Co z katedrą Notre Dame?

  

Pamiętamy obietnice francuskich miliarderów, którzy po pożarze katedry Notre Dame zapowiadali pomoc finansową w wysokości 850 mln euro na odbudowę. Okazuje się, że jak dotąd zebrano zaledwie 80 mln i w 90 proc. są to wpłaty osób prywatnych z USA.

Odbudową ma kierować komitet pod przewodnictwem premiera Edouarda Philippe’a, ale niestety jak na razie nie ma na to środków. Jednym z powodów, dla których główni darczyńcy wstrzymali się z wpłatami, jest to, że zbiórka budzi we Francji duże kontrowersje. Francuzi są przeciwni przeznaczaniu tak ogromnej kwoty na odbudowę, a nie na cele społeczne. Inną kwestią są ulgi podatkowe, które mieli otrzymać darczyńcy, jednak obietnica ta nie została potwierdzona publicznie. Wszystko wpisuje się w kampanię wyborczą w Paryżu przed wyborami samorządowymi. Urzędująca mer Paryża Anne Hidalgo przygotowuje się do walki z nieznanym jeszcze kandydatem partii En Marche!, założonej przez Emmanuela Macrona. Obarcza ona ministra spraw wewnętrznych i jednocześnie przewodniczącego partii Christophe’a Castanera o drastyczny spadek poziomu bezpieczeństwa w Paryżu. O odbudowie katedry Notre Dame na razie nikt poważnie nie myśli.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts