Bodnar w TV Republika idzie w zaparte: Czy konieczne było pokazywanie tej osoby w bieliźnie?

zatrzymanie Jakuba A. / policja.pl

  

Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar, który był gościem red. Gromadzkiego w programie „W Punkt” w Telewizji Republika postanowił odnieść się do budzących ogromne kontrowersje wypowiedzi na temat zatrzymania Jakuba A., który przyznał się do zamordowania 10-letniej Kristiny z Mrowin. Pytany wprost o to, w imię jakich wartości wystąpił podejmując interwencję w obronie Jakuba A., Adam Bodnar stwierdził, że przyświecała mu konstytucja.

Przypomnijmy, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zamieścił na Twitterze raport podlegającego mu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, w którym zakwestionowano sposób zatrzymania Jakuba A., który przyznał się do zamordowania 10-letniej Kristiny z Mrowin. Urzędnicy są oburzeni, że mężczyzna został obezwładniony i skuty... a przecież nie stawiał oporu. Krytycznie odnoszą się też do nocnego przesłuchania podejrzanego.
[polecam:https://niezalezna.pl/276572-bodnar-ubolewa-nad-losem-mordercy-kristiny-funkcjonariusze-byli-dla-niego-zbyt-brutalni ]

Pytany o to, w imię jakich wartości wystąpił podejmując interwencję w obronie Jakuba A., Rzecznik Praw Obywatelskich odpowiedział:
 
Pamiętam, że swego czasu obrońcy praw człowieka w Polsce sformułowali takie ładne zdanie, że naszym klientem jest konstytucja.
- mówił Bodnar podkreślając, że jak podejmuje interwencje i wskazuje nadużycia „nie obchodzi go osoba, które to dotyczy, ale pewien standard”
[polecam:https://niezalezna.pl/276802-premier-morawiecki-krotko-skwitowal-zachowanie-bodnara-swiat-postawiony-na-glowie ]

Po chwili przyznał, że można przecież używać kajdanek zespolonych w przypadku poważnych przestępstw, zaraz jednak dodał, że ta sama ustawa, która zezwala na ich użycie stanowi, żeby działać w duchu praw człowieka i „dostosować zasady interwencji do tego, jakie są warunki zatrzymania”.
 
Musimy dbać o pewien standard, który powinien obowiązywać wszystkich. Musimy dbać o podstawowy zestaw prawa. O godność każdej osoby. [...] Czy faktycznie konieczne było pokazywanie w mediach tego wszystkiego? Czy konieczne było pokazywanie tej osoby w bieliźnie? Czy chodziło tu o pokaz siły wobec publiczności? Zawsze powinniśmy mieć wrażliwość dla ofiary przestępstwa [...] Jestem od tego, żeby społeczeństwu tłumaczyć [...] Nie trzeba było robić spektaklu z tej sytuacji. Moje stanowisko zostało poparte przez osoby będące daleko ideowo ode mnie (Terlikowski, Zaremba).
- tłumaczył Adam Bodnar na antenie Telewizji Republika.
 

Później jeszcze Bodnar odniósł się do uwagi Ryszarda Gromadzkiego, który przypomniał, że Rzecznik Praw Obywatelskich nie interweniował w sprawie zatrzymania zabójcy Pawła Adamowicza.

To było zatrzymanie na gorąco i nikt nie miał wątpliwości kto jest sprawcą.
- stwierdził Bodnar.

Po chwili zaczął ubolewać nad tym, że dziennikarze w przypadku Jakuba A., który przyznał się do zabójstwa 9-letniej Kristiny nie używają terminu „podejrzany”, lecz mówią o nim „morderca”.

Zobacz cały program:

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

USA potępiają chińską przemoc

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji oświadczył dziś, że USA potępiają "nieuzasadnione użycie śmiercionośnej siły" przez policję podczas ostatnich starć w Hongkongu i wzywają policje oraz cywilów, by "deeskalowali sytuację".

Policja w Hongkongu i cywile są równie odpowiedzialni za deeskalację i unikanie gwałtownych konfrontacji

- powiedział rozmówca Reutera.

Agencja przypomina, że Hongkońska policja postrzeliła w poniedziałek uczestnika antyrządowej demonstracji ostrą amunicją podczas starć w dzielnicy Sai Wan Ho. 21-letni mężczyzna przeszedł operację i jest w stanie krytycznym.

Według źródeł medycznych dziennika "South China Morning Post" postrzelony 21-latek o nazwisku Chow przeszedł operację wątroby i nerki, ale jego stan wciąż jest krytyczny.

Napięcia wzrosły w piątek w związku z doniesieniami o śmierci 22-letniego studenta, który – jak wielu przypuszcza – w nocy z 3 na 4 listopada spadł z wysokości w pobliżu miejsca starć z policją, uciekając przed wystrzelonym przez nią gazem łzawiącym. Demonstrantów dodatkowo rozgniewało aresztowanie kilku prodemokratycznych posłów hongkońskiego parlamentu, którym zarzuca się utrudnianie pracy izby w maju.

Pod presją trwających od czerwca protestów rząd Hongkongu wycofał kontrowersyjny projekt nowelizacji prawa ekstradycyjnego, ale nie przychylił się do żadnego z pozostałych postulatów zgłaszanych przez demonstrantów. Żądają oni m.in. demokratycznych wyborów władz regionu i niezależnego śledztwa w sprawie działań policji, której zarzucają brutalność i używanie nadmiernej siły.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl