Czeska prasa podkreśla sukces V4

/ flickr.com/Archive: U.S. Secretary/CC BY-SA 2.0

  

Większość czeskich gazet w relacjach ze szczytu Rady Europejskiej zwraca uwagę, że na przewodniczącą Komisji Europejskiej nominowana została kobieta. Podkreślają, że na Ursulę von der Leyen zgodzili się premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej.

Dziennik „Hospodarzske Noviny” przypomina, że to kraje V4 zdecydowanie odrzuciły plan, by nowym szefem KE został kandydat socjalistów Frans Timmermans. „HN” zacytowały premiera Czech Andreja Babisza, który powiedział, że „potrzebujemy człowieka, który będzie miał tę zdolność, że w ramach europejskiego projektu będzie zdolny uwzględniać interesy wszystkich państw członkowskich, o to nam przede wszystkim chodzi”.

Komentator „Lidovych Novin” Robert Schuster porównał szczyt Rady Europejskiej do konklawe, z tą różnicą, że politycy nie siedzieli o chlebie i wodzie i mogli za pośrednictwem Twittera informować świat o rozwoju wydarzeń.

„Rezultat - osiągnięcie porozumienia mimo wszystkich wcześniejszych sporów - można traktować jako dobrą wiadomość dla wszystkich”

- ocenia Schuster.

Podobnie pozytywną wymowę ma jego zdaniem fakt, że prezydenci i premierzy państw unijnych „zdobyli się na odwagę i mianowali kobietę”.

Schuster zauważa, że teraz „już nie będziemy świadkami żywiołowości, którą okazywał dotychczasowy przewodniczący Jean-Claude Juncker, gdy obcałowywał unijnych premierów, klepał ich po policzkach, a niektórych półżartem pozdrawiał słowami >>witaj, dyktatorze<< (tak powiedział Juncker do premiera Węgier Viktora Orbana na szczycie Partnerstwa Wschodniego w 2015 r.)”.

Jednocześnie komentator podkreślił, że przed von der Leyen, która obecnie jest minister obrony Niemiec, stoi teraz najpoważniejsze zadanie – przekonanie do swojej osoby europosłów, którzy na czele KE woleliby widzieć kogoś z własnych szeregów.

Komentator lewicowego dziennika „Pravo” Jan Keller zwrócił uwagę na kwestię niedostatków w unijnej demokracji. Procedura kandydatów wiodących, przyjęta w 2014 r., miała ją wzmocnić.

„Frans Timmermans, który tak dba o przestrzeganie demokratycznych procedur i krytycznie spogląda na państwa jego zdaniem występujące przeciwko demokratycznym zasadom, powinien pierwszy zwrócić uwagę, że nie on, ale raczej polityk z frakcji, która wygrała wybory (do Parlamentu Europejskiego, czyli chadecy), ma prawo do objęcia stanowiska przewodniczącego KE”

- podkreśla.

Czescy eurodeputowani, do których zwróciło się czeskie radio publiczne, oceniali, że kandydatura niemieckiej minister obrony nie jest szczególnie fortunna, ponieważ została wysunięta z pominięciem wyników majowych wyborów do PE.

„Za pięć lat trudno będzie znaleźć kandydatów wiodących”

– powiedział czeski chadek Tomasz Zdechovsky.

Eurodeputowana z partii Babisza - ANO zasiadająca we frakcji liberałów, Radka Maxova podkreśliła, że plusem kandydatur zaproponowanych przez Radę Europejską jest mianowanie dwóch kobiet, a minusem - nierównowaga w obsadzie stanowisk pod względem geograficznym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bodnar kontra samorządy. Skargi RPO zostaną odrzucone? Druzgocąca opinia prawników!

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar złożył skargi do pięciu wojewódzkich sądów administracyjnych. Zarzuca on polskim samorządom... złamanie prawa. Chodzi o przyjęcie uchwał sprzeciwiających się ideologii LGBT. Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, sprawa nabiera tempa, a Instytut Ordo Iuris przyłączył się właśnie do wszystkich pięciu postępowań w charakterze uczestnika. Co więcej prawnicy Ordo Iuris przygotowali dla każdego z sądów opinię prawną. „Potwierdza ona, że stanowiska gmin broniące rodziny i małżeństwa są zgodne z prawem, a skargi Rzecznika powinny zostać odrzucone”- czytamy.

10 grudnia 2019 r. Adam Bodnar zapowiedział, że zaskarża do wojewódzkich sądów administracyjnych uchwały w sprawie podjęcia deklaracji „Samorząd wolny od ideologii «LGBT»”. Takie niewiążące prawnie stanowiska przyjęło już kilkadziesiąt samorządów w całej Polsce.

Jak się okazuje Rzecznik Praw Obywatelskich zdążył już złożyć skargi w sprawie pięciu polskich gmin, znajdujących się w różnych województwach: Klwów (woj. mazowieckie), Lipinki (woj. małopolskie), Serniki (woj. lubelskie), Istebna (woj. śląskie) oraz Niebylec (woj. podkarpackie). Bodnar zapowiada również zaskarżenie w dalszej kolejności polskich powiatów.
 
 Jak przypomina Instytut Ordo Iuris w przesłanym do naszej redakcji komunikacie, zaledwie kilka miesięcy wcześniej, 17 maja 2019 r. Rzecznik Praw Obywatelskiej zapowiedział sprzeciw wobec uchwał polskich samorządów, przeciwstawiając im obchody „Międzynarodowego Dnia przeciw Homofobii i Transfobii”.

23 lipca pojawiły się informacje o zamówieniu przez RPO analizy na użytek zaskarżenia uchwał rad gmin.

W odpowiedzi, 13 sierpnia Instytut Ordo Iuris opublikował wstępną opinię, w której wyraźnie wskazał na zgodność uchwał z prawem i bezzasadność stawianych zarzutów. Stanowisko złożone w toczących się obecnie postępowaniach stanowi kontynuację i rozwinięcie sformułowanych wówczas uwag, odnoszące się do konkretnych zarzutów RPO
- czytamy w przesłanym do naszej redakcji komunikacie.
 
Jak się dowiadujemy Instytut Ordo Iuris przystąpił do wszystkich pięciu postępowań przed Wojewódzkimi Sądami Administracyjnymi w charakterze uczestnika jako organizacja społeczna na podstawie art. 33 § 2 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Opinia wspierająca gminy zaskarżone przez Adama Bodnara, ma zostać także wysłana do wszystkich sądów. Przedstawiciele Instytutu Ordo Iuris zapowiadają również, że będą uczestniczyć w rozprawach, z których pierwsza zapowiedziana jest na marzec.

W komunikacie eksperci Insytutu zwracają także uwagę, że Rzecznik Praw Obywatelskich „zupełnie zignorował fakt, że podobna sprawa została już rozstrzygnięta” przez jeden z Wojewódzkich Sądów Administracyjnych na korzyść samorządu, który przyjął stanowisko sprzeciwu wobec ideologii „LGBT”.

Postanowieniem z dnia 30 września 2019 r. (sygn. akt II SA/Ke 650/19) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach odrzucił skargę na uchwałę nr X/125/19 Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z dnia 19 czerwca 2019 r. przyjmującą stanowisko w sprawie sprzeciwu wobec prób wprowadzenia ideologii „LGBT” do wspólnot samorządowych oraz promocji tej ideologii w życiu publicznym.

Zdaniem sądu, uchwała „ma charakter bardzo ogólnej deklaracji ideowej, nie będącej podstawą nałożenia jakichkolwiek obowiązków, czy przyznania bądź stwierdzenia uprawnień”.
 
Wbrew twierdzeniom RPO, skarżona uchwała nie narusza zasady legalizmu, nie ogranicza ani nie ingeruje w konstytucyjne prawa i wolności jakiejkolwiek grupy obywateli. Kwestionowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich uchwały nie ustanawiają norm prawnych i nie wiąże się z nimi stosowanie prawa wobec podmiotów będących adresatami norm prawnych. Formułowane wobec nich zarzuty opierają się często na spekulacjach, domysłach subiektywnych, niepodlegających weryfikacji ocenach oraz arbitralnym przypisywaniu określonych intencji organowi jednostki samorządu terytorialnego. Radni świadomie nie określili przedmiotu swojego sprzeciwu jakimikolwiek cechami osobowymi, takimi jak np. określone skłonności seksualne, tylko poprzez opis zachowań, które pozostają w sprzeczności z polskim porządkiem prawnym. Zrównywanie przez Adama Bodnara krytycznej oceny określonych idei czy postulatów - której towarzyszy afirmacją obowiązujących norm prawnych - z dyskryminacją, może prowadzić do ograniczenia debaty publicznej poprzez wywołanie tzw. efektu mrożącego.
- zauważa adw. Rafał Dorosiński, Dyrektor Centrum Analiz Prawnych Instytutu Ordo Iuris.

Pełną treść opinii potwierdzającej zgodność z prawem uchwał wyrażających sprzeciw wobec ideologii LGBT można przeczytać TUTAJ

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Ordo Iuris

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts