Przerzucali nielegalnych przybyszy do Polski 

zdjęcie ilustracyjne / strazgraniczna.pl

  

Dwóch obywateli Mongolii podejrzanych o organizowanie nielegalnych przekroczeń granicy z Ukrainy do Polski zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Obu prokuratura w Lesku postawiła zarzuty, do których obcokrajowcy się przyznali.

Jak poinformowała dziś rzeczniczka BiOSG mjr Elżbieta Pikor, podejrzani to obywatele Mongolii w wieku 26 i 28 lat. Zostali zatrzymani w piątek w Krakowie. Obaj przebywają w Polsce legalnie - mają pozwolenia pobytowe związane z wizą studencką.

- Jeszcze tego samego dnia Prokuratura Rejonowa w Lesku przedstawiła zatrzymanym obywatelom Mongolii zarzuty dotyczące organizowania nielegalnych przekroczeń granicy z Ukrainy do Polski. Obaj przyznali się do zarzucanych im czynów

– przekazała mjr Pikor.

Dodała, że zatrzymani organizatorzy przerzutu migrantów z Mongolii byli poszukiwani przez Straż Graniczną od jesieni 2018 roku.

Są to kolejni zatrzymani w sprawie organizowania nielegalnych przerzutów przez granicę. W grudniu 2018 roku funkcjonariusze SG z Krościenka zatrzymali dwóch obywateli Holandii oraz obywateli Francji i Mongolii na gorącym uczynku przeprowadzania w Bieszczadach przez tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski pięciu Mongołów.

- W wyniku dalej prowadzonych działań operacyjnych funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że w procederze dodatkowo brało udział jeszcze dwóch mężczyzn. Dopiero kilka dni temu udowodniono, że są to studenci z Mongolii. Łącznie do sprawy zatrzymano sześciu organizatorów – podsumowała mjr Pikor.

W czasie śledztwa ustalono, że obaj obywatele Mongolii utworzyli na tzw. zielonej granicy w Bieszczadach kanał przerzutowy. - Przerzucili 11 imigrantów, w większości obywateli Mongolii. Polska miała być krajem tranzytowym, natomiast celem podróży imigrantów były Francja i Holandia – zaznaczyła rzeczniczka.

Dodała, że koszt przerzucenia jednego imigranta na zachód Europy to 4-5 tys. dolarów.

Zatrzymani w grudniu ub. roku czterej organizatorzy przerzutów dobrowolnie poddali się karze. Jej ustalony z prokuratorem wymiar to: dla obywateli Holandii po 9 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata, a dla obywatela Francji i Mongoła – po roku w zawieszeniu na 3 lata.

Zatrzymanym w piątek Mongołom grozi według Kodeksu karnego od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Trzy rakiety spadły na Zieloną Strefę w Bagdadzie

/ Ambasada USA w Bagdadzie / By United States Department of State - http://diplomacy.state.gov/discoverdiplomacy/explorer/places/170159.htm, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30720260

  

Trzy rakiety typu Katiusza spadły w poniedziałek późnym wieczorem na dzielnicę rządowo-dyplomatyczną w stolicy Iraku Bagdadzie, zwaną potocznie Zieloną Strefą - podały irackie źródła policyjne.

Jak pisze agencja Reuters źródła podały, że rakiety wystrzelono z dzielnicy Zafaranijah pod Bagdadem. Dwie z nich spadły w pobliżu ambasady USA.

Silnie ufortyfikowana Zielona Strefa powstała w 2003 r. Obejmuje obszar 10 km kw. Znajduje się tu wiele urzędów państwowych i zagranicznych ambasad, w tym USA oraz Wielkiej Brytanii. Na terenie tej drugiej swoją siedzibę ma również ambasada RP.

Podobny atak miał miejsce 8 stycznia. Wówczas w Zielonej Strefie spadły dwie tego samego typu rakiety. Atak nie spowodował wówczas ofiar.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts