Temperatura zagrażająca życiu! Ostrzeżenia trzeciego stopnia dla dwóch województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed upałami w woj. lubuskim i w zachodniej oraz centralnej części woj. wielkopolskiego. Temperatura wyniesie tam w niedzielę nawet 36 stopni.

Zdjęcie ilustracyjne
pl.freepik.com/kjpargeter

W regionach objętych alertami trzeciego stopnia w sobotę temperatura maksymalna wyniesie od 29 do 31 st., a w niedzielę - od 34 do 36 st. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 16 do 18 st. Jak podaje IMGW, stopień ostrzeżenia został zmieniony ze względu na wyższą temperaturę minimalną i maksymalną w niedzielę, niż te prognozowane wcześniej.

Jak podaje IMGW, ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. "Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu" - ostrzega Instytut. Zaleca też najwyższą ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych 

- apeluje IMGW.

Instytut wydał również ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem w województwach: śląskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim (bez południowej części) i małopolskim (bez powiatu tatrzańskiego) oraz południowej części woj. mazowieckiego, północno-centralnej części woj. dolnośląskiego i wschodnio-centralnej części woj. opolskiego. Prognozuje się tam temperaturę maksymalną w dzień 30-34 st., a minimalną w nocy - od 17 do 20 st.

Zagrożenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana jest duża ostrożność oraz śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. "Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych" - apeluje Instytut.

Alerty pierwszego stopnia przed upałem obowiązują na Pomorzu Zachodnim (oprócz powiatów gryfickiego, kołobrzeskiego, białogardzkiego, Koszalina i powiatu koszalińskiego oraz sławieńskiego). W tych regionach temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29 st. do 33 st. W nocy termometry pokażą minimum 14-17 st.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają z kolei, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Również zalecana jest ostrożność i śledzenie komunikatów IMGW.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#pogoda #upał #ostrzeżenie #IMGW

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo