Wizyta Donalda Trumpa w Korei Północnej: „Czy chciałby pan, abym przekroczył granicę?”

Kim Dzong Un i Donald Trump / twitter.com/whitehouse

  

Prezydent USA Donald Trump spotkał się z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem. Jako pierwszy urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych przekroczył linię demarkacyjną i przebywał przez chwilę na terytorium Korei Płn. Po zadaniu przez Trumpa pytania: „Czy chciałby pan, abym przekroczył granicę?” prezydent USA i północnokoreański przywódcza ruszyli dalej razem poklepując się po plecach. Chociaż prezydent Trump spędził tylko minutę po stronie Korei Północnej media amerykańskie okrzyknęły to wydarzenie mianem przełomowego, zwłaszcza w kontekście amerykańskiej dyplomacji.

Przeciwnicy polityczni Trumpa od razu skrytykowali go na antenie CNN. Demokratka, senator Amy Klobuchar uznała, że przekroczenie przez prezydenta USA granicy Korei Północnej w zasadzie niewiele znaczy.

Chcemy denuklearyzacji Korei Północnej. Kim Dzong Un to bardzo niebezpieczny dyktator i przejście przez granicę nie wystarczy, trzeba mieć sprecyzowany plan działania i go wprowadzać w życie.
- mówiła senator Klobuchar.

Z kolei Julian Castro, kandydat Demokratów w przyszłorocznych wyborach prezydenckich powiedział stacji telewizyjnej ABC, że „Trump poprzez to spotkanie podnosi rangę dyktatora i to było jak przedstawienie teatralne i show dla mediów.”

Prezydent Donald Trump spędził 50 minut na spotkaniu z Kim Dzong Unem przy drzwiach zamkniętych. Nieoficjalnie mówi się, że rozmowa ta mogłaby zaowocować konkretnymi krokami w stronę rozbrojenia nuklearnego Korei Północnej. Po spotkaniach w Singapurze i Hanoi oświadczenia i zapewnienia, że Korea Północna zawiesiła badania naukowe nad bronią jądrową są nie wystarczające.

John Bolton, doradca w sprawach bezpieczeństwa narodowego USA odniósł się do tej kwestii na Twitterze:
„Napewno nie zgodzimy się na tego typu obietnice ze strony Korei Północnej.”
- napisał Bolton.

Do dalszych negocjacji potrzebne są konkrety.
- zapowiedział tuż przed wylotem z Korei Sekretarz Stanu, Mike Pompeo.

Generał Jack Keane w wypowiedzi na antenie Fox News podkreślił, że jest konieczne aby rząd Stanów Zjednoczonych miał dowody na to, że Korea zmniejsza liczbę broni jądrowej.

Jestem przekonany, że nasi dyplomaci nie zdecydują się na następne spotkanie zanim Dong Un nie uczyni konkretnych kroków w kwestii rozbrojenia.
- powiedział gen. Keane.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

75 lat Kongresu Polonii Amerykańskiej

/ Tomasz Hamrat / Gazeta Polska

  

"Jestem pełen głębokiego uznania dla roli jaką odgrywa Kongres Polonii Amerykańskiej w integrowaniu środowisk polonijnych w Stanach Zjednoczonych" - powiedział minister Adam Kwiatkowski w Chicago, podczas gali 75-lecia Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Chicago w czwartek, o 19:00 czasu lokalnego minister Adam Kwiatkowski odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do członków Kongresu Polonii Amerykańskiej. Mówił o znaczeniu Polonii w USA i podziękował członkom KPA za pracę dla dobra ojczyzny.

Jestem pełen głębokiego uznania dla roli jaką odgrywa Kongres Polonii Amerykańskiej w integrowaniu środowisk polonijnych w Stanach Zjednoczonych. Z okazji tego pięknego jubileuszu pragnę złożyć Państwu gratulacje i najlepsze życzenia. W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej dziękuje za to, co członkowie Kongresu na przestrzeni kilku pokoleń uczynili dla kultywowania idei polskiej niepodległości oraz umacniania dobrego imienia Polaków

- powiedział minister Kwiatkowski.

Prezes KPA Frank Spula w swoim przemówieniu podziękował gościom za przybycie oraz nawiązał do długoletniej historii i tradycji Kongresu. Czasy się zmieniają jednak misja KPA pozostaje taka sama. Prezes wierzy, że Kongres jest w stanie dostosowywać się do nowych wyzwań oraz zmieniających się potrzeb Polonii.

Razem działamy dla dobra Polonii oraz Polski, kraju z którego pochodzimy i skąd przybyli nasi przodkowie

-  powiedział Spula.

Przemówienie wygłosił także generał Michael Zerbonia. Mówił o roli Polski i polskich żołnierzy w NATO. Generał Zerbonia brał udział w operacjach wojennych w Iraku oraz w Afganistanie.

Należy podkreślić ważność sojuszu polsko-amerykańskiego dla bezpieczeństwa Polski oraz USA. Żołnierze amerykańscy i polscy bardzo dobrze ze sobą współpracują

-  powiedział Zerbonia.

W bankiecie brało udział ponad 150 gości z Polski i USA, sala była wypełniona po brzegi. Obecni byli przedstawiciele organizacji z Polski m.in. Hanna Gałązka, wiceprezes "Wspólnoty Polskiej", która odczytała list od prezesa Dariusza Bonisławskiego. Swoje gratulacje oraz życzenia przekazali także politycy amerykańscy i członkowie parlamentu, między innymi Daniel Lipinski, przedstawiciel stanu Illinois w Waszyngtonie. Lipinski podkreślił, że ten jubileusz jest ważny także dlatego, że w tym roku jest rocznica 100-lecia relacji dyplomatycznych pomiędzy USA i Polską. "KPA reprezentuje w USA 10 milionów Amerykanów, którzy mają polskie korzenie", powiedział Lipinski. Senator Kristen Gillibrand z Nowego Yorku przekazując gratulacje stwierdziła, że KPA spełnia wielką rolę w szerzeniu informacji o kulturze i historii Polski. 

Kongres Polonii Amerykańskiej powstał w 1944 podczas wiecu w Buffalo, podczas którego było obecnych 2500 delegatów z różnych organizacji polonijnych. Kongres od samego początku istnienia był zaangażowany w pomoc w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości oraz umacnianiu dobrych stosunków z USA, począwszy od 1960 roku, kiedy to prezydent USA Dwight Eisenhower spotkał się z przedstawicielami KPA w Chicago.

Senator John Kennedy także przemawiał podczas tamtego zjazdu. W 1984 prezydent Ronald Reagan spotkał się z liderami Kongresu podczas obchodów 40-lecia wybuchu Powstania Warszawskiego. Z kolei prezydent Donald Trump spotkał się z Prezesem Frankiem Spulą oraz przedstawicielami KPA w Chicago w 2016 roku, podczas swojej kampanii prezydenckiej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl