Czeska prasa podkreśla sukces V4

/ flickr.com/Archive: U.S. Secretary/CC BY-SA 2.0

  

Większość czeskich gazet w relacjach ze szczytu Rady Europejskiej zwraca uwagę, że na przewodniczącą Komisji Europejskiej nominowana została kobieta. Podkreślają, że na Ursulę von der Leyen zgodzili się premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej.

Dziennik „Hospodarzske Noviny” przypomina, że to kraje V4 zdecydowanie odrzuciły plan, by nowym szefem KE został kandydat socjalistów Frans Timmermans. „HN” zacytowały premiera Czech Andreja Babisza, który powiedział, że „potrzebujemy człowieka, który będzie miał tę zdolność, że w ramach europejskiego projektu będzie zdolny uwzględniać interesy wszystkich państw członkowskich, o to nam przede wszystkim chodzi”.

Komentator „Lidovych Novin” Robert Schuster porównał szczyt Rady Europejskiej do konklawe, z tą różnicą, że politycy nie siedzieli o chlebie i wodzie i mogli za pośrednictwem Twittera informować świat o rozwoju wydarzeń.

„Rezultat - osiągnięcie porozumienia mimo wszystkich wcześniejszych sporów - można traktować jako dobrą wiadomość dla wszystkich”

- ocenia Schuster.

Podobnie pozytywną wymowę ma jego zdaniem fakt, że prezydenci i premierzy państw unijnych „zdobyli się na odwagę i mianowali kobietę”.

Schuster zauważa, że teraz „już nie będziemy świadkami żywiołowości, którą okazywał dotychczasowy przewodniczący Jean-Claude Juncker, gdy obcałowywał unijnych premierów, klepał ich po policzkach, a niektórych półżartem pozdrawiał słowami >>witaj, dyktatorze<< (tak powiedział Juncker do premiera Węgier Viktora Orbana na szczycie Partnerstwa Wschodniego w 2015 r.)”.

Jednocześnie komentator podkreślił, że przed von der Leyen, która obecnie jest minister obrony Niemiec, stoi teraz najpoważniejsze zadanie – przekonanie do swojej osoby europosłów, którzy na czele KE woleliby widzieć kogoś z własnych szeregów.

Komentator lewicowego dziennika „Pravo” Jan Keller zwrócił uwagę na kwestię niedostatków w unijnej demokracji. Procedura kandydatów wiodących, przyjęta w 2014 r., miała ją wzmocnić.

„Frans Timmermans, który tak dba o przestrzeganie demokratycznych procedur i krytycznie spogląda na państwa jego zdaniem występujące przeciwko demokratycznym zasadom, powinien pierwszy zwrócić uwagę, że nie on, ale raczej polityk z frakcji, która wygrała wybory (do Parlamentu Europejskiego, czyli chadecy), ma prawo do objęcia stanowiska przewodniczącego KE”

- podkreśla.

Czescy eurodeputowani, do których zwróciło się czeskie radio publiczne, oceniali, że kandydatura niemieckiej minister obrony nie jest szczególnie fortunna, ponieważ została wysunięta z pominięciem wyników majowych wyborów do PE.

„Za pięć lat trudno będzie znaleźć kandydatów wiodących”

– powiedział czeski chadek Tomasz Zdechovsky.

Eurodeputowana z partii Babisza - ANO zasiadająca we frakcji liberałów, Radka Maxova podkreśliła, że plusem kandydatur zaproponowanych przez Radę Europejską jest mianowanie dwóch kobiet, a minusem - nierównowaga w obsadzie stanowisk pod względem geograficznym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

MOCNE! „Korzenie sitw akademickich sięgają stalinizmu. Do dziś wrogów eliminują bezwzględnie”

kadr z programu "Wywiad z chuliganem" Piotra Lisiewicza / fot. Telewizja Republika

  

Tak mocno o akademickich sitwach nie mówił jeszcze nikt! – Na uniwersytetach nie było mowy o rozliczeniu z komunizmem. Odwrotnie, u progu transformacji uniwersytety oczyszczono z nonkonformistów. Nowe kadry rekrutowane są od bardzo wielu lat na bazie „ustawianych” konkursów. I ta rekrutacja dokonuje się nie z powodów merytorycznych, a genetycznych i towarzyskich – mówi dr Józef Wieczorek, autor bloga akademickiego nonkonformisty. ZOBACZ ROZMOWĘ, KTÓRA OTWIERA OCZY! (FILM).

Ta rozmowa powinna wstrząsnąć wszystkimi, którzy decydują o stanie polskiej nauki. Dr Józef Wieczorek, geolog wyrzucony w 1986 r. Uniwersytetu Jagiellońskiego z powodu „negatywnego oddziaływania na młodzież akademicką”, wie o patologiach na polskich uczelniach więcej niż ktokolwiek inny w Polsce. Jest on autorem bloga akademickiego nonkonformisty, a także blogów poświęconych mobbingowi na uczelniach oraz lustracji – „Lustro nauki”.

Sprawa zawieszenia prof. Aleksandra Nalaskowskiego przez władze Uniwersytetu Toruńskiego za felieton o LGBT, to wierzchołek góry lodowej. Wcześniej rektor Uniwersytetu Poznańskiego Andrzej Lesicki oficjalnie potępił abp Marka Jędraszewskiego, b. wykładowcę tej uczelni. Co najbardziej szokujące, poparcie dla stanowiska Lesickiego ogłosiła Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Jej prezydium decyzję podjęło JEDNOGŁOŚNIE.

Kto naprawdę rządzi na polskich uniwersytetach?

Dlaczego mówi się o czystce na uczelniach w stanie wojennym, a milczy się o ważniejszej czystce z roku 1986, która stworzyła podwaliny pod obecny akademicki establishment?

Jak dyktatura tego establishmentu szkodzi krytyce naukowej, przez co polskie uczelnie zajmują katastrofalne miejsca w światowych rankingach?

Dlaczego uniwersytety budują setki olbrzymich budynków, a w żaden sposób nie przekłada się na poziom polskiej nauki?

Jak ustawia się konkursy na uczelniane stanowiska?

Jak niszczeni są ci, którzy ujawniają plagiaty ważnych osób?

Jak mobbingowani są doktoranci?

Jak to możliwe, że w 2019 r. historycy boją się pisać nawet o czasach stalinowskich, jeśli dotyczy to osób zatrudnionych na ich uniwersytecie?

Cała rozmowa w programie Piotra Lisiewicza „Wywiad z chuliganem” poniżej:
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Radio Poznań

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl