Bazylika Narodzenia Pańskiego nie jest już zagrożona

bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem / By User: Berthold Werner z wikipodróże shared, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23058732

  

UNESCO na 43. posiedzeniu komisji ds. światowego dziedzictwa uznało, że bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem po rozległych pracach konserwatorskich jest zabezpieczona. Wykreśliło ją z listy zabytków zagrożonych razem z pobliską trasą pielgrzymkową.

Komisja stwierdziła, że przeprowadzone remonty, jak naprawa powybijanych okien i pokrytych brudem mozaikowych podłóg, naprawa cieknącego dachu zasługują na wysoką ocenę jakościową. Prace prowadzili palestyńscy inżynierowie, nadzorowani przez włoską firmę specjalizującą się w renowacjach zabytków, a do remontu dachu sprowadzono z Włoch specjalnie prawie 200-letnie drewno.

Bazylika znajduje się na miejscu Groty Narodzenia, w której Najświętsza Maryja Panna powiła Jezusa. Pierwszy kościół stanął tam w IV w. z inicjatywy świętej Heleny, matki Konstantyna Wielkiego, cesarza, który przeszedł na chrześcijaństwo i uznał je za religię państwową. Pierwsza bazylika uległa zniszczeniu, ale odbudowano ją w VI w. i właśnie z tego okresu pochodzą jej obecne najstarsze elementy. Należy do najdawniejszych nieprzerwanie funkcjonujących chrześcijańskich kościołów na świecie.

Bazylikę w 2012 roku UNESCO wpisało na listę dziedzictwa kulturowego jako pierwszy obiekt palestyński.

Komisja obraduje od poniedziałku w Baku w Azerbejdżanie i również w środę będzie oceniać dalej stan zagrożonych zabytków.

Na ich liście od 2004 roku znajduje się także średniowieczny serbski monastyr wybudowany w połowie XIV w. przez króla Stefana Deczańskiego oraz jego mauzoleum i patriarchat w Peci - kompleks czterech cerkwi z freskami, w unikatowym stylu monumentalnym, i w stylu renesansu Paleologów. Zabytki te, ważne dla rozwoju sztuki na całych Bałkanach, obecnie leżą na terenie Kosowa i są nazywane Średniowiecznymi zabytkami Kosowa. Należą do nich też zagrożony Monastyr w Graczanicy i cerkiew Bogurodzicy Ljeviszkiej w Prizrenie.

W innych krajach do zagrożonego dziedzictwa kultury należy też m.in. stare miasto stolicy Jemenu, Sany, oraz kilka miejsc w Syrii, w tym Palmira i XI-wieczna twierdza Krak de Chevaliers, zbudowana przez dynastię arabskich kalifów, Abbasydów, powierzona podczas wypraw krzyżowych zakonowi szpitalnemu joannitów.

Wpisanie na listę dziedzictwa zagrożonego UNESCO grozi m.in. Dolinie Katmandu.

Komisja UNESCO będzie także wpisywać nowe zabytki; na zakwalifikowanie czeka 35 zgłoszeń, m.in. zabytki na linii rzymskiego limesu na Dunaju oraz zespół prehistorycznych kopalni krzemienia pasiastego - Krzemionki Opatowskie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Wkrótce umowa na budowę tężni solankowej w Nowej Hucie

/ By Tadam - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6594937

  

Jeszcze w tym miesiącu, prawdopodobnie 23 lipca, Zarząd Zieleni Miejskiej podpisze umowę na budowę tężni solankowej w Nowej Hucie w Krakowie. Wykonawca budowy został wyłoniony w drodze przetargu. Budowa obiektu ma ruszyć także w lipcu, i zakończy się w tym roku.

Koszt prac - prawie 1,5 mln zł – sfinansuje Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) w Krakowie.

„Czekamy jeszcze na przedłożenie nam przez wykonawcę gwarancji należytego wykonania robót”

– powiedział z-ca dyrektora ZZM Jarosław Tabor. Zaznaczył, że jeszcze w lipcu, prawdopodobnie 23 – we wtorek, ZZM podpisze z wyłonionym w drodze przetargu wykonawcą (konsorcjum Kronopol sp. z o.o.) umowę na budowę. Według z-cy dyrektora prace budowlane ruszą jeszcze w lipcu i potrwają do końca tego roku. „Tężnia będzie wyglądać identycznie jak ta, która spłonęła” – zapowiedział Tabor.

Tężnia solankowa nad Zalewem Nowohuckim spłonęła w kwietniu 2018 r. W kwietniu ze wstępnych ustaleń śledczych wynikało, że do pożaru tężni doszło w wyniku podpalenia. Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie pożaru z powodu niewykrycia sprawcy. „Czynności operacyjne policji, jak zawsze w sytuacji, gdy sprawca jest niewykryty, będą kontynuowane. Jeżeli uda się sprawcę namierzyć lub ujawnić nowe okoliczności, śledztwo zostanie podjęte” – wyjaśniła Mirosława Kalinowska-Zajdak z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Pierwsza krakowska tężnia solankowa była budowana w ramach rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego. Jej konstrukcja, składająca się z trzech 18-metrowych ramion, była zbudowana z drewna modrzewiowego i wypełniona gałązkami tarniny.

Jak podawał magistrat, godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Tak wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze oraz pracujące głosem.

W Polsce tężnie solankowe znajdują się m.in. w Ciechocinku, Rabce, Konstancinie-Jeziornie oraz w Wieliczce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl