"Utwardzamy blok sprzeciwu wobec Timmermansa". Kolejne rozmowy premiera Morawieckiego

Mateusz Morawiecki i Dalia Grybauskaite / Twitter.com/@PremierRP

  

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dzisiaj przed wznowieniem szczytu UE ws. obsady stanowisk w UE z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite i premierem Bułgarii Bojko Borisowem. Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP, celem jest budowanie bloku sprzeciwu wobec Fransa Timmermansa.

Wszystko wskazuje na to, że kandydatura Holendra Timmermansa na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej powróci w dyskusjach na szczycie UE w Brukseli. Wśród potencjalnych kandydatów na to stanowisko mogą być brane pod uwagę także prezydent Grybauskaite czy unijna komisarz Margrethe Vestager.

Coraz głośniej mówi się także o kandydaturze niemieckiej minister obrony Ursuli von der Leyen. Według nieoficjalnych informacji PAP Polska oraz pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej nie sprzeciwiłyby się kandydaturze von der Leyen.

Jeszcze przed wznowieniem szczytu, premier Morawiecki spotkał się m.in. z Grybauskaite i Borisowem.

- Utwardzamy blok sprzeciwu wobec kandydatury Fransa Timmermansa

- powiedział nieoficjalne PAP jeden z polskich dyplomatów.

Według informacji PAP, Morawiecki od niedzieli spotkał się także z premierem Belgii Charlesem Michelem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, premierem Włoch Giuseppe Contem, unijnym komisarzem Guentherem Oettingerem, premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem i premierem Malty Josephem Muscatem.

Podczas niedzielnych i poniedziałkowych rozmów Polska wraz z państwami Grupy Wyszehradzkiej oraz m.in. Włochami sprzeciwiły się kandydaturze Timmermansa. Jak ocenił Morawiecki, Timmermans nie jest "kandydatem, który łączy".

Z kolei na oficjalnym profilu na Facebooku premiera Bułgarii pojawiło się nagranie z jego rozmowy z Timmermansem. W trakcie spotkania Borisow przekazał mu, że rysuje się kompromis w sprawie podziału unijnych stanowisk, sugerując, że to Holendrowi przypadnie kierowanie Komisją Europejską.

Wedle słów Borysowa z nagrania zamieszczonego na Facebooku kandydatowi Europejskiej Partii Ludowej Manfredowi Weberowi miałoby przypaść kierowanie Parlamentem Europejskim. Polskie źródła rządowe wymieniały wcześniej Bułgarię jako kraj przeciwstawiający wraz z Grupą Wyszehradzką kandydaturze Timmermansa na szefa KE.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła alarmujące statystyki. 142 tys. osób zmarło na odrę!

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/DarkoStojanovic

  

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w 2018 roku odrą zaraziło się niemal 10 mln ludzi na całym świecie, z czego 142 tys. zmarły. Większość z ofiar śmiertelnych, to dzieci poniżej piątego roku życia.

WHO ocenia, że sytuacja w bieżącym roku jest jeszcze gorsza. Dane do listopada pokazują trzykrotny wzrost liczby zachorowań w porównaniu z tym samym okresem 2018 roku.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez WHO w czwartek, w 2018 roku epidemia odry najmocniej dotknęła Liberię, Ukrainę, Demokratyczną Republikę Konga, Madagaskar i Somalię. Zachorowania tylko w tych pięciu państwach stanowią prawie połowę wszystkich przypadków na świecie.

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreysus powiedział, że "fakt, iż jakiekolwiek dziecko umiera na chorobę taką jak odra, której można zapobiegać za pomocą szczepionki, jest po prostu skandalem i zbiorową porażką ochrony najbardziej narażonych dzieci na świecie".

Stany Zjednoczone zgłosiły najwyższą liczbę przypadków odry od 25 lat. W Europie już cztery kraje - Albania, Czechy, Grecja i Wielka Brytania - straciły po wybuchach epidemii status krajów wolnych od odry.

WHO i UNICEF podają, że w 2018 roku około 86 proc. dzieci otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciw odrze, a mniej niż 70 proc. otrzymało drugą dawkę zalecaną w celu pełnej ochrony. Próg uznawany przez ekspertów za dolną granicę gwarantującą odporność zbiorową to 95 proc., a na całym świecie odsetek osób zaszczepionych przeciwko odrze jest w stagnacji od prawie dekady.


Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób na świecie. Przenosi się o wiele łatwiej niż ebola, gruźlica czy grypa. Wirus może pozostawać w powietrzu lub na powierzchni przedmiotów przez kilka godzin po odejściu zarażonej osoby, stanowiąc zagrożenie dla każdego, kto nie jest zaszczepiony.

Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Częste są poważne powikłania po odrze, do których należy m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, uszkodzenie mózgu, utrata wzroku lub słuchu.

Od 1 stycznia do 15 listopada zanotowano w Polsce 1381 przypadków odry – wynika z meldunku Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W tym samym okresie ubiegłego roku zarejestrowano 187 przypadków.

Szczepienie jest jedynym znanym sposobem ochrony przed tą chorobą. Eksperci WHO uważają, że głównym powodem szerzenia się odry na świecie jest rozpowszechnienie w ostatnich latach nieprawdziwych informacji o niebezpieczeństwie i zbędności szczepień.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl