Ile wniosków o 500 plus złożyli dziś Polacy? Minister uchyla rąbka tajemnicy!

Rodzice, którzy mają przyznane do 30 września 2019 r. świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, składają od pierwszego lipca jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci – wyjaśnia Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Tymczasem minister Bożena Borys-Szopa informuje, ile wniosków złożono już w pierwszym dniu rozszerzenia rządowego programu „Rodzina 500 plus”.

Program Rodzina 500 plus - zdjęcie ilustracyjne
Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

Dziś ruszył rozszerzony program „Rodzina 500 plus”, który zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od tego dnia możliwe jest składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca. Z kolei złożenie wniosku po 30 września oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, czyli lipiec i sierpień. Rodziny, które złożą wnioski od 1 lipca, mają zagwarantowane wypłaty do końca maja 2021 r.

W nowej odsłonie programu wsparcie trafi w sumie do 4,4 mln rodzin. Ze świadczenia skorzysta ok. 6,8 mln dzieci w całej Polsce.

Przychodzę z radosną informacją. Udała się olbrzymia akcja informacyjna, skierowana poprzez wojewodów i wszystkich ministrów do samorządów. Udało się połączyć współpracę wszystkich: banków, ZUS-u i Empatii. Byliśmy w sztabie o północy, odliczaliśmy ostatnie sekundy i to kapitalne wrażenie jak zaczyna biec cyferkami ilość zgłoszonych wniosków za pomocą Internetu. To było w pierwszych 30 minutach 6 tysięcy wniosków. Po godzinie 9 to było 100 tysięcy, o 14:00+ – 400 tysięcy. Na godzinę 19:00 mamy około 700 tysięcy wniosków, z tego ponad 400 tysięcy dot. programu 500+. Zarejestrowaliśmy też pierwsze wypłaty, więc są już rodziny, które cieszą się z pieniędzy na koncie”.
- mówiła w „Gościu Wiadomości” w TVP Info minister Bożena Borys-Szopa.

- Byliśmy w sztabie o północy. Odliczaliśmy ostatnie sekundy i to kapitalne wrażenie, jak zaczyna biec cyferkami ilość zgłoszonych wniosków za pomocą drogi internetowej. W pierwszych 30 minutach to było 6 tys. wniosków, jeśli dobrze pamiętam. O godzinie 9 było już 100 tys. złożonych wniosków; o godz. 14. było 400 tys.

 – wyliczała.

Szefowa MRPiPS podała, że zarejestrowano już pierwsze wypłaty. - Są już rodziny, które cieszą się z pieniędzy na koncie. Jako pierwsza była gmina Kowary – wskazała.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP, TVP Info

#dzieci #rodzina #Bożena Borys-Szopa #MRPiPS #emp@tia #świadczenie #wniosek #500 plus

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo