Węgry stawiają na wsparcie dla rodzin

/ Imaresz cc0

  

Na Węgrzech weszło w życie poszerzone wsparcie dla rodzin, którego celem jest zachęcanie młodych ludzi do posiadania dzieci wobec spadku ludności kraju. Pakiet obejmuje m.in. preferencyjny kredyt dla kobiet, które po raz pierwszy wychodzą za mąż.

Wiceminister w resorcie zasobów ludzkich ds. polityki rodzinnej Katalin Novak zaznaczyła na konferencji prasowej w Budapeszcie, że od dziś można już ubiegać się o preferencyjny kredyt do wysokości 10 mln forintów (prawie 135 tys. zł), przysługujący każdej kobiecie do 40. roku życia, która po raz pierwszy wychodzi za mąż.

W momencie narodzin pierwszego dziecka spłacanie kredytu zostanie zawieszone na 3 lata, po drugim dziecku znów na 3 lata, a 1/3 pozostałego zadłużenia nie trzeba będzie spłacać. Jeśli urodzi się także trzecie dziecko, cała reszta zadłużenia będzie umarzana.

Od dziś można również ubiegać się o poszerzone preferencyjne kredyty w ramach rodzinnej ulgi mieszkaniowej (CSOK). W przypadku wychowywania dwojga lub więcej dzieci można otrzymać oprocentowany na nie więcej niż 3 proc. kredyt na zakup lub remont mieszkania do wysokości odpowiednio 10 i 15 mln forintów (135 i 203 tys. zł). Nowością jest to, że mieszkanie to może być kupione na rynku wtórnym.

Kolejne przysługujące świadczenie to zwiększona pomoc państwa w spłacaniu kredytów hipotecznych dla rodzin. W razie narodzin drugiego dziecka państwo przejmie spłatę 1 mln ft (prawie 13,5 tys. zł) z kredytu hipotecznego, po urodzeniu trzeciego - 4 mln ft (prawie 54 tys. zł), a po każdym następnym dziecku kolejnego miliona.

Poza tym rodziny wychowujące co najmniej troje dzieci mogą otrzymać do 2,5 mln ft (33 600 tys. zł) bezzwrotnej pomocy na kupno co najmniej 7-osobowego samochodu.

Novak podkreśliła, że kolejne dwa punkty poszerzonej pomocy dla rodzin – zwolnienie z podatku dochodowego matek z co najmniej czworgiem dzieci oraz objęcie dodatkiem na dziecko (GYED) dziadków – wejdą w życie w styczniu. GYED jest obecnie wypłacany do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia, jeśli rodzic w ciągu ostatnich dwóch lat był ubezpieczony przez co najmniej 365 dni. Wynosi 70 proc. średniego wynagrodzenia w poprzednim roku, ale nie więcej niż 208 600 ft (2821 zł).

Wiceminister zaznaczyła też, że trwa program rozwijania sieci żłobków, którego celem jest osiągnięcie 70 tys. miejsc w tych placówkach. Podniesione zostanie ponadto ich dofinansowanie oraz wynagrodzenie pracowników.

Novak dodała, że w przyszłym roku na wsparcie rodzin zostanie przeznaczona rekordowa suma ponad 2,2 bln ft (prawie 29 mld zł).

Liczba ludności na Węgrzech od wielu lat spada. W ubiegłym roku obniżyła się o ponad 41 tys. i wynosi według szacunków Centralnego Urzędu Statystycznego (KSH) 9,77 mln.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zajęto podróbki wartości 10 mln zł

Zdjęcie ilustracyjne / .antyterroryzm.gov.pl

  

Około 10 mln zł wyniosła szacunkowa wartość podróbek zajętych przez mazowieckich funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej we współpracy z wołomińską Komendą Powiatową Policji - poinformowała dziś Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

Jak podano, funkcjonariusze zlokalizowali na terenie prywatnych posesji pomieszczenia, w których przechowywano hurtowe ilości podrobionych perfum, odzieży, obuwia, galanterii i biżuterii. W powiecie piaseczyńskim mundurowi skontrolowali zabudowania gospodarcze, gdzie w budynkach garażowych ujawnili 11 tys. sztuk zegarków, odzieży, tekstyliów oraz obuwia. Wartość rynkowa towaru wynosi blisko 6,5 mln złotych.

"W tej sprawie zatrzymano 40-letniego obywatela Ukrainy. Kilka dni później kolejne działania prowadzone przez funkcjonariuszy w powiecie grójeckim doprowadziły do zatrzymania na gorącym uczynku 20-letniego obywatela Armenii. Mężczyzna pakował do kartonów perfumy z nielegalnie naniesionymi znakami towarowymi. W tym przypadku mundurowi zabezpieczyli ponad 22 tys. flakonów perfum o różnej pojemności. Część nielegalnego towaru była już spakowana w samochodzie dostawczym, gotowa do rozdystrybuowania wśród potencjalnych nabywców"

- napisano w komunikacie IAS.

Poinformowano, że w tym przypadku szacunkowa wartość zabezpieczonego towaru wynosi ponad 3,5 mln złotych. Dodatkowo w trakcie przeszukania zabezpieczono, na poczet przyszłych kar, gotówkę w wysokości 57,5 tys. zł.

Zgodnie z komunikatem, zatrzymanym mężczyznom przedstawiono zarzuty wprowadzania do obrotu towaru z zastrzeżonymi znakami towarowymi. Czyn ten jest zagrożony karą pozbawienia wolności do 5 lat. Nielegalny towar został zabezpieczony przez funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego, który prowadzi postępowanie w obu sprawach.

Izba przypomina, że w ubiegłym roku IAS w Warszawie ujawniła ponad 300 tysięcy podrobionych butów, kosmetyków i odzieży o wartości ponad 80 mln złotych.

„Sprzedaż podrobionych towarów narusza nie tylko prawa konsumentów. Mamy tutaj do czynienia także z prawem własności intelektualnej producentów, dlatego działania mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej mają na celu zwalczanie szarej strefy w tym obszarze i eliminowanie podrobionych towarów z rynku” – informuje cytowany w komunikacie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Robert Antoszkiewicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl