Senat USA za wzmocnieniem wojsk w Polsce! "Kluczowe dla powstrzymania rosyjskiej agresji"

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Amerykańscy senatorzy przyjęli zdecydowaną większością głosów ustawę o przeznaczeniu 750 mld dolarów na wydatki obronne w przyszłym roku. Ambasada RP w Waszyngtonie podziękowała Senatowi USA za postulat, że Stany Zjednoczone powinny wzmocnić stałą obecność swych sił zbrojnych w Polsce. Znalazło to wyraz w przyjętej przez wyższą izbę Kongresu ustawie.

Dziękujemy Senatowi USA za przyznanie, że "Polska ma kluczowe znaczenie dla odstraszania, obrony i pokonywania rosyjskiej agresji wobec sojuszników NATO w Europie Środkowej i Wschodniej, a USA powinny zwiększyć stałą obecność swoich sił w Polsce"

– głosi tweet polskiej placówki dyplomatycznej.

Amerykańscy senatorzy przyjęli w czwartek zdecydowaną większością głosów ustawę o przeznaczeniu 750 mld dolarów na wydatki obronne w przyszłym roku. W odniesieniu do Polski w dokumencie stwierdza się m.in., że "strategia obrony narodowej z 2018 roku określa długoterminową rywalizację strategiczną z Federacją Rosyjską jako główny priorytet Departamentu Obrony, co wymaga zwiększonych i trwałych inwestycji".

W ustawie napisano, że mimo znacznego postępu w ramach europejskiej inicjatywy odstraszania liczebność sił zbrojnych USA nie jest jeszcze wystarczająca do wsparcia strategii obrony narodowej.

Ze względu na położenie geostrategiczne i możliwości sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Rzeczpospolita Polska ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania, obrony i pokonania rosyjskiej agresji wobec sojuszników Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Europie Środkowej i Wschodniej

 – głosi ustawa.

Zgodnie z przyjętym dokumentem "USA powinny zwiększyć stałą obecność swoich sił zbrojnych w Rzeczypospolitej Polskiej, w tym kluczowe jednostki wspomagające walkę, jak i elementy dowództwa bojowego, by wzmocnić odstraszanie wobec rosyjskiej agresji oraz zmniejszyć ryzyko konieczności realizacji planów awaryjnych Departamentu Obrony".

Według niezależnego portalu Defense News ustawa została przyjęta stosunkiem 86 do 8 głosów. Przeforsowano ją mimo obiekcji Demokratów w Kongresie m.in. co do wielkości wydatków, rozszerzenia arsenału nuklearnego USA oraz braku kontroli nad strategią prezydenta Donalda Trumpa.

Przewodniczący senackiej komisji sił zbrojnych Republikanin Jim Inhofe przedstawił ustawę jako kontynuację wysiłków administracji Trumpa w celu "przebudowy" wojska i przeciwdziałania zagrożeniom z całego świata. W jego ocenie świat jest bardziej niestabilny i niebezpieczny niż kiedykolwiek za jego życia.

Strategia obrony narodowej wskazuje nam jasno: strategiczna rywalizacja z Chinami i Rosją, ciągłe zagrożenia ze strony nieuczciwych krajów, takich jak Iran i Korea Północna, organizacje terrorystyczne, nowe technologie i nowe metody walki w przestrzeni kosmicznej i cyberprzestrzeni, nie wspominając o latach niedofinansowania za poprzedniej administracji

 – wskazał Inhofe.

Także najwyższy rangą w komisji Demokrata Jack Reed określił ustawę jako bardzo dobrą i ponadpartyjną.

Zawiera wiele potrzebnych postanowień niezbędnych do podejmowania decyzji oraz wydawania zezwoleń na finansowanie i reformy, które pomogą mężczyznom i kobietom w naszych siłach zbrojnych

 – zaznaczył cytowany przez Defense News senator.

W ustawie znalazło się też nawiązanie do 70. rocznicy NATO. W dokumencie zapewniono, że Senat uważa Traktat Północnoatlantycki za najbardziej udany sojusz wojskowy w historii, oparty na zasadach demokracji, wolności jednostki i praworządności. Doceniono też szczególny wkład Traktatu w bezpieczeństwo, dobrobyt i wolność państw członkowskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dla tego prezydenta kontakt z obywatelami jest najważniejszy. Mucha analizuje prezydenturę Dudy

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha powiedział, że prezydentura Andrzeja Dudy jest prezydenturą otwartą na kontakt z obywatelami. - Prezydent jest niezwykle aktywny, na pewno nie jest to model prezydentury zamkniętej w pałacu - stwierdził. Dodał, że "otwarta prezydentura Andrzeja Dudy" ma dwa wymiary. Pierwszy to aktywność w pałacu: spotkania z samorządowcami, z organizacjami pozarządowymi, organizacja konferencji, Narodowa Rada Rozwoju, Rada ds. Przedsiębiorczości czy zaangażowanie prezydenta w wiele spraw społecznych. Drugi wymiar to – jak podkreślił Mucha – obecność prezydenta w polskich powiatach.

Prezydencki minister bierze udział w IV Forum Przemysłowym gdzie uczestniczył w dyskusji na temat zaangażowania społecznego obywateli.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP pytany o działania prezydenta Andrzeja Dudy związane z przyszłorocznymi wyborami prezydenckim przypomniał, że nie ma jeszcze kampanii wyborczej i że rozpocznie się ona z chwilą zarządzenia wyborów.

"To może się odbyć pod koniec stycznia lub na początku lutego. Zadecyduje o tym Marszałek Sejmu. Wybory prezydencki odbędą się zaś w maju przyszłego roku"

- powiedział Mucha.

Dodał, że prezydent Andrzej Duda utrzymuje kontakt z wyborcami.

"Prezydent powinien taki kontakt ze społeczeństwem utrzymywać i my staram się to robić. Prezydent Andrzej Duda jest niezwykle aktywny i na pewno nie jest to model prezydentury zamkniętej w pałacu, bez rozmowy z Polakami"

- zapewnił Mucha.

Dodał, że "otwarta prezydentura Andrzeja Dudy" ma dwa wymiary. Pierwszy to aktywność w pałacu: spotkania z samorządowcami, z organizacjami pozarządowymi, organizacja konferencji, Narodowa Rada Rozwoju, Rada ds. Przedsiębiorczości czy zaangażowanie prezydenta w wiele spraw społecznych.

Drugi wymiar to – jak podkreślił Mucha – obecność prezydenta w polskich powiatach. "Jest pierwszym w historii prezydentem, który odwiedził każdy polski powiat – jeśli weźmiemy (pod uwagę - przyp. red) powiaty odwiedzone przez Andrzeja Dudę jak kandydata na prezydenta RP i te, które odwiedził jako urzędująca głowa państwa" - mówił Mucha.

Prezydencki mister podkreślił, że spotkania prezydenta Dudy dają wiele korzyści.

"Prezydent przez to ma znajomość sprawa zwykłych ludzi w całej Polsce. Ma pełne rozeznanie czym ludzie żyją, jakie są lokalne problemy (…) ma też pełne rozeznanie, jakie działania są przez ludzi aprobowane; ma też świadomość tego, jakie są jeszcze wyzwania do podjęcia"

- mówił.

Mucha dodał, że prezydent Duda jest też bardzo aktywny w polityce, w tym w działalności legislacyjnej.

"To jest 30 ustaw, które zostały przyjęte z wniosku prezydenta. W ramach tych ustaw można mówić o zmianach, które wzięły się z rozmów ze społeczeństwem, na przykład przywrócenie wieku emerytalnego"

- mówił Mucha.

Minister wspomniał też o programach społecznych i dynamiczny rozwoju gospodarczym.

"Jednocześnie w 2020 roku będziemy wydawać ponad cztery procent PKB na rodzinę i mamy najniższe w historii bezrobocie. Przy czym dla prezydenta kluczowe jest to, aby Polska rozwijała się równomiernie"

- stwierdził.

Mucha mówił też o pomocy prawnej dla obywateli. "Pamiętam tak zwaną Duda pomoc z kampanii prezydenckiej – to wyewoluowało w Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP i mamy tu mnóstwo osób, które się zgłaszają. To najczęściej skargi na działanie wymiaru sprawiedliwości" - mówił Mucha.

Minister przypomniał też, że od 1 stycznia tego roku można korzystać z otwartej pomocy prawnej na etapie przedprocesowym w każdym powiecie. "Są dyżury prawników, którzy są dostępni dla każdego po złożeniu oświadczenia, że nie jest się w stanie uiścić kosztów pomocy prawnej na rynku" - mówił.

Mucha przypomniał też, że w życie wchodzi ustawa o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych. "To jest prezydencka zmiana prawa przygotowana we współpracy z samorządami (…) która pozwala integrować usługi społeczne" - mówił.

Dodał, że prezydent pracuję nad "ustawą o centrum zdrowia 75 plus".

"To jest wielkie wyzwania związane z naszą sytuacją demograficzną; z drugie strony rocznik z powojennego wyżu wchodzi w wiek 75 lat; chcielibyśmy zmienić system opieki zdrowotnej tak, by państwo otoczyło dobrze zorganizowaną opieką tych ludzi"

- mówił Mucha.

Prezydencki minister podkreślił, że polska demokracja funkcjonuje bardzo dobrze. "Mamy rekordowe frekwencje, jeśli chodzi o wybory samorządowe, do Parlamentu Europejskiego, parlamentarne, mam też nadzieje, że frekwencja będzie wysoka w wyborach prezydenckich" - mówił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl