Odnaleziono szczątki żołnierza podziemia niepodległościowego

/ Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

  

26 czerwca 2019 r. specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzili prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na terenie Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ulicy Unickiej w Lublinie. Ich celem było odnalezienie szczątków żołnierza podziemia niepodległościowego poległego na początku lat pięćdziesiątych w walce z UB-MO.

W wyniku przeprowadzonych działań, pod współczesną mogiłą, ujawniono szczątki jednej osoby, przy której odnaleziono liczne artefakty, m.in. guziki mundurowe z orłem, krzyżyk z łańcuszkiem, sygnet, sprzączkę. O rezultatach prac został powiadomiony prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Władze Sopotu ostrzegają przed wizytami w klubach go-go

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

W czterech miejscach w Sopocie władze kurortu ustawiły kubiki reklamowe ostrzegające mieszkańców i turystów o niebezpieczeństwach wynikających z odwiedzania klubów go-go. Przechodnie mogą przeczytać, że w tych lokalach klienci narażeni są na bardzo wysokie rachunki.

Jak poinformował Marek Niziołek z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Sopocie, kubiki z ostrzeżeniem przed wizytą w klubach go-go stanęły przy skrzyżowaniu ul. Bohaterów Monte Cassino i Obrońców Westerplatte, skrzyżowaniu Boh. Monte Cassino i ul. Haffnera, na placu Przyjaciół Sopotu nieopodal budynku należącego do Społem (obok dawnej Algi) oraz obok wejścia do Multikina. Są to miejsca, gdzie działają cztery kluby go-go.

Na czterech powierzchniach każdego z nośników wydrukowano po polsku i angielsku ostrzeżenie przed skutkami wizyty w takich klubach, a także fragmenty artykułów na ten temat pochodzące ze skandynawskiej i brytyjskiej prasy oraz portali internetowych.

Widnieje też informacja o 34 ubiegłorocznych zgłoszeniach na policję w Sopocie o możliwości popełnienia przestępstwa, w tym o przypadku turysty z Norwegii, któremu w jeden wieczór wystawiono rachunek na ok. 128 tys. zł.

W czwartek rano doszło do próby usunięcia kubika przez pracownika jednego z klubów go-go. Zauważył to operator miejskiego monitoringu. Patrol Straży Miejskiej ujął mężczyznę na gorącym uczynku, w trakcie demontażu nośnika. Jego zachowaniem zajmie się teraz policja.

Do drugiej próby uszkodzenia kubika doszło w czwartek w godzinach wieczornych. Nośnik został oblany niezidentyfikowaną, brunatną cieczą. Straży Miejskiej udało się zidentyfikować osobę, która dokonała dewastacji. Przeciwko sprawcy zostanie skierowany wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Sopocie. Straty, szacowane przez sopocki Zakład Oczyszczania Miasta, mogą wynieść kilkaset złotych.

W ramach akcji informacyjnej ostrzegającej przed wchodzeniem do klubów go-go wydrukowano też ulotki, które są dostępne w Informacji Turystycznej w Sopocie, hotelach na terenie miasta i na lotnisku w Gdańsku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts