"Utwardzamy blok sprzeciwu wobec Timmermansa". Kolejne rozmowy premiera Morawieckiego

Mateusz Morawiecki i Dalia Grybauskaite / Twitter.com/@PremierRP

  

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dzisiaj przed wznowieniem szczytu UE ws. obsady stanowisk w UE z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite i premierem Bułgarii Bojko Borisowem. Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP, celem jest budowanie bloku sprzeciwu wobec Fransa Timmermansa.

Wszystko wskazuje na to, że kandydatura Holendra Timmermansa na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej powróci w dyskusjach na szczycie UE w Brukseli. Wśród potencjalnych kandydatów na to stanowisko mogą być brane pod uwagę także prezydent Grybauskaite czy unijna komisarz Margrethe Vestager.

Coraz głośniej mówi się także o kandydaturze niemieckiej minister obrony Ursuli von der Leyen. Według nieoficjalnych informacji PAP Polska oraz pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej nie sprzeciwiłyby się kandydaturze von der Leyen.

Jeszcze przed wznowieniem szczytu, premier Morawiecki spotkał się m.in. z Grybauskaite i Borisowem.

- Utwardzamy blok sprzeciwu wobec kandydatury Fransa Timmermansa

- powiedział nieoficjalne PAP jeden z polskich dyplomatów.

Według informacji PAP, Morawiecki od niedzieli spotkał się także z premierem Belgii Charlesem Michelem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, premierem Włoch Giuseppe Contem, unijnym komisarzem Guentherem Oettingerem, premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem i premierem Malty Josephem Muscatem.

Podczas niedzielnych i poniedziałkowych rozmów Polska wraz z państwami Grupy Wyszehradzkiej oraz m.in. Włochami sprzeciwiły się kandydaturze Timmermansa. Jak ocenił Morawiecki, Timmermans nie jest "kandydatem, który łączy".

Z kolei na oficjalnym profilu na Facebooku premiera Bułgarii pojawiło się nagranie z jego rozmowy z Timmermansem. W trakcie spotkania Borisow przekazał mu, że rysuje się kompromis w sprawie podziału unijnych stanowisk, sugerując, że to Holendrowi przypadnie kierowanie Komisją Europejską.

Wedle słów Borysowa z nagrania zamieszczonego na Facebooku kandydatowi Europejskiej Partii Ludowej Manfredowi Weberowi miałoby przypaść kierowanie Parlamentem Europejskim. Polskie źródła rządowe wymieniały wcześniej Bułgarię jako kraj przeciwstawiający wraz z Grupą Wyszehradzką kandydaturze Timmermansa na szefa KE.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kokaina w skrzyniach z bananami

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Blisko 76 kg kokainy o wartości około 5 mln lewów (2,5 mln euro) odkryła bułgarska policja w dużej partii bananów z Ekwadoru. Kontenery z podejrzanym ładunkiem przybyły do portu w Burgas pod koniec lipca i miały trafić do magazynu owoców i warzyw.

Statek handlowy przybył do portu Burgas z Ekwadoru, po drodze zatrzymywał się we Włoszech. Na jego pokładzie było 19 kontenerów z bananami, ułożonych w 20 tys. kartonowych pudeł.

Narkotyki znaleziono w czterech z nich przed transportem do magazynów. Wcześniej 3 tys. pudeł przetransportowano do Rumunii. Nie wiadomo, czy w nich były tylko banany.

Przedstawiciel policji w Burgas poinformował, że obecnie trwa kontrola wszystkich czterech krajowych magazynów należących do importera.

Według prokuratury szacunkowa wartość przejętej kokainy wynosi 5 mln lewów, ale po podzieleniu na mniejsze dawki w celu sprzedaży na ulicy wartość byłaby o wiele wyższa. W sprawie prowadzone jest dochodzenie, ale dotąd nie ma zatrzymanych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl