcji.

Akcja liczenia kozic odbywa się jednocześnie po obu stronach granicy w siostrzanych tatrzańskich parkach narodowych – polskim TPN-ie i słowackim TANAP-ie. Po polskiej stronie dopatrzono się 359 kozic, z czego 42 młodych, a po stronie słowackiej naliczono ich 591, z czego 63 to tegoroczny przychówek.

Zdaniem zoologa ze słowackiego TANAP-u Józefa Hyblera ekstremalnie ciepłe temperatury podczas trwania akcji liczenia spowodowały, że kozice chętnie chowały się w miejsca zacienione, gdzie trudniej było je wypatrzeć. Z powodu ostrego słońca kozice w poszukiwaniu ochłody przechodziły też na północną, polską stronę Tatr. Stąd też większa niż zwykle liczba bytujących kozic w naszej części gór.

Zakładamy, że w rzeczywistości kozic jest nawet o 30 procent więcej, niż się ich dopatrzyliśmy podczas akcji liczenia 

– skomentował Hybler na stronie internetowej TANAP-u. Dodał on, że podczas ubiegłorocznej jesiennej akcji naliczono 1431 kozic.

Akcja liczenia kozic w Tatrach polega na tym, że cały teren podzielony jest na rejony obserwacyjne, w które udają się zespoły wyposażone w lornetki i specjalne karty obserwacyjne. Na kartach zapisuje się liczbę osobników, czas i miejsce obserwacji, kierunek przemieszczania się zwierząt oraz informacje dodatkowe, takie jak płeć czy wiek osobników. Później na wspólnym polsko-słowackim forum przyrodnicy szacują liczbę zaobserwowanych kozic.

Wspólne akcje liczenia kozic są prowadzone od 1957 r. To najstarszy monitoring przyrodniczy prowadzony przez dwa państwa równocześnie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Wkrótce umowa na budowę tężni solankowej w Nowej Hucie

/ By Tadam - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6594937

  

Jeszcze w tym miesiącu, prawdopodobnie 23 lipca, Zarząd Zieleni Miejskiej podpisze umowę na budowę tężni solankowej w Nowej Hucie w Krakowie. Wykonawca budowy został wyłoniony w drodze przetargu. Budowa obiektu ma ruszyć także w lipcu, i zakończy się w tym roku.

Koszt prac - prawie 1,5 mln zł – sfinansuje Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) w Krakowie.

„Czekamy jeszcze na przedłożenie nam przez wykonawcę gwarancji należytego wykonania robót”

– powiedział z-ca dyrektora ZZM Jarosław Tabor. Zaznaczył, że jeszcze w lipcu, prawdopodobnie 23 – we wtorek, ZZM podpisze z wyłonionym w drodze przetargu wykonawcą (konsorcjum Kronopol sp. z o.o.) umowę na budowę. Według z-cy dyrektora prace budowlane ruszą jeszcze w lipcu i potrwają do końca tego roku. „Tężnia będzie wyglądać identycznie jak ta, która spłonęła” – zapowiedział Tabor.

Tężnia solankowa nad Zalewem Nowohuckim spłonęła w kwietniu 2018 r. W kwietniu ze wstępnych ustaleń śledczych wynikało, że do pożaru tężni doszło w wyniku podpalenia. Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie pożaru z powodu niewykrycia sprawcy. „Czynności operacyjne policji, jak zawsze w sytuacji, gdy sprawca jest niewykryty, będą kontynuowane. Jeżeli uda się sprawcę namierzyć lub ujawnić nowe okoliczności, śledztwo zostanie podjęte” – wyjaśniła Mirosława Kalinowska-Zajdak z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Pierwsza krakowska tężnia solankowa była budowana w ramach rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego. Jej konstrukcja, składająca się z trzech 18-metrowych ramion, była zbudowana z drewna modrzewiowego i wypełniona gałązkami tarniny.

Jak podawał magistrat, godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Tak wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze oraz pracujące głosem.

W Polsce tężnie solankowe znajdują się m.in. w Ciechocinku, Rabce, Konstancinie-Jeziornie oraz w Wieliczce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl