Kraje V4 nieugięte ws. Timmermansa. „Odrzucimy go ponownie” - obiecuje sojusznik Polski

/ twitter.com/MorawieckiM

  

- Kraje Grupy Wyszehradzkiej, jak wczoraj i dzisiaj, również jutro odrzucą kandydaturę Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej – poinformował w Brukseli premier Czech Andrej Babisz.

Po zakończonym fiaskiem szczycie Rady Europejskiej w Brukseli szef czeskiego rządu powiedział dziennikarzom, że nazwisko Timmermansa raczej dzieli Europę, niż ją jednoczy.

Jutro - moim zdaniem - będziemy zaczynać od początku, chociaż z naszego punku widzenia sytuacja jest dosyć oczywista

- cytują słowa Babisza czeskie media.

Zdaniem premiera Czech pogląd krajów środkowej Europy podzielają także Włochy.

I Włochy, i kraje V4 miały zgłaszać własne propozycje obsady stanowiska przewodniczącego Komisji Europejskiej. 

Sam zgłosiłem sześć nazwisk

– ujawnił Babisz, ale odmówił ich podania.

Sprecyzował jedynie, że zgłaszał kandydatury niezwiązane z frakcją liberałów, w której zasiadają europosłowie jego ruchu ANO. Według relacji Babisza swoje nazwiska kandydatów zaproponował także premier Mateusz Morawiecki.

Pan Timmermans oczywiście może objąć jakieś istotne stanowisko w strukturach europejskich

– mówił Babisz i wśród zastrzeżeń do objęcia przez holenderskiego polityka stanowiska przewodniczącego KE wymieniał krytykę wobec odrzucenia kwot migracyjnych przez kraje V4 oraz Austrię, a także zastrzeżenia wobec krajów regionu Europy Środkowej.

To potwierdza, że przewodniczący KE nie powinien uprawiać polityki

 – mówił Babisz.

Zapowiedział, że jeżeli będzie musiał opuścić wtorkowe posiedzenie Rady Europejskiej przed jego zakończeniem w związku z zaplanowanymi istotnymi dla koalicji w Czechach rozmowami, swój głos przekaże jednemu z polityków V4 lub przewodniczącemu Rady Donaldowi Tuskowi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dziś przed południem prezydent desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera

Mateusz Morawiecki / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

– W czwartek przed południem prezydent Andrzej Duda desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzy mu misję tworzenia rządu – poinformował po spotkaniu Andrzeja Dudy z premierem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Wczoraj po godz. 20 w Belwederze odbyło się spotkanie konsultacyjne prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. Jego tematem były m.in. harmonogramu tworzenia nowego rządu i plany rządu na pierwsze miesiące pracy. Spotkanie zakończyło się po północy, po ponad czterech godzinach.

[polecam:https://niezalezna.pl/297175-spotkanie-prezydenta-premiera-i-prezesa-pis]

"Było to bardzo dobre, robocze oraz merytoryczne spotkanie dotyczące planów politycznych na najbliższy czas, włącznie z powołaniem rządu oraz planów pracy większości sejmowej"

– ocenił Szczerski to spotkanie.

Prezydencki minister poinformował przy tym, że około godz. 11 w czwartek prezydent Andrzej Duda desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzy mu misję tworzenia rządu. Dodał również, że będzie to pierwsza wypowiedź prezydenta dotycząca oczekiwań Andrzeja Dudy wobec nowego rządu.

Mateusz Morawiecki przedstawił skład swojego nowego gabinetu w ubiegły piątek. Rząd będzie liczył 20 resortów. Powstaną nowe ministerstwa, w tym resort nadzoru właścicielskiego, resort zarządzania funduszami i resort klimatu. Zlikwidowane zostanie natomiast Ministerstwo Energii. Jedynym resortem, którego obsady premier nie przedstawił, jest Ministerstwo Sportu.

[polecam:https://niezalezna.pl/296483-wszystko-jasne-oto-sklad-nowego-rzadu-zaprezentowany-przez-premiera-morawieckiego]

We wtorek Morawiecki złożył na ręce prezydenta dymisję swojego rządu. Do czasu powołania nowego gabinetu prezydent powierzył dotychczasowemu pełnienie obowiązków.

Zgodnie z konstytucją, po przyjęciu dymisji dotychczasowego rządu, jest 14 dni na powołanie desygnację nowego premiera i powołanie nowego rządu. Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl