Świat polskich owadów

zawisak powojowiec / Bild von Stefan Grünigv; creativecommons.org/licenses/by-sa/1.0

  

Liczba gatunków owadów występujących w Polsce nie jest dokładnie poznana. Na podstawie dotychczasowych opublikowanych danych można ją szacować na około 28–34 tysięcy gatunków.

Dokładna liczba nie jest znana, ze względu na brak wystarczających badań. Liczba gatunków owadów występujących w Polsce zmienia się z trzech powodów:
- postępów badań i wykazywania nowych gatunków, które na terenie Polski występowały już od dawna, ale nie było o nich informacji,
- wymierania gatunków – na skutek przekształcenia środowiska, niektóre gatunki wymierają na terenie Polski,
- pojawiania się nowych, obcych gatunków z innych regionów geograficznych.

Ciekawostki o owadach

Największe ciśnienie krwi ze wszystkich zwierząt ma pchła. Tuż przed skokiem sięga ono 10 atmosfer! Pchła może skoczyć na odległość 200 razy dłuższą niż wynosi jej długość! Może skoczyć na wysokość 20 cm i odległość 2 m. To jakby człowiek skoczył na odległość 350 metrów!

Największy krajowy chrząszcz i jednocześnie najbardziej rozpoznawalny w naszym kraju, mimo tego, że występuje bardzo rzadko w naszym kraju, to jelonek rogacz.

Nasza największa ważka to husarz z rodziny żagnicowatych.

Zmierzchnica trupia główka to najcięższy motyl Europy, wydziela substancje chemiczne, dzięki którym motyl może wejść do ula, a pszczoły nie są w stanie rozpoznać intruza. Motyl ten może wydawać bardzo wysokie dźwięki!

Najdłuższą ssawkę ze wszystkich krajowych motyli ma zawisak powojowiec. Ma ona do 9 cm długości. Motyl ten osiąga prędkość lotu nawet 100 km/h.

Zmysł smaku jest umieszczony u motyli na tylnych odnóżach.

Narząd słuchu świerszcza umiejscowiony jest w goleniach.

Wszystkie gatunki motyli z rodziny kraśnikowatych są trujące i to we wszystkich stadiach rozwoju. Ich ciała zawierają substancje o nazwie glikozydy cyjanogenne, do pochodnych których należy cyjanek potasu. To najbardziej trujące motyle w Polsce.

Zabicie  szerszenia w pobliżu jego gniazda może się spowodować atak całego roju.

Mrówki śpią kilka minut dziennie.

Karaluch może nie jeść przez miesiąc i tydzień wytrzyma bez wody. Gdy straci głowę, żyje nadal. Umiera, bo nie może pić.

Biedronka siedmiokropka w obronie własnej wydziela kropelki krwi, które wydzielają odstraszający zapach. Nie jest więc atakowana przez inne owady i ptactwo. Biedronka potrafi zjeść 240 mszyc każdego dnia!

Czułki kózkowatych mogą być 5 razy dłuższe niż całe ciało!

Włoski gąsienic pawicowatych są parzące. Jad jest niekiedy u gatunków egzotycznych na tyle toksyczny, że może powodować krwotoki.

Larwy niektórych mrówkolwów, żyjących także w naszym kraju, budują pułapki w formie lejków w piasku. Przechodzące owady, głównie mrówki, wpadają w lejek i wówczas zagrzebana larwa obsypuje lejek piaskiem tak, że ofiara nie może się wydostać, łapie ofiarę i wysysa z niej wnętrzności.

Zaledwie kilka gąsienic trociniarkowatych, żerujących w jednym drzewie może doprowadzić do jego śmierci.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koalicjant Platformy Obywatelskiej z własnym kandydatem na prezydenta? Padło nazwisko

/ Barbara Nowacka, Małgorzata Kidawa-Błońska, Grzegorz Schetyna / Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

W debacie publicznej najgłośniej rozbrzmiewa kwestia kandydatury Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Tworzące Koalicję Obywatelską ugrupowania nie są jednak do końca przychylne, aby poprzeć kandydata PO. Inicjatywa Polska rozważa dwa warianty, w tym wystawienie swojej kandydatki, przewodniczącej partii Barbary Nowackiej.

Dzisiaj w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie Rady Krajowej Inicjatywy Polskiej. Jednym z poruszonych tematów był udział tej formacji w najbliższych wyborach prezydenckich.

Podczas posiedzenia Rady Krajowej nie zdecydowano, czy iPL wystawi swojego kandydata na prezydenta. Wcześniej zapowiadano, że może nim być przewodnicząca iPL Barbara Nowacka. Podjęto za to decyzję, że Rada Krajowa na kolejnym posiedzeniu rozstrzygnie, czy wystawić w wyborach kandydaturę Nowackiej, czy poprzeć wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej.

[polecam:https://niezalezna.pl/300514-zamieszanie-w-koalicji-obywatelskiej-zieloni-popra-kandydata-platformy-niekoniecznie]

Dariusz Joński z zarządu iPL wyjaśnił, że w tym drugim przypadku kandydat musiałby podpisać się pod propozycjami programowymi przygotowanymi przez iPL. Dodał, że chodzi o zagwarantowanie przez kandydata KO lewicowych realizacji postulatów takich, jak: legalizacja związków partnerskich, wsparcie państwa dla zabiegów in vitro, ochrona środowiska, ochrona zwierząt i innych.

Poseł zapowiedział też, że jego partia – we współpracy z innymi lewicowymi formacjami, m.in z Unią Pracy i SDPL-em – przygotuje wkrótce takie propozycje i przedstawi je swoim koalicjantom z KO.

Zapowiedział też, że kolejne posiedzenie Rady Krajowej iPL ma się odbyć w najbliższych tygodniach, najprawdopodobniej na przełomie roku. Wtedy zapadnie decyzja, która z dwóch możliwości zostanie wybrana.

Posiedzenia Rady Krajowej nie będzie w przyszłym tygodniu, bo wtedy będą prawybory prezydenckie w PO. Chcielibyśmy, żeby PO zakończyła wybór swojego kandydata, zanim podejmiemy decyzję

- powiedział Joński PAP.

[polecam:https://niezalezna.pl/300419-koalicja-obywatelska-i-cztery-kandydatury-na-prezydenta-to-realny-scenariusz]

"Zdajemy sobie sprawę z powagi tych wyborów, a także z tego, jakie środki i struktury trzeba posiadać, żeby przedstawić swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Dlatego bierzemy pod uwagę też ten drugi wariant. To dlatego padł pomysł propozycji programowych, by kandydat czy kandydatka w ramach KO utożsamiała się z nimi. Nie chodzi o to, by popierała wszystkie nasze propozycje, ale większość z nich tak, a my, żebyśmy wiedzieli, kogo popieramy" - powiedział poseł. Dodał, że iPL wystawi Barbarę Nowacką, jeśli w KO nie pojawi się kandydat, który spełni wymagania partii dotyczące programu.

Inicjatywa Polska jest partią, która obok Platformy Obywatelskiej (PO), Nowoczesnej i Zielonych, współtworzy Koalicję Obywatelską (KO).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl