Z OSTATNIEJ CHWILI

Zmarł aktor Jan Nowicki - informuje Polski Instytut Sztuki Filmowej • • • Mityngi lekkoatletycznej Diamentowej Ligi przez pięć lat będą się odbywały na Stadionie Śląskim w Chorzowie • • •

Gersdorf pojechała się poskarżyć... do Bułgarii. I prezes SN wierzy w to, co mówi?

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przedstawiła w Sofii swoje stanowisko ws. sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości. Zainteresowanie, zwłaszcza prasy, było duże, gdyż o polskim sądownictwie w Bułgarii wiadomo niewiele. I prezes Sądu Najwyższego stwierdziła, że cieszyła się poparciem niezależnych mediów oraz części opinii publicznej, a polskie "społeczeństwo mocno popiera" sędziów broniących niezawisłości sądów.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Sędzia przebywa w Bułgarii na zaproszenie przewodniczącego Naczelnego Sądu Kasacyjnego Łozana Panowa, który jest krytycznie nastawiony wobec bułgarskiego rządu i części sędziów, zorganizował z udziałem Gersdorf i prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Dariusza Zawistowskiego dyskusję na temat "Kiedy polski Sąd Najwyższy odmówił podporządkowania się politykom". Zaprosił swoich kolegów do udziału w forum.

Spotkanie odbyło się w Pałacu Sprawiedliwości w Sofii z udziałem kilkudziesięciu przedstawicieli sądownictwa, organizacji pozarządowych i dziennikarzy. Zainteresowanie, zwłaszcza prasy, było duże, gdyż o sytuacji w polskim sądownictwie w Bułgarii wiadomo niewiele, a jeśli pojawiają się jakieś informacje, to pochodzą ze źródeł unijnych i dotyczą toczących się procedur przeciw Polsce.

W państwach, które poparły zawieszenie członkostwa Polski w unijnej sieci Rad Sądowniczych, najwyraźniej podział władz nie jest formalnością, więc oceniły one adekwatnie niebezpieczeństwo rosnącego populizmu w Polsce, który jest nie tylko polskim fenomenem

– stwierdził Panow na wstępie dyskusji.

Przedstawił Małgorzatę Gersdorf jako prawnika, który odmawiając odejścia z stanowiska, dał przykład, jak należy bronić niezawisłości sądownictwa i trójpodziału władz.

Gersdorf przedstawiła sytuację w polskim wymiarze sprawiedliwości od grudnia 2015 roku do ostatniej opinii Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, przedstawionej w minionym tygodniu.

Niezależność sądu jest obroną obywateli, a nie sędziów. To bardzo wzruszające, że ktoś chce mnie jeszcze wysłuchać

 – mówiła.

Gersdorf podkreśliła, że cieszyła się poparciem niezależnych mediów oraz części opinii publicznej, a polskie "społeczeństwo mocno popiera" sędziów broniących niezawisłości sądów.

Podkreśliła, że ważne jest kontaktowanie się sędziów ze społeczeństwem i prawna edukacja obywateli, a przede wszystkim uzmysłowianie im, co dla nich oznacza niezawisłość sądu.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Małgorzata Gersdorf #Sąd Najwyższy #sofia #Bułgaria #reforma sądownictwa

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo