Amerykanie przeznaczą 750 mld dolarów na wydatki obronne w przyszłym roku. Oceniono, że Polska jest kluczowa, jeśli chodzi o odstraszanie Rosji, a strategia obrony narodowej z 2018 roku określa długoterminową rywalizację strategiczną z Federacją Rosyjską jako główny priorytet Departamentu Obrony, co wymaga zwiększonych i trwałych inwestycji. Inwestycji właśnie w Polsce.

– To także rezultat moich wizyt w Waszyngtonie i rozmów zarówno z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, jak i z kongresmenami

– stwierdził Błaszczak.

Szef MON odnosząc się do decyzji amerykańskich senatorów ocenił, że cieszy się, że za tą ustawą głosowali także senatorowie z Partii Demokratycznej.

„To pokazuje, że relacje polsko-amerykańskie rzeczywiście są silne” – dodał.

Zdradził, że Polska przeszła już do prowadzenia rozmów z Pentagonem o szczegółach zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju.

"Rozmawiamy teraz z Pentagonem o szczegółach. O tym, kiedy będzie gotowa infrastruktura dla przyjęcia poszczególnych jednostek wojsk amerykańskich" – wyjaśnił.

Minister zapowiedział, że w najbliższych miesiącach Polska i Stany Zjednoczone podpiszą umowę w sprawie Centrum Szkolenia Bojowego. Centrum powstanie na poligonie w Drawsku Pomorskim, gdzie obecnie znajduje się Centrum Szkolenie Wojsk Lądowych.

- Centrum sprawi, że żołnierze armii Stanów Zjednoczonych będą mogli certyfikować swoje zdolności na miejscu, bez konieczności wyjazdu do Niemiec

- podał Mariusz Błaszczak.