Powstaje wirtualny komiks na 100-lecie niepodległości

/ ec1lodz.pl

  

Stuletnią historię polskiego komiksu w kontekście najważniejszych wydarzeń historycznych i przemian niepodległej Polski opowie w nowoczesnej formie powstający w Łodzi wirtualny komiks. Prezentację wykorzystującą technikę wirtualnej rzeczywistości (VR) będzie można oglądać w EC1.

Nowatorski projekt "Niepodległa.kom – 100 lat polskiego komiksu" to wspólne przedsięwzięcie EC1 Łódź – Miasto Kultury i ministerstwa kultury. Realizowane jest z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy polskiego komiksu. Twórcy projektu postanowili połączyć ten fakt z obchodzoną w ubiegłym roku rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i ukazać historię kultury obrazkowej w kontekście przemian politycznych i społecznych w Polsce.

Przygotowywana wirtualna obrazkowa historia ma ukazać bogaty dorobek polskiego komiksu oraz to, jak wyzwania 20-lecia międzywojennego, dramat okupacji, 40 lat Polski Ludowej, czy wolnościowy zryw z 1989 r. znajdowały odzwierciedlenie w rysunkowych opowieściach oraz ich treści i formach.

"Postanowiliśmy z różnych okresów historii tworzenia komiksów wybrać znaczące plansze, rysunki, prace, które odwoływałyby się do istotnych wydarzeń związanych z historią Polski"

– wyjaśnił dyrektor EC1 Łódź Błażej Moder.

Wskazano, że "Przygody bezrobotnego Froncka", których autorem był Franciszek Struzik będą tłem wydarzeń międzywojnia. "Tytus, Romek i A'Tomek" będą walczyć z okupantem, a bohaterowie komiksów Tadeusza Baranowskiego z "Profesorkiem Nerwosolkiem" na czele przeniosą odbiorców do czasów komunistycznej Polski.

Projekt połączy tradycyjne techniki opowieści rysunkowej z nowoczesnymi technologiami. 100 lat narracji graficznej zaprezentowane zostanie bowiem w wirtualnej rzeczywistości (VR), dzięki której będzie można zajrzeć do wnętrza komiksu.

"Będzie to polegać na założeniu okularów VR oraz słuchawek i przeniesieniu odbiorcy w wykreowany na potrzeby doświadczenia świat komiksu. Będzie to ciekawa wizualizacja, wzbogacona dźwiękiem w postaci muzycznej oraz głosem lektora oprowadzającego po świecie narracji graficznej. Mówiąc najprościej, po założeniu okularów odbiorca będzie mógł wejść w świat komiksu"

– wyjaśniła Aleksandra Kaźmierczak z EC1.

Premierę zaplanowano na grudzień br. Stworzenie prezentacji ma kosztować ponad 300 tys. zł, z czego znacząca część pochodzi z programu "Niepodległa", realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Chcemy w ciekawy, nie zawsze tradycyjny sposób opowiadać o dokonaniach naszych przodków, którzy odbudowywali Polskę. "Niepodległa.kom – 100 lat polskiego komiksu" jest właśnie taką opowieścią. Sto lat historii polskiego komiksu, ale jednocześnie opowieść o historii kraju przez pryzmat komiksu, jest projektem, który - mam nadzieję - dotrze do różnych grup wiekowych

– zapowiedział dyrektor biura programu "Niepodległa" Jan Kowalski. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

PO skręca ostro w lewo. Poseł Tomczak ujawnia: Skrzydło konserwatywne zostało zdziesiątkowane

Grzegorz Schetyna / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Zaledwie kilka dni temu pojawiły się nieoficjalne informacje i sugestie dotyczące tego, że Platforma Obywatelska chce po rozstaniu z dwoma swymi posłami: Markiem Biernackim i Jackiem Tomczakiem (obaj przeszli do klubu PSL, przekształconego w klub PSL - Koalicja Polska) zbudować konserwatywne skrzydło koalicji. Odnosząc się do tych spekulacji poseł Tomczak uchyla rąbka tajemnicy i w programie Michała Rachonia #Jedziemy ujawnia, jak w rzeczywistości zdziesiątkowano konserwatywne skrzydło w PO.

Zostaliśmy usunięci z PO za to że głosowaliśmy przeciwko projektowi Barbary Nowackiej dot. aborcji na żądanie.
- mówił poseł PSL Jacek Tomczak.
 
Polityk podkreśla, że Platforma Obywatelska zmienia cały swój partyjny profil.

To jest dziwne. PO dopóki była ugrupowaniem centroprawicowym, konserwatywno-liberalnym miała możliwość mocnego konkurowania i nawet wygrywania z PiS. Obserwujemy od pewnego czasu proces rozbudowywania skrzydła lewicowego w PO. Platofma przekształca się z ugrupowania, którym była kiedyś, ugrupowania o silnym konserwatywnym skrzydle. Dzisiaj ono zostało zdziesiątkowane.
- mówił w Tomczak.

W rozmowie z Michałem Rachoniem poseł Tomczak zwrócił uwagę, że taka sytuacja wzbudza niemałe zamieszanie w samych szeregach Platformy. Jego zdaniem przyjmowanie kolejnych polityków lewicy, absorpcje kolejnych formacji lewicowych, to jest proces, którego wiele osób nie rozumie. W tym wielu działaczy PO.
 
PO robi sobie w ten sposób krzywdę, z jednej strony dobijając partie lewicowe, z drugiej powoduje to, że nie ma silnego skrzydła konserwatywnego.
- tłumaczy poseł Tomczak.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVP Info

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl