Gra o "europejskie trony" to jedyny punkt programu (obrad)

 - powiedział przed rozpoczęciem szczytu dziennikowi "LN" premier Czech Andrej Babisz.

Premierzy: Polski Mateusz Morawiecki, Czech Andrej Babisz, Węgier Viktor Orban i Słowacji Peter Pellegrini spotykają się na dwa dni przed niedzielnym posiedzeniem Rady Europejskiej, która ma zaproponować kandydatów na pięć najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej.

Potrzebujemy takiego szefa Komisji Europejskiej, któremu nie przeszkadza nasz środkowoeuropejski region

 – mówił w poniedziałek na spotkaniu z dyplomatami ekonomicznymi premier Czech, który jest sceptyczny wobec objęcia funkcji przewodniczącego KE przez jednego z głównych kandydatów zgłaszanych przez frakcje w Parlamencie Europejskim.

O wspólnych kandydaturach na stanowiska w UE premierzy V4 rozmawiali już 14 czerwca w Budapeszcie i wówczas nie udało im się ustalić wspólnej propozycji. Po tamtym spotkaniu Babisz ocenił, że należy znaleźć osobę, która ma wszelkie podstawy, by piastować funkcję szefa Komisji Europejskiej.

To nie dlatego, że nie chcemy kogoś forsować

 – zapewniał w czeskim radiu publicznym.

Jedynym na razie uzgodnionym przez polityków V4 kandydatem na jedno z wysokich stanowisk unijnych jest Słowak Marosz Szefczovicz. Ten wieloletni dyplomata i od 2009 roku przedstawiciel Słowacji w Komisji Europejskiej miałby objąć stanowisko wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Szefczovicz jest obecnie wiceprzewodniczącym KE ds. unii energetycznej.