Poseł Horała nie ma wątpliwości: "Timmermans podzielił Europę. Polska się na to nie godzi"

Zdjęcie ilustracyjne / screen z TVP Info

  

Poseł Prawa i Sprawiedliwości i przewodniczący komisji ds. VAT Marcin Horała był dziś gościem programu Michała Rachonia "#Jedziemy" na antenie TVP Info. Była to okazja do rozmowy o słowach Bartłomieja Sienkiewicza, pracach komisji śledczej, kandydaturze Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej i zachowaniu Donalda Tuska z tym związanego.

Były szef MSWiA Bartłomiej Sienkiewicz uważa, że to Platforma Obywatelska bardzo dobrze przygotowała grunt pod uszczelnianie systemu VAT, jaki przeprowadził później rząd Prawa i Sprawiedliwości. Co sądzi o tym Marcin Horała?

"Ja myślę,że tu do pewnego stopnia pan Sienkiewicz ma rację. Po części jest to zasługa PO, bo przegrała wybory w 2015 roku i można było ten system na poważnie uszczelniać. Gdyby PO wciąż rządziła, ta luka pewnie byłaby większa. Nic nie stało na przeszkodzie, żeby to zrobić w roku na przykład 2013"

- powiedział przewodniczący komisji ds. VAT.

Komisja jest już na finiszu prac wyjaśniających mechanizm odpływu środków z VAT za czasów rządów PO-PSL. Przewodniczący Horała w rozmowie z redaktorem Michałem Rachoniem zdradził, kiedy poznamy wnioski końcowe.

"Do drugiej połowy lipca intensywne przesłuchania, będzie miesiąc na pisanie raportu, pod koniec sierpnia będzie on przedstawiony na komisji i myślę, że we wrześniu będzie on uchwalony"

- powiedział.

Nie mogło zabraknąć także tematu Fransa Timmermansa, jako kandydata na szefa Komisji Europejskiej. Wiele mówi się, że jego kandydatura została zablokowana m.in. przez Polskę. Tym samym unijny faworyt staje się powoli największym przegranym, bez szans na objęcie ważnego stanowiska.

"Tej kandydatury realnie, efektywnie już nie ma. Jedyne w czym był problem, to taki, że nie było jednego nowego kandydata, który byłby kompromisowy. Szeroka koalicja państw tę niedobrą kandydaturę zablokowała. To człowiek, który w swojej roli podzielił Europę, ewidentnie demonstrował, że dla niego jest Europa pierwszej i drugiej kategorii. My się na to nie godzimy. Polska i inne kraje Europy środkowowschodniej muszą być równo traktowane"

- dodał Marcin Horała.

"Wiele mediów zagranicznych mówi o szczególnej roli Tuska, że on Timmermansa promował. Jeżeli pan Tusk miał takie idee, to absurd, że Polak promuje kogoś kto szkodzi Polsce"

- zauważył.

Skoro już jesteśmy przy Tusku, to ostatnie nieoficjalne wieści mówią o tym, że to nie on będzie kandydował na prezydenta Polski w 2020 roku, a możliwa jest kandydatura prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. W tym kontekście poseł Horała przypomniał ostatnie przesłuchanie Tuska.

"Miałem wrażenie, że on się cieszy, że mi dogadał, wbił szpilę. Ja jestem posłem pierwszej kadencji, więc pan Tusk sam sobie wybrał poziom. Jeżeli chodzi o panią Dulkiewicz, to stała się ona postacią ogólnopolską i fetowaną, ale tylko w kręgu Platformy Obywatelskiej. To jest pomysł na taki wynik rzędu 20-kilka procent"

- powiedział.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Szwedzi w końcu zrozumieli? „Grożą nam tysiące zgonów. Musimy się na to przygotować”

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/hl56

  

Premier Szwecji Stefan Lofven ostrzegł obywateli tego kraju, aby przygotowali się na tysiące zgonów w związku z pandemią koronawirusa. Wcześniej główni przedstawiciele szwedzkich władz odmawiali wprowadzenia obostrzeń i jedynie przekonywali obywateli do zmiany stylu życia.

Jakiś czas temu ponad 2300 ekspertów skrytykowało Szwecję za to, że nie potraktowała serio pandemii. Jednak gdy liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 400 oraz osiągnęła prawie 7 tysięcy potwierdzonych infekcji, ton władz się zmienił. Premier Szwecji powiedział by obywatele przygotowali się na tysiące zgonów, ponieważ kraj ten stoi w obliczu problemów spowodowanych pierwotnym zlekceważeniem zagrożenia.  

Stefan Löfven przyznał, że „będziemy mieć poważniej chorych ludzi wymagających intensywnej opieki”, ale odrzucił jednocześnie ostrą krytykę szwedzkiego podejścia. Wcześniej władze tego kraju wydały dobrowolne zalecenia, aby zachować dystans społeczny, jednocześnie jednak szkoły, bary i restauracje, ku zdumieniu krajów sąsiednich, które wymuszają ścisłe blokady, były otwarte. 

Tysiące lekarzy i naukowców, w tym szef fundacji Nobla, podpisało petycję wzywającą do ostrzejszych działań, podczas gdy jeden naukowiec wprost oskarżył Szwecję o grę w „rosyjską ruletkę ze szwedzką ludnością”.

[polecam:https://niezalezna.pl/319355-szwedzi-bez-optymizmu-w-kwestii-koronawirusa-szacuja-ze-zachoruje-1-procent-populacji-kraju]

Sceptycyzm co do postępowania szwedzkich władz pojawia się wśród jednoznacznych sygnałów, że ostre przepisy działają na korzyść europejskich sąsiadów, takich jak: Hiszpania, Włochy i Niemcy. Zamiast nakazać blokadę, Szwecja oznajmiła swoim obywatelom, że „każdy jest odpowiedzialny” za spowolnienie rozprzestrzeniania się epidemii. Spotkania do 500 osób początkowo były dozwolone, chociaż obecnie ograniczono je do 50.

Tylko najbardziej narażeni obywatele zostali zachęceni do samodzielnej izolacji w domu, podczas gdy wizyty w domach opieki zostały zakazane. Restauracje, bary i szkoły podstawowe nadal pozostają otwarte, a ulice Sztokholmu choć cichsze niż zwykle, dalekie są jednak od miasta duchów.

Tymczasem wspierana przez rząd Agencja Zdrowia Publicznego Szwecji twierdzi, że Szwedzi mają dość zdrowego rozsądku, by praktykować dystans społeczny z własnej woli, dodając, że takie ograniczenia powinny być wystarczająco lekkie, aby można je było utrzymać przez kilka miesięcy.

Jednak ton zmienił się, gdy liczba ofiar śmiertelnych w Szwecji przekroczyła 400, a liczba potwierdzonych infekcji wyniosła około 7 tysięcy. W ostatnim tygodniu liczba zakażeń wzrosła średnio o 447 dziennie, w porównaniu ze średnią 256 w poprzednim tygodniu. Liczby te są prawdopodobnie znacznie wyższe, ponieważ tylko pacjenci przyjęci do szpitala i personel medyczny są testowani na obecność wirusa.

W zeszłym tygodniu państwowy epidemiolog Anders Tegnell z krajowej agencji zdrowia publicznego powiedział, że chociaż w Szwecji od kilku tygodni obserwowano stosunkowo płaską krzywą, teraz zauważa się „dosyć stromy wzrost”. Premier Löfven ostrzegł, że chociaż pandemia Szwecji była wolniejsza niż we Włoszech i Hiszpanii, niekoniecznie musi oznaczać mniejszą liczbę zgonów. „Będziemy mieć poważniej chorych ludzi, którzy potrzebują intensywnej opieki” - powiedział. „Grożą nam tysiące zgonów. Musimy się na to przygotować” - dodał szwedzki premier.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dailymail.co.uk, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts