Dziś ruszył rozszerzony program „Rodzina 500 plus”, który zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od tego dnia możliwe jest składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca. Z kolei złożenie wniosku po 30 września oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, czyli lipiec i sierpień. Rodziny, które złożą wnioski od 1 lipca, mają zagwarantowane wypłaty do końca maja 2021 r.

W nowej odsłonie programu wsparcie trafi w sumie do 4,4 mln rodzin. Ze świadczenia skorzysta ok. 6,8 mln dzieci w całej Polsce.

Przychodzę z radosną informacją. Udała się olbrzymia akcja informacyjna, skierowana poprzez wojewodów i wszystkich ministrów do samorządów. Udało się połączyć współpracę wszystkich: banków, ZUS-u i Empatii. Byliśmy w sztabie o północy, odliczaliśmy ostatnie sekundy i to kapitalne wrażenie jak zaczyna biec cyferkami ilość zgłoszonych wniosków za pomocą Internetu. To było w pierwszych 30 minutach 6 tysięcy wniosków. Po godzinie 9 to było 100 tysięcy, o 14:00+ – 400 tysięcy. Na godzinę 19:00 mamy około 700 tysięcy wniosków, z tego ponad 400 tysięcy dot. programu 500+. Zarejestrowaliśmy też pierwsze wypłaty, więc są już rodziny, które cieszą się z pieniędzy na koncie”.
- mówiła w „Gościu Wiadomości” w TVP Info minister Bożena Borys-Szopa.

- Byliśmy w sztabie o północy. Odliczaliśmy ostatnie sekundy i to kapitalne wrażenie, jak zaczyna biec cyferkami ilość zgłoszonych wniosków za pomocą drogi internetowej. W pierwszych 30 minutach to było 6 tys. wniosków, jeśli dobrze pamiętam. O godzinie 9 było już 100 tys. złożonych wniosków; o godz. 14. było 400 tys.

 – wyliczała.

Szefowa MRPiPS podała, że zarejestrowano już pierwsze wypłaty. - Są już rodziny, które cieszą się z pieniędzy na koncie. Jako pierwsza była gmina Kowary – wskazała.