Minister rolnictwa: "Unią powinni kierować ludzie bez osobistych uprzedzeń"

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/European Council/CC BY-SA 2.0

  

Ważne, by kierujący Unią Europejską w następnej kadencji byli ludźmi bez osobistych uprzedzeń – powiedział dziś minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Podkreślił, że wybór władz nowej Komisji Europejskiej to sukces premiera Mateusza Morawieckiego i wyraz solidarności Grupy Wyszehradzkiej.

Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi był dziś gościem Poranka Rozgłośni Katolickich "Siódma9". Zwrócił uwagę, że na szczycie UE zapadły wstępne ustalenia, a zgłoszone kandydatury musi jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski. Ardanowski ocenił, że "ci przegrani, jeszcze chyba do końca się nie poddali".

"Każdy ma jakieś swoje poglądy" – powiedział minister.

"Poglądy Fransa Timmermansa są mi głęboko obce, ale zakładam, że każdy takie poglądy może mieć. Nie mogą być to jednak ludzie wrogo nastawieni do jakiegoś kraju. Ten człowiek wielokrotnie pokazał, że atakuje Polskę, angażuje się, w co urzędnikowi unijnemu nie powinno przysługiwać, angażuje się w ataki na Polskę, wielokrotnie nas pouczał" - dodał.

W opinii Ardanowskiego każdy kraj będzie partycypować w obsadzie stanowisk w Parlamencie Europejskim i innych strukturach unijnych, choć "szalenie trudno", jak dodał, pogodzić interesy wszystkich członków UE.

"Natomiast te osoby, które zarządzają tym jakby superrządem europejskim, czyli Komisja Europejską, nie mogą być osobami, które skłócają Europę, próbują narzucić swoje poglądy ideologiczne, jak to uczynił Timmermans, lekceważąc czy zwalczając poglądy, które są w różnych krajach, np. w naszej części Europy" – przekonywał polityk.

Dodał, że nasza część Europy do tej pory była traktowana jak ubogi krewny, "z łaski" przyjęty do Unii Europejskiej, który ma jedynie szanować "to wszystko co mądrzejsi i bogatsi w tym świecie im zaoferują".

Ardanowski przyznał, że grupa ta - "choć nie jest wolna od wewnętrznych różnych tarć, bo Czesi i Słowacy inaczej podchodzą do niektórych spraw, a Węgrzy rozgrywają swoją partię, trochę grając również Rosją" - w tym przypadku, także ze względu na determinację premiera Morawieckiego, zachowała się solidarnie. Poza tym "została wsparta przez część krajów nadbałtyckich, ale również i Włochy".

"Wydaje się, że to jest pewne nowe otwarcie, które daje nam szansę w Europie na równoprawne traktowanie. To czy będziemy umieli to wykorzystać, to oczywiście sprawa na następne lata. Tam twardo trzeba swoich interesów bronić, ale szansę jakąś mamy"

- dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rosja: utrzymano wyrok ws. Polaka

Zdjęcie ilustracyjne / apreklama

  

Sąd Najwyższy Rosji utrzymał w mocy wyrok dla obywatela RP, oskarżonego o szpiegostwo i skazanego na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - podała w poniedziałek agencja TASS, powołując się na służby prasowe Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Służby prasowe FSB poinformowały, że apelację Sąd Najwyższy rozpatrzył 12 września i uznał, że wyrok 14 lat pozbawienia wolności jest zgodny z prawem i uzasadniony.

[polecam:https://niezalezna.pl/277147-polak-skazany-w-rosji-na-14-lat-kolonii-karnej-polskie-msz-pomaga-mezczyznie-i-jego-rodzinie]

Wyrok zapadł 25 czerwca przed sądem w Moskwie. Według informacji mediów rosyjskich Polaka uznano za winnego usiłowania pozyskania tajnych części uzbrojenia - zestawu rakietowego S-300. Komunikat FSB głosił, że w toku śledztwa ustalono, iż zatrzymany "działał w interesach polskiej organizacji będącej czołowym dostawcą narodowych sił zbrojnych i służb specjalnych".

Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami, ponieważ sprawie nadano status tajności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl