Dlaczego Merkel i spółka upierają się na Timmermansa jako szefa KE? Minister wyjaśnia w #Jedziemy

/ Zrzut ekranu z TVP Info

  

- Nie jest łatwo zmienić Unii Europejskiej i te układy, które były - dominowały Niemcy i Francja - i nadal chcą je utrzymywać, grając nawet frakcjami politycznymi - mówił w programie Michała Rachonia #Jedziemy na antenie TVP Info minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Przywódcy państw i rządów krajów UE mimo 19 godzin rozmów nie zdołali wypracować na szczycie w Brukseli porozumienia w sprawie podziału unijnych stanowisk. Problemem nie do przezwyciężenia na tym etapie okazała się kandydatura socjalisty Fransa Timmermansa na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Głośno sprzeciwiła się jej m.in. Grupa Wyszehradzka.

Do sprawy odniósł się w programie Michała Rachonia #Jedziemy minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Nie jest łatwo zmienić UE i te układy, które były - dominowały Niemcy i Francja - i nadal chcą je utrzymywać, grając nawet frakcjami politycznymi. Jednak chrześcijańska demokracja zawsze w historii Europy odnosiła się do wartości chrześcijańskich, w tym ojcowie założyciele. Wydaje się, że u chadeków niemieckich został już tylko pusty szyld. To jest trochę podobna sytuacja do PO w Polsce, która miała kiedyś charakter centrowo-chadecki można powiedzieć, a w tej chwili co to ma wspólnego i z centrum i z zasadami chrześcijańskimi?

- mówił.

Minister podkreślił, że "najtrudniej zmienić to, co powstało wdrożone w UE".

Obojętnie kto wygrywa to i tak rządzą Niemcy i Francja i chcą to utrzymać

- dodał.

Jan Krzysztof Ardanowski wskazał, że Donald Tusk został szefem Rady Europejskiej "dzięki nominacji Berlina, a nie z rekomendacji kraju, z którego pochodzi".

Myślę, że politycy europejscy są realistami i porzucanie stanowiska w kraju na rzecz Berlina ich nie rajcuje, widocznie Tuska kiedyś to cieszyło

- powiedział.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi podkreślił, że kraje UE upierają się, żeby Timmermans był szefem KE "bo najważniejsi tak wcześniej ustalili".

Timmermans daje przekonanie, że centrum decyzyjne w Brukseli ma być takie, jak było. Jest osobą, która Europy na pewno nie połączy. Widzę to na spotkaniach ministrów rolnictwa - są selfie, wszyscy się kochają, a jak siadamy do stołu to każdy twardo walczy o swoje interesy

- dodał.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Promować i chronić mniejszości religijne". Szef polskiej dyplomacji prowadzi wyjątkowe obrady RB ONZ

Jacek Czaputowicz, / Tymon Markowski/MSZ

  

Zwiększanie bezpieczeństwa osób należących do mniejszości religijnych w konflikcie zbrojnym jest przedmiotem obrad RB ONZ w formule Arria, którym przewodniczy szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. Podkreślił on, że obowiązek ochrony ofiar ciąży na wszystkich.

Trwające właśnie obrady zbiegły się z obchodami Międzynarodowego Dnia upamiętniającego ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie, ustanowionego rezolucją Zgromadzenia Ogólnego przyjętą 28 maja. Autorem inicjatywy była Polska.

„Dzień ma przypomnieć o naszej wspólnej odpowiedzialności, aby promować i chronić prawa człowieka ludzi reprezentujących mniejszości religijne. Odpowiedzialność ta obejmuje zachowanie swobodnego prawa do wyznawania religii oraz wspieranie międzyreligijnego i międzywyznaniowego dialogu, aby zwalczyć nienawiść na tle religijnym, podburzanie i przemoc”

– podkreślił.

Wyraził przekonanie, że będzie to instrumentalne w mobilizowaniu społeczności międzynarodowej, by bardziej angażowała się w działania zmierzające do upamiętnienia ofiar i wspomagania ocalałych, którzy zbyt często są zapomniani i pozostawieni samymi sobie.

„Mamy także nadzieję, że przyczyni się do zwalczania przestępstw wynikających z nienawiści oraz aktów przemocy z powodów religijnych lub przekonań, a także wzmocni szacunek dla różnorodności religijnej"

- dodał.

Spotkanie zorganizowała Polska we współpracy z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, a spoza Rady Bezpieczeństwa - Brazylią, Kanadą i Jordanią. Odbywa się ono w formule Arria (od nazwiska wenezuelskiego dyplomaty Diego Arrii). Posiedzenie w formule Arria pozwala na udział w dyskusji państw niebędących członkami RB oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

W obradach wzięła udział m.in. wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet, która przemawiała za pośrednictwem wideokonferencji. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl