Kiedy program Zjednoczonej Prawicy?

/ Zrzut ekranu z youtube.com/TV Republika

  

- Jeszcze w lipcu kierownictwo Zjednoczonej Prawicy nada ostateczny kształt programowi na jesienne wybory, którego założenia powstaną podczas konwencji w Katowicach. To będzie program trzech partii: Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia oraz Solidarnej Polski - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Wicepremier Gowin, który jest jednocześnie liderem koalicyjnego Porozumienia zapowiedział, że podczas katowickiej konwencji oprócz wygłoszenia jednego z wystąpień wprowadzających weźmie udział w sesji poświęconej edukacji i sportowi.

Będzie ona obejmowała zarówno poziom szkolnictwa wyższego, jak i oświaty. Natomiast oprócz tego będą też pewne panele, w których zaprezentujemy jako Porozumienie nasze propozycje adresowane do średnich i małych miast

 - mówił.

Gowin dopytywany jakich obszarów będą dotyczyć rozwiązania na kolejną kadencję stwierdził, że "będzie to program całościowy".

Wszystkie ministerstwa zostały zobowiązane do tego, żeby przedłożyć premierowi Mateuszowi Morawieckiemu propozycje na następną kadencję

- powiedział.

Według polityków PiS efektem zbliżającej się konwencji mają być założenia programu, z którym Zjednoczona Prawica pójdzie do jesiennych wyborów. Gowin pytany, kiedy można spodziewać się gotowego programu odpowiedział, że prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu.

Sądzę, że jeszcze w lipcu ostateczny kształt temu programowi nada kierownictwo polityczne naszego obozu. To nie będzie program rządowy, tylko program trzech partii współtworzących Zjednoczona Prawicę, a więc: PiS, Porozumienia oraz Solidarnej Polski

 - powiedział.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister obrony USA: "Nie chcemy pasożytów w NATO"

Mark Esper / twitter.com @EsperDoD

  

Minister obrony USA Mark Esper bronił w piątek stanowiska prezydenta Donalda Trumpa, który naciska na sojuszników w NATO, by zwiększyli wydatki na obronę. "Wszystkie kraje muszą łożyć na obronność. Nie może być pasożytów" - powiedział.

Szef Pentagonu wystąpił przed ekspertami ds. bezpieczeństwa narodowego w prestiżowym think tanku Rada Stosunków Zagranicznych (CFR).

Nasze sojusze nie są oparte na transakcjach komercyjnych

- powiedział Esper o relacjach z sojusznikami w NATO.

Są oparte na wzajemnym szacunku, wspólnych wartościach i wspólnej woli występowania w ich obronie

- dodał.

Prezes CFR, były dyplomata Richard Haas, zwrócił wtedy uwagę Espera na to, że pewne kraje należące do Sojuszu nie są przekonane, czy USA będą skłonne ich bronić w przypadku obcej agresji, jeśli nie wydają odpowiednio dużo na obronę, co oznacza, że relacje z partnerami stają się właśnie "bardziej transakcyjne".

Nie sądzę, by była to transakcja. To jest zobowiązanie (...). USA wydają 3,5 swojego PKB, by bronić siebie i swoich partnerów. Wiele krajów wydaje mniej niż 1 proc. na swą obronę

 - odparł Esper.

Wszystkie kraje muszą łożyć na obronność. Nie może być pasożytów. Nie może być redukcji. Dotyczy to nas wszystkich

- dodał.

Po powrocie z niedawnego szczytu NATO w Londynie Trump powiedział, że USA mogą użyć presji handlowej wobec krajów NATO, które jego zdaniem nie wydają odpowiednich kwot na budżety obronne.

Trump ocenił, że wiele państw NATO zbliża się do wymogu przeznaczania na obronność 2 proc. PKB rocznie.

Ale niektóre naprawdę nie są blisko (tego celu), a my możemy podjąć działania handlowe. To nie jest uczciwe, że dostają ochronę USA i nie dokładają swoich pieniędzy

 - dodał Trump.

Trump regularnie wzywa kraje Sojuszu do przeznaczania dwóch procent PKB na obronność. Za zbyt małe wydatki najczęściej krytykuje Berlin. Jego administracja grozi Niemcom m.in. wprowadzeniem karnych ceł na eksportowane przez ten kraj samochody.

Przywódcy 29 państw członkowskich NATO podczas zakończonego 4 grudnia jubileuszowego szczytu z okazji 70-lecia powstania Sojuszu potwierdzili zobowiązanie do kolektywnej obrony i zwiększania wydatków na obronność.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl