W całym kraju już odbyły się dziesiątki wydarzeń, a kulminacja obchodów wybuchu II wojny światowej zaplanowana jest na 23 sierpnia (podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow), 1 i 17 września. 23 sierpnia w Gdańsku odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Pakt Hitler-Stalin” z udziałem przedstawicieli (historyków, liderów opinii, szefów muzeów) wszystkich państw dotkniętych paktem, a także renomowanych naukowców z USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Tego samego dnia, wieczorem, na placu przed Muzeum II Wojny Światowej będzie miało miejsce wyjątkowe widowisko multimedialne - mapping 3D - w spektakularny sposób opowiadające o drodze od Paktu Ribbentrop-Mołotow do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1989 roku. Widowisko przygotowane zostało przez doświadczoną brytyjską firmę znaną na światowym rynku multimediów.

1 września w Gdańsku odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Walka i cierpienie”. Wystawa pokazana na tysiącu metrów kwadratowych opowiadać będzie o polskim losie w czasie II wojny światowej. Otwarciu towarzyszyć będzie pierwsza tak duża edukacyjna, międzynarodowa akcja w polskiej dyplomacji - tj. autorski projekt Muzeum II Wojny Światowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w ramach którego na wszystkich kontynentach świata, w około 80 większych miastach, zostanie odsłonięta panelowa emanacja wystawy „Walka i cierpienie”. Otwarciu wystawy na świecie towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana, viralowa akcja informacyjna w mediach społecznościowych. Tego samego dnia na Westerplatte, w jednym z dwóch pozyskanych od MON i MSWiA budynków (Elektrownia, Wartownia nr 4), zostanie wmurowany kamień węgielny pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Wieczorem zaś odbędzie się uroczysty koncert z udziałem polskich gwiazd. Koncert ma formę żywej lekcji historii, scenariusz został przygotowany specjalnie na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

17 września odsłonięty zostanie pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego, zaś na finiszu obchodów odbędzie się – po raz pierwszy – uroczyste wręczenie międzynarodowej nagrody im. ppłk. Jana Kowalewskiego oraz premiera spektaklu „Inny Świat” Zygmunta Herlinga Grudzińskiego.

Informacje o wszystkich wydarzeniach przygotowanych przez Muzeum II wojny światowej dostępne są na stronie internetowej: https://muzeum1939.pl