Ależ dostało się Timmermansowi! „On prowadzi walkę ideologiczną z każdym, kto inaczej patrzy”

Frans Timmermans / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Premier Węgier Viktor Orban nie zostawił suchej nitki Fransie Timmermansie. Według Orbana do odrzucenia kandydatury Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej wystarczyłoby już samo to, że jest „człowiekiem George’a Sorosa”, ale szef węgierskiego rządu dodał coś jeszcze. Ujawnił, że państwa V4 nie popierają go, bo „jest ideologicznym wojownikiem i prowadzi walkę z każdym, kto widzi świat inaczej niż on”. Groziłoby to według Orbana powstaniem w UE podziału na wschód i zachód, i stworzyło ogromne problemy dla UE.

Przywódcy państw i rządów krajów UE mimo 19 godzin rozmów nie zdołali wypracować na szczycie w Brukseli porozumienia w sprawie podziału unijnych stanowisk. Źródła w Brukseli nie wykluczają, że we wtorek liderzy będą musieli głosować. Problemem nie do przezwyciężenia okazała się kandydatura socjalisty Fransa Timmermansa na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Głośno sprzeciwiła się jej m.in. Grupa Wyszehradzka, przeciwko oddaniu szefostwa Komisji socjalistom byli dodatkowo liderzy krajów należących do Europejskiej Partii Ludowej, poza kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Zdaniem premiera Węgier kandydatem na szefa KE powinien być człowiek, „który jest mistrzem współpracy Wschód-Zachód, mistrzem budowania mostów i kompromisów”.

Chcemy dać Unii dobrego szefa KE, o to walczy Grupa Wyszehradzka, o to walczą Włosi i o to walczą premierzy z Partii Ludowej.
- powiedział.

Orban ocenił, że wydarzenia na szczycie UE w Brukseli rozgrywały się w sposób przypominający kryminał: kilku przywódców unijnych – w tym Timmermans i kandydat wiodący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfred Weber – postanowiło, że w następnych 5 latach Komisją Europejską powinien kierować człowiek, który jest niewzruszonym przedstawicielem sieci organizacji pozarządowych Sorosa oraz liberalnej demokracji.

Znaleziono zatem prawdziwego wojownika. Timmermans jest dobrym wojownikiem – i nie można go lekceważyć jako przeciwnika, za co go szanuję – ale wojownikiem ideologicznym, który nie akceptuje żadnej inności, żadnych poglądów innych niż jego własny i niż liberalna demokracja, oraz chce wymusić własną wizję na wszystkich państwach unijnych.
- tłumaczył Orban.

Ocenił, że jeśli ta grupa obejmie stanowisko szefa KE, to przez długie lata będą z tego źródła finansowane NGO Sorosa i w ten sposób zostanie podjęta próba przeobrażenia środkowoeuropejskich społeczeństw, szczególnie w kwestii migracji.

Ten proces wielu chce powstrzymać.
- oświadczył, wspominając o EPL, Węgrach i Grupie Wyszehradzkiej.

Według Orbana EPL podjęła w niedzielę dwie decyzje, „których prasa międzynarodowa nie przyjęła do wiadomości lub zostało to przed nią zatajone” – po pierwsze, że Timmermans absolutnie nie może zostać szefem KE oraz że szef Komisji Europejskiej powinien pochodzić z EPL, nawet jeśli oznacza to, że Weber nie mógłby zostać przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Ponieważ EPL nie może otrzymać obu tych stanowisk, „trzeba wybrać Komisję” – uważa Orban.

Premier Węgier ujawnił również, że przeciwko tym decyzjom głosowała kanclerz Niemiec Angela Merkel, która nadal „próbuje zmontować z liberałami i socjalistami pakiet”, zgodnie z którym Weber zostałby szefem Parlamentu Europejskiego, a Timmermans – Komisji Europejskiej. Przeciwko jej koncepcji zgodnie wystąpili jednak premierzy z EPL popierający decyzje Włoch, V4 i EPL, i zapobiegli oni temu, by z Timmermansa zrobiono szefa KE.

Gdy się okazało, że nie ma niezbędnej większości(…), zawieszono posiedzenie. Teraz wszyscy siedzą, spekulują i negocjują oraz czekają na jutrzejszy ciąg dalszy.
- powiedział Orban.

Premier Węgier oświadczył, że frakcja EPL spotka się w Strasburgu, aby omówić sytuację.

Mam wielką nadzieję, że grupa przedstawicieli EPL przekaże nam jasny komunikat, o jakie stanowisko walczymy, i liczę, że będzie to nie stanowisko szefa Parlamentu, tylko szefa Komisji. Jest na to szansa, już teraz równolegle konkuruje ze sobą 4-5 opcji(...) Będziemy pracować przez cały wieczór i noc, i sądzę, że rano będzie już kompromisowa propozycja, która będzie mogła spełnić wymagania wszystkich.
- mówił.

O postawie krajów V4 powiedział, że „dokonały fantastycznego wyczynu”, bo chociaż ich przywódcy należą do czterech różnych rodzin partyjnych, to zdołali zachować do końca jedność.

To świadczy o tym, że więź V4 jest już silniejsza niż tradycyjna więź partyjna. To dobry znak na przyszłość i jutro też na pewno pozostaniemy zjednoczeni.
- mówił Wiktor Orban.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

ABW ujawniła raport o zagrożeniach dla Polski. Najpoważniejsze wiążą się z agresywną polityką Rosji

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Piotr Galant / Gazeta Polska

  

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ujawniła raport prezentujący jej działania w latach 2015-2019, z którego wynika, że najpoważniejsze wyzwania w sferze bezpieczeństwa wiążą się z agresywną polityką Rosji. - Dzięki kontrwywiadowi ABW, w ostatnich czterech latach wydalono z Polski pięciu dyplomatów Federacji Rosyjskiej, w tym czterech w reakcji na próbę otrucia Sergieja Skripala - czytamy w raporcie.

Autorzy raportu podkreślili, że w ostatnich latach ABW mierzy się z szerszym niż dotychczas katalogiem niebezpieczeństw, w tym z elementami tzw. wojny hybrydowej.

"Najpoważniejsze wyzwania w sferze bezpieczeństwa wiążą się z agresywną polityką Federacji Rosyjskiej" - oceniono.

Według ABW Polska jest szczególnie narażona na propagandę i dezinformację, w tym z wykorzystaniem mediów społecznościowych, której celem jest "dążenie do zakłamywania sytuacji politycznej i społecznej, eksploatowanie ekstremizmów politycznych i światopoglądowych w celu wprowadzania podziałów wśród obywateli i polaryzacji nastrojów społecznych".

[polecam:https://niezalezna.pl/220811-szpiegowal-w-polsce-na-rzecz-rosji-abw-dokonalo-zatrzymania-podejrzanej-osoby]

Agencja zwróciła uwagę na ekstremistów muzułmańskich, którzy - jak oceniono - usiłują zdestabilizować ład wewnętrzny zwłaszcza w zachodniej części Europy, planują nie tylko zamachy, ale również nawołują do odrzucenia idei zachodniej cywilizacji.

Odnosząc się do zagrożeń w sferze bezpieczeństwa energetycznego i ekonomicznego, Agencja poinformowała, że dzięki kontrwywiadowi ABW, w ostatnich czterech latach wydalono z Polski pięciu dyplomatów Federacji Rosyjskiej, w tym czterech w reakcji na próbę otrucia Sergieja Skripala.

[polecam:https://niezalezna.pl/295310-polska-pomogla-zlapac-szpiega-z-chin]

Zatrzymano też pięć osób pod zarzutem szpiegostwa - trzy z Rosji i dwie z Chin. Za działania o charakterze hybrydowym wydalono w sumie 28 cudzoziemców.

Centrum Antyterrorystyczne ABW doprowadziło m.in. do zatrzymania w lipcu 2016 r. obywatela Iraku Sinana S. oraz jego późniejszego wydalenia z Polski. Było to związane z sygnałem o możliwym zagrożeniu przebiegu Światowych Dni Młodzieży. Irakijczykowi postawiono zarzut posiadania bez zezwolenia substancji wybuchowych.

[polecam:https://niezalezna.pl/294841-abw-zatrzymala-mezczyzne-podejrzanego-o-szpiegowanie-na-rzecz-rosji-piotr-s-mial-bron]

We wrześniu 2016 r. Agencja zatrzymała obywatela Maroka Mourada T., kuriera Państwa Islamskiego, który prowadził rozpoznanie tzw. bałkańskiego szlaku migracyjnego z Bliskiego Wschodu do Unii Europejskiej.

Marokańczyk został skazany na trzy lata i osiem miesięcy pozbawienia wolności w związku z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze terrorystycznym. W latach 2015-2019 skazano w sumie sześć osób związanych z aktywnością terrorystyczną, wydalono 14 cudzoziemców, którzy stanowili zagrożenie terrorystyczne oraz 48 obcokrajowców uznano za osoby niepożądane w Polsce.

[polecam:https://niezalezna.pl/295798-nowe-fakty-w-sprawie-akcji-kontrwywiadu-abw-rzecznik-zdradzil-tez-niektore-nazwiska]

W 2016 r. ABW uniemożliwiła podpalenie radiowozów policyjnych w Warszawie. Zatrzymano wtedy trzy osoby powiązane ze środowiskiem anarchistycznym. W 2017 r. zatrzymano członków stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" oraz uniemożliwiono zorganizowania koncertu neonazistowskiego "Night of Identity" w Dzierżoniowie. W 2018 r. Agencja uniemożliwiła organizację koncertów i konferencji środowisk neonazistowskich.

Zakazem wjazdu do Polski objęto wtedy m.in. ukraińskich neonazistów, zatrzymano siedem osób i wszczęto czynności procesowe wobec 87 ekstremistów mogących stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa oraz porządku konstytucyjnego RP. W 2019 r. zatrzymano dwie osoby podejrzewane o przygotowywanie ataków na mieszkających w Polsce muzułmanów.


Ujawnienie prób wyłudzeń podatkowych na kwotę ponad 3 mld zł jest jednym z efektów zwalczania przez ABW przestępstw ekonomicznych. ABW, pod nadzorem różnych jednostek prokuratury, prowadzi rocznie średnio 140 postępowań dotyczących przestępstw podatkowych, a w latach 2015-2019 zarzuty z tym związane usłyszało około 1,5 tys. osób. Zabezpieczony majątek podejrzanych w takich sprawach ma wartość ponad 260 mln zł.

ABW odpowiada też za bezpieczeństwo cybernetyczne administracji rządowej oraz infrastruktury krytycznej. W związku z tym Agencja odnotowała prawie 100 tys. zgłoszeń incydentów, z czego ponad 30 tys. okazało się rzeczywistymi zagrożeniami.

W raporcie przypomniano, że szef ABW nadzoruje system ochrony informacji niejawnych. Efektem takich działań było wydanie ok. 43 tys. poświadczeń bezpieczeństwa osobowego oraz odmowa wydania poświadczenia bezpieczeństwa 123 osobom, a blisko 100 osobom cofnięto już posiadane poświadczenia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl