Japoński następca tronu pod wrażeniem Łowicza. Para książęca poznała tajniki tworzenia słynnych wycinanek

Łowicz; zdjęcie ilustracyjne / CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=752957

  

Japońska para książęca - następca tronu książę Akishino z małżonką księżną Kiko - odwiedziła dzisiaj Łowicz. Goście zwiedzili miejscowe muzeum, gdzie zapoznali się m.in. z techniką wykonywania wycinanek łowickich. Japońska para książęca zjadła też obiad, w menu były m.in. pierogi.

Na łowickim rynku gości w towarzystwie pary ubranej w tradycyjne regionalne stroje powitał burmistrz miasta Krzysztof Kaliński. W miejskim ratuszu następcę tronu wraz z małżonką podjęto herbatą. Podczas powitania burmistrz podkreślił, że to pierwsza wizyta cesarskiej pary w Łowiczu.

W czasie krótkiej rozmowy Kaliński opowiedział o historii miasta. Przypomniał, że Łowicz liczy 883 lata, a przez 700 lat było to miasto prymasów, stąd - jak wskazał - wiele miejscowych wydarzeń związanych jest z tradycją religijno-kulturalną.

Książę Akishino przyznał, że jest pod wrażeniem bogatej tradycji i długiej historii Łowicza, co - jak zdradził - było jednym z powodów odwiedzin tego miasta.

- Słyszałem, że to miejsce jest bogate w historię i tradycję. Mój pobyt tu jest krótki, ale chciałbym poznać kulturę i obyczaje Łowicza

- powiedział.

Rodzina cesarska zapoznała się z nimi w miejscowym muzeum, gdzie zwiedziła ekspozycję folkloru łowickiego, a w skansenie uczestniczyła w pokazie techniki wykonywania wycinanek. To tradycyjne papierowe barwne ozdoby, które w przeszłości służyły do dekoracji chałup wiejskich, a dziś stanowią ważną część polskiej sztuki ludowej.

- Książęca para wycięła koguta i poradziła sobie z tym świetnie. Bardzo się starali i przykładali. Szczególnie podziwiałam księcia Akishino, który wycinał lewą ręką. To nawet dla mnie naprawdę duża, godna podziwu sztuka. Chyba im się podobało, bo zabrali wycinankę ze sobą

– powiedziała PAP prowadząca warsztaty mistrzyni wycinankarstwa Maria Stachnal ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

W skansenie następca tronu wraz z małżonką obejrzeli również występ dziecięcego-młodzieżowego zespołu "Koderki", który w oryginalnych łowickich strojach odśpiewał i zatańczył pieśni ludowe: "Mam chusteczkę haftowaną" i "Gdzie idziesz, Wojtuś". Po mini-koncercie para rozmawiała z młodymi artystami i zrobiła sobie wspólne zdjęcie.

Goście od włodarza miasta otrzymali jeden z symboli miasta: oprawioną w ramkę kolorową wycinankę łowicką. Zjedli również obiad w restauracji na rynku. W menu były m.in. chłodnik z jajkiem oraz cztery rodzaje pierogów – m.in. z łososiem, szpinakiem, z mięsem i ruskie.

Łowicz był kolejnym polskim miastem odwiedzonym przez rodzinę cesarską w czasie trwającej od czwartku wizyty japońskiej pary książęcej w Polsce. Wcześniej książę Akishino i księżna Kiko gościli w Krakowie, a w Warszawie zwiedzili przed południem w niedzielę Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

Wizyta japońskiej pary książęcej w Polsce odbywa się z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią. Cesarstwo Japonii było pierwszym krajem z Azji, a piątym na świecie, który uznał rząd premiera Ignacego Paderewskiego.

Ceremonia oficjalnego pożegnania japońskiej pary książęcej odbędzie się w poniedziałek po południu w Belwederze. We wtorek para książęca uda się do stolicy Finlandii, Helsinek, gdzie m.in. spotka się z prezydentem Saulim Niinisto.

Książę Akishino jest młodszym bratem cesarza Naruhito, który 1 maja br. został 126. cesarzem Japonii. Akishino jest od tego momentu pierwszą osobą w kolejce do tronu, zaś jego syn – książę Hisahito – drugą. Książę Akishino pełni funkcje: przewodniczącego Instytutu Ornitologii Yamashina, Japońskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych, a także honorowego przewodniczącego Japońskiego Stowarzyszenia Tenisa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Słowacji: Nigdy nie zgodzę się na zmuszanie do przyjmowania imigrantów

Zdjęcie ilustracyjne / By Irish Defence Forces - https://www.flickr.com/photos/dfmagazine/18898637736/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41045858

  

Premier Słowacji Peter Pellegrini zapowiedział dzisiaj, że na spotkaniach Rady Europejskiej nigdy nie zgodzi się z propozycją, która w jakimkolwiek stopniu zmuszałaby jego kraj do przyjmowania migrantów. Odrzucił również system automatycznej redystrybucji.

Urząd premiera poinformował, że takie same stanowisko mają prezentować wszyscy członkowie gabinetu podczas unijnych spotkań.

Premier uznał też, że oświadczenia dotyczące karania państw niechcących przyjmować migrantów są nie na miejscu w czasie, gdy poszukiwane jest rozwiązanie opierające się na zasadzie konsensusu.

Takie rozwiązanie, napisała agencja TASR, powinno być zrównoważone, systemowe i powinno dotyczyć przyczyn i źródeł migracji, a nie konsekwencji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w środę w Rzymie z premierem Włoch Giuseppe Contem poparł wprowadzenie automatycznego europejskiego mechanizmu przyjmowania imigrantów, ich redystrybucji oraz skutecznego odsyłania, aby Włochy czy Malta nie ponosiły pełnej odpowiedzialności za osoby przybywające do Europy przez Morze Śródziemne. Na spotkaniu poruszono także kwestię kar finansowych dla tych krajów, które odmawiają udziału we wspólnej polityce migracyjnej.

Także słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sobotę oświadczyło, że Słowacja jest przeciwna jakiemukolwiek systemowi rozdziału migrantów.

„Taki system w przeszłości okazał się niefunkcjonalny, co więcej, zachęcałby migrantów do podjęcia ryzykownej drogi do Europy przez Morze Śródziemne, i tym samym oznaczałby wsparcie siatek przemytniczych, które na tym zarabiają”

– skomentował informacje z Rzymu szef departamentu prasy MSZ Juraj Tomaga.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl