Koalicyjna lista opozycji w formacie PO+N+PSL może liczyć na 28,5 proc. poparcia, a Prawo i Sprawiedliwość - na 42,4 proc. - tak wynika z opublikowanego dzisiaj sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Dziennika Gazety Prawnej", radia RMF FM oraz portalu dziennik.pl.

Jak czytamy w artykule na stronie rmf24.pl, w sondażu uwzględniono dwa warianty. Jeśli opozycja się nie zjednoczy, PiS uzyska - według badania - 40,3 proc. poparcia, a Platforma Obywatelska - 19,9 proc.

Do Sejmu weszłyby również: Wiosna (6,3 proc.), Kukiz (5,4 proc.) i SLD (5,4 proc.). Reszta partii znalazłaby się wyraźnie pod progiem wyborczym: KORWiN (3,4 proc.), PSL (3 proc.), Nowoczesna 1,3 (proc.).

W razie zjednoczenia partii opozycyjnych - według sondażu - Nowoczesna i PSL weszłyby do Sejmu, gdyż partie te uzyskają razem z PO 28,5 procent głosów. Odebrałyby jednocześnie głosy między innymi stowarzyszeniu Kukiz'15, które nie przekroczyłoby progu wyborczego.

Sondaż został przeprowadzony telefonicznie w dniach 28-29 czerwca na grupie 1100 osób - przed ogłoszeniem przez Wiosnę rozmów z Platformą Obywatelską o wspólnym starcie w wyborach parlamentarnych.