Doradczyni Mogherini lansowała się w propagandowej tubie Kremla. Fotyga żąda wyjaśnień!

Federica Mogherini / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, Anna Fotyga będąca stałym sprawozdawcą Parlamentu Europejskiego ds. przeciwdziałania wrogiej propagandzie strategicznej, wystąpiła do Wysokiej Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Federici Mogherini z żądaniem wyjaśnień w związku z wywiadem, jaki w ostatnim czasie jej specjalna doradczyni, Nathalie Tocci, udzieliła kremlowskiej, propagandowej telewizji RT (przez lata funkcjonującej na rynku medialnym jako Russia Today).

„W ostatnich latach Rada Europejska, na wniosek państw członkowskich, a także Komisja Europejska przy wsparciu Parlamentu Europejskiego, podjęły szereg działań przeciwdziałających wrogiej rosyjskiej dezinformacji. Niestety, biuro Wysokiej Przedstawiciel nie zawsze dotrzymywało kroku tym wysiłkom”.
- czytamy w liście do Mogherini.

Była szefowa polskiej dyplomacji zwraca uwagę na rażącą niespójność działań. W zeszłym tygodniu Rada przedłużyła sankcje nałożone na Rosję po aneksji Krymu, a w dokumentach opublikowanych przez Komisję Europejską czytamy o „ciągłej i trwałej działalności dezinformacyjnej ze strony rosyjskich źródeł”. W tym samym czasie, osoba będąca specjalną doradczynią Wysokiej Przedstawiciel udzieliła ekskluzywnego wywiadu jednemu z głównych narzędzi kremlowskiej propagandy.
 
Anna Fotyga nie zostawiła na Mogherini i jej doradczyni suchej nitki.

„Jestem zszokowana, że wpływowy przedstawiciel ESDZ przyjął zaproszenie do medium będącego głównym narzędziem rosyjskiej propagandy. Ponadto martwi mnie zażyła atmosfera tego wywiadu. Pani Tocci i dziennikarska RT zgadzają się w każdej z omawianych kwestii. Zostały one przedstawione z perspektywy wyraźnie mającej na celu zasianie niezgody i pogłębienie podziałów wśród państw członkowskich UE”.
- pisze Anna Fotyga.
 
Ponadto w liście do Mogherini, europoseł Anna Fotyga zwróciła uwagę, że powszechnie wiadomo, iż propaganda Rosji koncentruje się na kwestiach i narracjach, które dzielą UE i podkreślają jej słabości. Pojawienie się specjalnego doradcy Wysokiej Przedstawiciel w RT wzmacnia narrację Kremla i uwiarygadnia kremlowskie narzędzia propagandowe.
 
„Ponadto, nie jest kompetencją ESDZ komentowanie kwestii wewnętrznych państw członkowskich UE. W szczególności sprzeciwiam się lekceważącym uwagom podważającym równość poszczególnych państw członkowskich ze względu na ich wielkość lub afiliacje polityczne ich rządów”.
- dodała w liście Fotyga.

Eurodeputowana PiS skrytykowała wyrażone przez Nathalie Tocci stanowisko względem relacji transatlantyckich, poddające w wątpliwość partnerstwo transatlantyckie.

Tocci w swoim wystąpieniu wykazała się także daleko idącą empatią wobec Islamskiej Republiki Iranu, relacjonując bieżącą sytuację na Bliskim Wschodzie wyłącznie z punktu widzenia Teheranu.  

Anna Fotyga zwróciła się do Federiki Mogherini z zapytaniem, czy autoryzowała pojawienie się swojej specjalnej doradczyni w kremlowskich mediach, a w przypadku braku takiej zgody, czy wyciągnie wobec niej konsekwencje. Była szefowa polskiej dyplomacji wezwała także Federicę Mogherini do wyjaśnienia, czy podziela poglądy przedstawione w prowokacyjnym wywiadzie oraz zaapelowała o podjęcie działań zapobiegających takim sytuacjom w przyszłości.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, EKR

Tagi

Wczytuję komentarze...

Co z odszkodowaniami od Niemiec za II Wojnę Światową? Coraz więcej Polaków popiera tę ideę

/ By nieznany - Apoloniusz Zawilski (1972) "Bitwy Polskiego Września" ("Battles of Polish September"), Warszawa: Nasza Księgarnia ISBN 83-218-0817-4 (current edition)

  

69 proc. badanych (wzrost o 15 punktów procentowych od października 2017 r.) uważa, że Polska powinna domagać się od Niemiec odszkodowań za straty poniesione podczas II wojny światowej, przeciwne jest 21 proc. (spadek o 15 punktów) - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

CBOS w przeddzień 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zapytał Polaków o ich stosunek do ubiegania się o reparacje wojenne od Niemiec. Dodano, że poprzednio o tę kwestię pytano w październiku 2017 r., gdy temat ten powrócił do polskiej debaty publicznej za sprawą partii rządzącej.

Z badania wynika, że "w ciągu niemal dwóch lat, które upłynęły od poprzedniego badania, poparcie Polaków dla domagania się przez Polskę od Niemiec reparacji za straty poniesione podczas II wojny światowej znacząco wzrosło (o 15 punktów procentowych)".

[polecam:https://niezalezna.pl/284615-morawiecki-przypomnial-niemcom-o-reparacjach-wojennych-to-nie-jest-sprawiedliwe-nie-moze-tak-zostac]

W trzeciej dekadzie sierpnia 69 proc. badanych wyraziło opinię, iż Polska powinna domagać się od Niemiec reparacji (odszkodowań) za straty poniesione podczas II wojny światowej, z czego 42 proc. jest o tym zdecydowanie przekonanych. Przeciwna temu jest obecnie nieco ponad jedna piąta badanych (21 proc., od października 2017 r. to spadek o 15 punktów procentowych).

CBOS zauważył, że "tak jak poprzednio stosunek do kwestii domagania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec za straty poniesione podczas II wojny światowej istotnie różnicuje przede wszystkim orientacja polityczna, a przede wszystkim deklarowane usytuowanie na osi lewica–centrum–prawica".

"Ubieganie się o reparacje popiera ogromna większość (88 proc.) osób deklarujących prawicowe poglądy polityczne, przy czym 61 proc. jest zdecydowanie za takim działaniem. Zwolennikami domagania się reparacji od Niemiec jest też większość badanych o poglądach centrowych (64 proc.) oraz respondentów niepotrafiących określić swoich poglądów na osi lewica–centrum–prawica (61 proc.)"

- wynika z badania CBOS.

[polecam:https://niezalezna.pl/288693-niemiecki-prezydent-nie-chce-debaty-na-temat-reparacji-dla-polski-jak-to-wytlumaczyl]

Z kolei respondenci identyfikujący się z lewicą częściej są natomiast przeciwnikami niż zwolennikami wysuwania roszczeń odszkodowawczych wobec Niemiec (48 proc. wobec 41 proc.). CBOS podkreślił, iż – w porównaniu z październikiem 2017 r. – poparcie dla domagania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec wzrosło znacząco we wszystkich wyróżnionych grupach.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 22–29 sierpnia 2019 roku na liczącej 974 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl