W Polsce gnębią za Biblię, w Arabii Saudyjskiej usunęli z reklam... kobiety. Hipokryci z Ikei

Po prawo - oryginał katalogu Ikea; po lewo - katalog w Arabii Saudyjskiej z wyciętą kobietą / Katalog IKEA

  

Od kilku dni cała Polska żyje sprawą pracownika zwolnionego przez Ikea, tylko za to, że sprzeciwił się propagandzie LBGT oraz zacytował Pismo Święte. Tymczasem okazuje się, że kilka lat temu ta sama firma ze swojego katalogu w Arabii Saudyjskiej usunęła kobiety. Powodem tej decyzji miało być prawo obowiązujące w tym kraju, które zabrania publikowania wizerunków kobiet z gołą skórą. Ponadto w 2015 roku Ikea stworzyła kolekcję specjalnie na... Ramadan, święty miesiąc muzułmanów.

Kilka dni temu media opisały przypadek pracownika Ikei, który stracił pracę, kiedy sprzeciwił się "zmuszaniu pracowników sklepu do udziału w akcjach promujących ruch LGBT". Argumentując swoje stanowisko, mężczyzna powołał się na swoją wiarę i cytował fragmenty Starego i Nowego Testamentu.

Zdaniem Ikei zwolniony Tomasz K. rzekomo miał nawoływać do nienawiści i za to został zwolniony z pracy. Pracodawca zarzucił mu m.in. naruszenie regulaminu pracy oraz naruszenie zasad współżycia społecznego. Kiedy sprawa wyszła na jaw, w sieci zawrzało. Wiele osób stanęło w obronie Tomasza K., twierdząc, że miał on prawo wyrazić swoje poglądy. Zupełnie innego zdania była firma Ikea.

Warto przypomnieć, co Ikea zrobiła w swoim katalogu na 2013 rok, przeznaczonym na rynek saudyjski. Otóż... wycięła z niego kobiety, bo prawo tego kraju zabrania publikowania wizerunków kobiet z gołą skórą. Szwedzka firma zbywała wówczas każdego, kto ośmielił się zapytać o tę decyzję. Rzeczniczka Ikei twierdziła, że firma ma "jasny kodeks postępowania z równością mężczyzn i kobiet".

W 2015 roku miała miejsce inna sprawa - Ikea stworzyła wówczas kolekcję specjalnie na... Ramadan - święty okres dla muzułmanów, gdyż w tym miesiącu rozpoczęło się objawianie Koranu.

Zainspirowana sztuką i kulturą islamu, ze skandynawskim akcentem, kolekcja ta zawiera produkty takie jak obrusy i poduszki z prostymi wzorami, które są widoczne w całej historii regionu, w żywych i nowoczesnych kolorach, a także subtelne, bardziej klasyczne opcje

- czytamy na stronie Ikei.

Święty miesiąc Ramadanu to czas autorefleksji, wzmożonego oddania i duchowej świadomości. Jest to czas, w którym rodzina i przyjaciele spotykają się każdej nocy, aby dzielić się swoją radością i wdzięcznością za wszystkie swoje błogosławieństwa

- dodaje firma.

W tym przypadku na myśl przychodzi tylko jedno - podwójne standardy w wykonaniu szwedzkiej firmy Ikea.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

94-latek kandyduje na mera miasteczka we Francji. Jest nim wybierany od 1995 roku

Andre Trigano / twitter.com / @Mich_est_la

  

Najstarszy prawdopodobnie kandydat w marcowych wyborach lokalnych we Francji, to 94-letni Andre Trigano, mer miasta Pamiers od 1995 roku, który stara się o piąty z kolei mandat. Jeśli zostanie wybrany, pod koniec kadencji będzie miał 100 lat.

Obiecuje jednak, że ustąpi po dwóch latach, gdy sfinalizowane zostaną rozpoczęte przez niego prace odnowienia śródmieścia Pamiers.

Od pół wieku Trigano piastował 18 urzędów wybieralnych - był merem, szefem wspólnoty gmin, radnym departamentu oraz regionu, jak i deputowanym do Zgromadzenia Narodowego. Francuscy komentatorzy dali mu przydomek „nierdzewny”.

Do południowo-zachodniej Francji Trigano trafił w czasie II wojny światowej. Pochodzi z rodziny algierskich Żydów; uciekł z okupowanego przez Niemców Paryża do strefy zarządzanej przez kolaboracyjny rząd Vichy. Według Wikipedii w wieku lat 18 wstąpił do francuskiego Ruchu Oporu.

Po zakończeniu wojny ożenił się z dziewczyną z niewielkiej miejscowości Mazeres w pobliżu Pamiers.

Zanim zajął się polityką, Trigano pracował w rodzinnej firmie produkującej namioty. Jego brat Gilbert, który po wojnie organizował pobyty w Alpach byłych więźniów obozów koncentracyjnych i dostarczał tam namioty, rozwinął ten dobroczynny pomysł w wielkie międzynarodowe przedsiębiorstwo organizujące wakacje Club Med (Klub Śródziemnomorski).

W 1971 r. Trigano na prośbę mieszkańców Mazeres, gdzie miał gospodarstwo, kandydował jako bezpartyjny na mera i dostał 80 proc. głosów. Jak twierdzi, spełnił z naddatkiem obietnicę wyborczą stworzenia 100 miejsc pracy, gdyż z faktycznie stworzył ich 700.

Trigano, po czterech kolejnych kadencjach mera Mazeres, został merem Pamiers. Za jego kadencji ludność wzrosła o dwa tysiące osób; zorganizował tam łącznie 4 tys. miejsc pracy.

Mam 94 lata, ale głowa pracuje. Trzyma mnie praca. Codziennie idę pod prysznic – najpierw gorący, potem zimny i po godzinie znów mam 45 lat

– cytował najstarszego kandydata regionalny dziennik „la Depeche”.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts