Wiceminister w resorcie zasobów ludzkich ds. polityki rodzinnej Katalin Novak zaznaczyła na konferencji prasowej w Budapeszcie, że od dziś można już ubiegać się o preferencyjny kredyt do wysokości 10 mln forintów (prawie 135 tys. zł), przysługujący każdej kobiecie do 40. roku życia, która po raz pierwszy wychodzi za mąż.

W momencie narodzin pierwszego dziecka spłacanie kredytu zostanie zawieszone na 3 lata, po drugim dziecku znów na 3 lata, a 1/3 pozostałego zadłużenia nie trzeba będzie spłacać. Jeśli urodzi się także trzecie dziecko, cała reszta zadłużenia będzie umarzana.

Od dziś można również ubiegać się o poszerzone preferencyjne kredyty w ramach rodzinnej ulgi mieszkaniowej (CSOK). W przypadku wychowywania dwojga lub więcej dzieci można otrzymać oprocentowany na nie więcej niż 3 proc. kredyt na zakup lub remont mieszkania do wysokości odpowiednio 10 i 15 mln forintów (135 i 203 tys. zł). Nowością jest to, że mieszkanie to może być kupione na rynku wtórnym.

Kolejne przysługujące świadczenie to zwiększona pomoc państwa w spłacaniu kredytów hipotecznych dla rodzin. W razie narodzin drugiego dziecka państwo przejmie spłatę 1 mln ft (prawie 13,5 tys. zł) z kredytu hipotecznego, po urodzeniu trzeciego - 4 mln ft (prawie 54 tys. zł), a po każdym następnym dziecku kolejnego miliona.

Poza tym rodziny wychowujące co najmniej troje dzieci mogą otrzymać do 2,5 mln ft (33 600 tys. zł) bezzwrotnej pomocy na kupno co najmniej 7-osobowego samochodu.

Novak podkreśliła, że kolejne dwa punkty poszerzonej pomocy dla rodzin – zwolnienie z podatku dochodowego matek z co najmniej czworgiem dzieci oraz objęcie dodatkiem na dziecko (GYED) dziadków – wejdą w życie w styczniu. GYED jest obecnie wypłacany do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia, jeśli rodzic w ciągu ostatnich dwóch lat był ubezpieczony przez co najmniej 365 dni. Wynosi 70 proc. średniego wynagrodzenia w poprzednim roku, ale nie więcej niż 208 600 ft (2821 zł).

Wiceminister zaznaczyła też, że trwa program rozwijania sieci żłobków, którego celem jest osiągnięcie 70 tys. miejsc w tych placówkach. Podniesione zostanie ponadto ich dofinansowanie oraz wynagrodzenie pracowników.

Novak dodała, że w przyszłym roku na wsparcie rodzin zostanie przeznaczona rekordowa suma ponad 2,2 bln ft (prawie 29 mld zł).

Liczba ludności na Węgrzech od wielu lat spada. W ubiegłym roku obniżyła się o ponad 41 tys. i wynosi według szacunków Centralnego Urzędu Statystycznego (KSH) 9,77 mln.